מטופלי האסדרה הישנה לא מרוצים מתכנית קיש: “כוסות רוח למת”

בפנייה לבג"ץ טוענת עמותת הקנאביס הרפואי כי 30% בלבד מהזנים באסדרה הישנה נוכחים בחדשה, וכי הם מכילים כ-50% פחות רכיבים פעילים. לגבי מבצע 'סבסוד תמורת ייצוא' שיביא להוזלת מחירים היא קובעת: "הקלה חלקית וזמנית בלבד".

מתוך 93 זני קנאביס מהאסדרה הישנה, זמינים באסדרה החדשה כיום 33 בלבד, כך עולה מבדיקת עמותת הקנאביס הרפואי, שפנתה בשבוע שעבר (ג’) אל בג”ץ בבקשה בהולה למתן החלטה שתשים סוף לעיכובים בהליך, שנמשך מזה כשנה וחצי ומתארך מדי חודש בחודשו.

בכך, לטענת העמותה, משרד הבריאות מפר התחייבות שנתן לבית המשפט, לשימור ‘הרצף הטיפולי’ עבור כלל המטופלים בקנאביס רפואי. “שני שליש ממוצרי האסדרה הישנה לא מוצעים בחדשה ואלו שכן מכילים עד 50% פחות חומר פעיל,” נכתב.

העמותה, המיוצגת ע”י עוה”ד יסמין מזרחי, אלי דואר ופנינה צוקר, מפרטת בפנייה שורת נזקים למטופלים, וטוענת כי התכנית לתיקון הרפורמה שיזם סגן שר הבריאות יואב קיש הינה חסרת היתכנות ובכל מקרה דורשת זמן רב עד השלמה, אם בכלל.

כזכור על פי תכנית קיש, משרד האוצר אמור לסבסד כ-100 מיליון ש”ח מעלויות הקנאביס למטופלים, וכן קופות החולים אמורות להתחיל לספק שירות לניפוק מרשמי קנאביס באופן פשוט ישירות למטופל ובמחירים מסובסדים.

תכנית קיש, לדברי העמותה בפנייה לבג”ץ, היא “כוסות רוח למת” וכן “לא רק שרחוקה מלהוות פתרון ממשי ואינה נותנת מענה לפגיעה ברצף הטיפולי, אלא שאף המענה הסיבסודי הינו רק חלקי ביותר ונטול היתכנות באקלים הפוליטי הנוכחי”.

בהמשך חוזרת העמותה על דרישתה להחזיר את מצב ענף הקנאביס הרפואי בישראל לקדמותו, טרם החלת הרפורמה. את הדרישה מבססת בין השאר גם על ציטוטים של ראש הדיון בבג”ץ, סגן נשיאת ביהמ”ש העליון השופט חנן מלצר.

בין השאר קבע השופט מחצר כי לא יאפשר פגיעה במטופלי האסדרה הישנה. “בית המשפט לא ייתן לפגוע באיש שנצרך לזה כאשר ידו אינו משכת”, וכן “אנחנו לא שוללים את הרפורמה אבל צריך להימצא שלא אדם אחד יפגע”, היו חלק מדבריו.

עליית מחירים

עוד בחודש יולי 2017 חשף מגזין קנאביס את התמחור החדש של מוצרי הקנאביס הרפואי בישראל, שעשויים להגיע גם עד 4,000 ש”ח במקרים חריגים ובכל מקרה עד פי כמה מהמחיר המקובל עד אז – 370 ש”ח לחודש לכל כמות.

לטענת העמותה, אכן יש מי שמשלם מעל 4,000 ש”ח בחודש ויותר, וזאת למרות שלדבריה עלות הייצור של תפרחת קנאביס, בעודה נקטפת מהשיח, מגיעה עד כדי 12.5 אגורות בלבד, זאת “על פי הסכמים שחתמו שתי חברות והגיעו לידי העותרת”.

לפי תחשיב זה, אם אכן מדויק, העלות של גרם קנאביס לצרכן מגיעה בממוצע עד פי 192 מהעלות של אותו גרם “בעודו נקטף מהשיח”. לדברי העמותה מדובר בכמעט 19,200% מהמחיר עת הוא נמכר ממתקן הגידול למפעל.

