מחקר: קנאביס לטיפול במחלת צליאק

בימים האחרונים התעוררה ברשת "מחאת חולי הצליאק". מחקר חדש מצא שקנאביס עשוי לטפל במחלה, זאת על ידי הפעלת קולטני הקנבינואידים הנמצאים בגוף.

צליאק, המכונה גם "המחלה בת 1000 הפנים", היא מחלת מעיים אוטואימיונית ממנה סובלים כ-2% מהאוכלוסיה ומתאפיינת בכך שתאי מערכת החיסון תוקפים תאים ורקמות של הגוף עצמו במקום לתקוף פולשים חיצוניים.

החולים בצליאק סובלים מרגישות לחלבון בשם גליאדין, המרכיב, יחד עם חלבון נוסף בשם גלוטנין, את הגלוטן המצוי בדגנים מסוימים והטיפול היחיד המבטל את כל התסמינים (אך אינו מרפא את המחלה), הוא הימנעות קפדנית מאכילת מזונות המכילים גלוטן.

בימים האחרונים, ובעקבות "מחאת המילקי", התעוררה ברשת מחאת חולי צליאק, זאת עקב העלויות הגבוהות שחולים אלו נאלצים לשלם עבור מוצרים שאינם מכילים גלוטן.

מחאת חולי הצליאק
מחאת חולי הצליאק

כעת, מחקר חדש שנערך בחסות ארגון הבריאות האמריקני (NIH) ופורסם במגזין המחקרים המוערך PLoS ONE, מצא כי רכיבים בקנאביס עשויים לטפל במחלת צליאק על ידי הפעלת קולטני הקנבינואידים הנמצאים בגוף.

במחקר, שנערך באוניברסיטת טראמו באיטליה, בחנו החוקרים כיצד בא לידי ביטוי תפקידם של קולטני הקנבינואידים בהשפעה על רירית התריסריון (החלק במעי הדק היוצא מן הקיבה) בקרב שלוש קבוצות של חולי צליאק: חולים שלא טופלו כלל, חולים שלא צרכו גלוטן במהלך השנה האחרונה וכן קבוצת ביקורת.

"אננדמייד הינו רכיב חיוני במערכת האנדוקנבינואידית ופועל בסנכרון עם קולטני הקנבינואידים CB1 ו-CB2," כתבו החוקרים. "נוכחותם של האננדמייד ושל קולטני הקנבינואידים במערכת הגסטרומדגישה את חיוניותם במגוון מחלות מעיים, כולל מחלת צליאק."

בסיכום המחקר כתבו החוקרים כי "במחקר מצאנו הגברה של קצב הפעילות של קולטני הקנבינואידים CB1 ו-CB2 והשפעתם על תהליך ה-mRNA ועל אופן התפקוד של פרוטאינים חיוניים בגוף, מה שמצביע על פוטנציאל טיפולי של הפעלת קולטני הקנבינואידים אצל מטופלים עם מחלת צליאק."

כפי שציינו החוקרים, בשנים האחרונות נמצא הקנאביס במספר מחקרים כיעיל ביותר בטיפול במגוון מחלות מעיים מלבד צליאק, כגון קרוהן, קוליטיס ואף סרטן המעי הגס.

ראו עוד:
מחקר חדש: קנאביס לטיפול בסרטן המעי הגס
מחקר ישראלי חדש: קנאביס לטיפול במחלת קרוהן
קנאביס לטיפול באפילפסיה: עוד משנת 1881

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט