מצעד הפזמונים: 75% מהלהיטים בארה”ב מדברים על קנאביס

קנאביס במוזיקה: מספר השירים בהם מוזכר הקנאביס עלה משמעותית ב-30 השנים האחרונות. 75% מהשירים במצעד ה-Top 40 בארה"ב בשנת 2016 כוללים אזכורים לצמח.

מחקר שפורסם בשבוע שעבר בירחון של האגודה האמריקאית לרפואת משפחה (Journal of the American Board of Family Medicine) בחן את הקשר בין מגמות שימוש בסמים בארה”ב לתכנים שמופיעים במוזיקה הפופולארית.

החוקרים, מאוניברסיטת מינסוטה, בחנו את המילים של השירים במצעד ה-Top 40 האמריקאי של מגזין בילבורד (Billboard) בין השנים 1986-2016, וחיפשו אזכורים של סמים וחומרים שונים – קנאביס, אלכוהול, אופיאטים וטבק.

במהלך התקופה שנבדקה (30 שנים) מספר האזכורים עלה עבור כל סוגי החומרים למעט טבק, כשקנאביס מגיע לשיא בשנים האחרונות.

מספר השירים במצעד הלהיטים (Top 40) האמריקאי שהזכירו סמים שונים במילים שלהם בין השנים 1986-2016

האזכורים הראשונים לקנאביס במצעד הלהיטים הופיעו ב-1989, עם פחות מ-5 שירים שהזכירו את הצמח במצעד ה-Top 40 של אותה שנה.

לעומת זאת בשנת 2016 היו כבר יותר מ-30 שירים (75%) במצעד שהזכירו קנאביס במילים שלהם – יותר מאלכוהול ומכל שאר הסמים.

קנאביס הוזכר בשירים במגוון כינויים שונים – כמו ‘קוש’, ‘ברוקולי’, ‘עשב’, ‘גאנג’ה’, ‘בלאנט’ ועוד.

במהלך שנים אלו הפך השימוש בקנאביס למטרות רפואיות ולמטרות פנאי למקובל הרבה יותר בחברה, ולפי החוקרים זו כנראה הסיבה לעלייה באזכורים של קנאביס במוזיקה הפופולארית.

במקביל נראה כי גם השימוש באופיאטים, שהפך למגפה של ממש בארה”ב, ממשיך להפוך למקובל יותר, לפחות על פי האזכורים לו במצעד הלהיטים.

לפי המחקר אזכורים לאופיאטים בלהיטי ה-Top 40 בארה”ב החלו להופיע בשלהי שנות ה-90, אותן שנים בהן חברות התרופות החלו בשיווק המוני של תרופות מבוססות אופיאטים לשיכוך כאבים.

ב-2016 כ-30% מהשירים במצעד ה-Top 40 הכילו אזכורים לאופיאטים כגון הרואין ותרופות מרשם כמו פרקוסט, קודאין, אוקסיקונטין ופנטניל.

אזכורים לאלכוהול הופיעו ב-25 להיטים במצעד ה-Top 40 בשנת 2016, מה שהופך אותה לאחת השנים הבודדות בהן היו יותר שירים עם אזכורים של קנאביס מכאלו עם אזכורים של אלכוהול.

השיא של אזכורי אלכוהול היה בשנת 2011, עם 35 מתוך 40 שירים במצעד הלהיטים.

אך בעוד שאזכורים של סמים הפכו לנפוצים יותר במוזיקה הפופולארית בשנים האחרונות, סם אחד בולט בהיעדרו – הטבק. כאשר שיעורי השימוש בטבק והמקובלות החברתית שלו צנחו, כך גם האזכורים שלו במוזיקה הפופולארית, עד כדי כך שבשנת 2016 לא היה במצעד ה-Top 40 שום שיר שהזכיר שימוש בטבק.

“בזמן שקנאביס הפך ליותר ויותר מקובל בקרב צרכנים אמריקאים, הטבק הפך לפחות מקובל ונדחק לשוליים”, סיכמו החוקרים.

לדוגמה במקום ה-34 במצעד הלהיטים של 2016 מופיע השיר ‘ברוקולי’ של D.R.A.M, המכיל המון אזכורים לקנאביס, בעיקר תחת הסלנג ‘ברוקולי’:

ראו גם:
מריחואנה בהיפ הופ

חדשות