עם זאת, לדברי גורמים בענף, הנתון על 12.5 אג’ לגרם שגוי. לדבריו בעמותה אולי בלבלו את עלויות ההשמדה עם עלויות הרכישה, וכי עלות רכישה מחווה למפעל בגידול חממה נעה בין 1.5 ש”ח עד 4.5 ש”ח לגרם ועד כ-5.5 ש”ח לגרם באינדור. בכל אופן, גם אם עלות הייצור אינה נכונה, המחירים אכן עלו עד מאוד.

עם זאת, לפני שעה קלה (א’) פירסם סגן שר הבריאות ח”כ יואב קיש מבצע הוזלת מחירים של כ-60 מוצרי קנאביס במסגרת פיילוט שיאפשר לחברות שמציעות הנחה לייצא קנאביס לחו”ל. מדובר בעיקר במוצרים ממינונים נמוכים, בעוד שכ-80% מהמטופלים צורכים מינונים גבוהים.

לדברי מנכ”ל העמותה, דנה בר-און, “אין ב’מבצע’ הזה שום מוצר מבוקש כמעט, רוב המשתתפות לא מציינות זנים, אין התחייבות לעמוד בדרישות מינון, ובעוד שלושה חודשים יגידו בחירות. זו הקלה חלקית וזמנית במקרה הטוב, ולא מתייחסת לשורש כשל השוק שמלצר הצביע עליו בדיונים עצמם”.

שינוי באחוזי ה-THC ופגיעה ברצף טיפולי

העמותה טוענת כאמור גם לפגיעה ברצף הטיפולי, ולראייה היא מציגה דוח נתונים שאספה ולפיו מסתמן כאמור כי רק 33 זנים מתוך 93 זנים שהיו באסדרה הישנה עדיין נמצאים באסדרה החדשה. “עשרות רבות של זנים, שהם כשני שליש מהזנים, הופסק גידולם כלל או שאינם מזוהים בסימן היכר שיאפשר את זיהויים,” נכתב. יש לציין כי כן הגיעו בחודשים האחרונים לשוק הישראלי עשרות זנים חדשים שלא היו במסגרת האסדרה החדשה.

בנוסף מתייחס כתב הטענות לכך שאחוז החומר הפעיל באותם זני קנאביס מהאסדרה הישנה ירד משמעותית, עד 50%, לדברי העמותה “באופן אשר הופך את הטיפול לעיתים לא יעיל כליל יותר ו/או לא מיטבי כשהיה קודם להחלת האסדרה החדשה”. בתשובה לטענה זו משיב בדרך כלל משרד הבריאות כי הנתונים הישנים לא היו מדויקים.

כך למשל על פי הכתוב זן מסוג ‘לונדון’ הכיל באסדרה הישנה 23-26% THC ובחדשה 15% THC בלבד, זן מסוג ‘תל אביב’ הכיל באסדרה הישנה 23.5% THC והחדשה 19% THC בלבד, זן ‘ארז’ הכיל 18% THC ובחדשה 12.4% בלבד, הזן ‘תכלת’ הכיל 19-24% THC ובחדשה 14% בלבד, הזן ‘בלאק’ הכיל 19-24% THC ובחדשה מכיל 16% THC בלבד. “באנלוגיה,” נכתב, “תוצאת הפחתת ריכוז החומר הפעיל בכדור ‘אקמול’ אחד, תפגע ביעילות ותוביל להעלאת מינון ורכישת יותר חפיסות ‘אקמול’.”

“גל זני בוטיק מחו”ל שטף את ישראל”

לבסוף היא חוזרת על הטענות מכתבי תגובה קודמים, כולל עצירת האספקה לאלפי מטופלים בשנה שעברה, הפרת הבטחות מצד משרד הבריאות לכאורה, פעילות יזומה של חברות הקנאביס הישראליות לקבל היתרי יצוא לחו”ל ועוד.

לדברי העמותה, על פי נתונים רשמיים, כמחצית מהמטופלים לא מנצלים את מלוא המרשם שלהם, וההסבר לכך לדברי העמותה הוא שהאיכות לא מספיק טובה ו/או מחיר הטיפול הפך יקר בהרבה. “צרכיהם של מחצית מהחולים לא באה לכלל ביטוי,” נטען.

ביקורת מוטחת גם בטרנד החדש של ייבוא קנאביס מחו”ל, שהחל בינואר 2020 כדי לפתור מחסור קשה באספקה המקומית, והגיע לשיאים חדשים לאחרונה עד כדי כך שישראל הפכה ליבואנית הקנאביס המובילה בעולם, כפי שנחשף מגזין קנאביס.

“גל יבוא של ‘זני בוטיק’ שטף את ישראל אך אין להם כל קשר גנטי לאלו שאת מקומם הם נועדו למלא,” נכתב. “אף לא דמיון בתכונותיהם הרפואיות וחמור מכך, אין עקביות בין יבוא ליבוא ובכל חידוש מלאי יאלץ המטופל להתעמת עם ‘מותג חדש ונוצץ’, ויהפוך כך שוב ושוב בכל חודש לשפן נסיונות”.

“היעלה על הדעת כי בכל מחזור טיפול, יתבקש חולה סרטן להתנסות בסוג חדש של כימותרפיה שזה עתה נכנסה לראשונה בשערי נתב”ג? האם בכל חודש צריך הסובל מכאב כרוני להחליף משכך כאבים – וליטול בחודש נתון אקמול חלף הפרקוסט שנטל בחודש שקדם לו,”נכתב.

“העברת ניהול הענף להר”י – שערוריה”

בהמשך מצטטת העמותה טענות שעלו בתיק מסחרי נפרד שנחשף בשבוע שעבר במגזין קנאביס ובמסגרתו תובעת חברת ‘תיקון עולם’ את חברת ‘בזלת’. “מאות תלונות הגיעו לתיקון עולם מצד לקוחות שהתלוננו על תופעות לוואי, אספקת מוצר שגוי, יבש או רטוב מדי, מארזים פגומים, התגבשות שמן, כמות פריטים שגויה, עובש, חרקים ועוד,” נכתב. לדברי העמותה מדובר בהוכחה נוספת לכך ש”אין רצף טיפולי, אין אספקה ראויה ולא נגישות ואספקה של קנאביס באיכות טובה” כפי שהתחייבה הממשלה.

העמותה תוקפת גם את תכניתו של קיש להעביר את האחריות על ניהול ענף הקנאביס הרפואי, בכל הנוגע לטיפול, לידי הסתדרות הרופאים (הר”י). לדברי העמותה מדובר בהחלטה “שהינה לא פחות משערורייתית” שכן “מדובר בניגוד עניינים חריף במיוחד שעל בית המשפט לגדוע באיבו”. לטענתה “הר”י אינה גוף מדעי אלא ארגון עובדים, עמותה עות’מאנית בלתי שקופה, שאין לה מנדט לעסוק ברגולציה לתרופות, או לקבוע פרוטוקול לטיפול קליני, ואין מקום שאיגוד שעניינו דאגה לשכר רופאיו יקבע זאת”.

“עיקר אישורי הטיפול בקנאביס רפואי, בעת הזו, ניתנים בידי רופאים הפועלים במסגרת שירותי הרפואה הפרטית של השוק החופשי בלבד – ולא במסגרת מוסדות הבריאות הציבוריים – ובתמורה לעלות הנעה בין 500 ל-2500 שקלים לביקור בודד,” נכתב. “ברי, כי בבואם לעסוק בשאלות כמו ‘כל כמה זמן על מטופל בקנאביס רפואי לפגוש רופאו לשם ביקורת תקופתית ו/או חידוש מרשם?’ או ‘האם יש צורך בביקור רופא לשם שינוי איזה פרט מפרטי הרישיון’, לא יכולה להיות הר”י נטולת כל משוא פנים”.

לבסוף דורשת העמותה הקפאה לאלתר של האסדרה החדשה והשבת נהלי האסדרה הישנה, כולל תקני הגידול, הייצור והטיפול, וכן המתודה הקלינית ומחירי הטיפול לחולים. עוד מתבקשים השופטים לאפשר חזרה לאסדרה הישנה גם למטופלים חדשים שלא החזיקו ברישיון בעבר, וזאת מטעמי שוויון. המתודה הקלינית במסמך מתוארת כ”גיבוב נטול כל עקרון מדעי-רפואי-קליני שלא ניתן לתקן אותו באמצעוד עוד ‘הוראות מנהל’,” ולכן לטענתה יש לאפשר את האסדרה הישנה כדי למנוע פגיעה בחולים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר