מחקר ישראלי: מנות THC קטנות יכולות לשפר את הזיכרון

מחקר ישראלי חדש מצא שמיקרודוזינג של THC, כלומר נטילת החומר הפעיל בקנאביס במנות הקטנות פי אלף מהמנה הממוצעת לצריכה – מסייע לשפר את התפקוד הקוגניטיבי ואת הזיכרון. בעתיד טיפול מבוסס מיקרו דוזינג זה יכול לסייע לאלו שזכרונם נפגע מנזקי ההזדקנות וכן לחולי אלצהיימר.

אחד המיתוסים הנפוצים ביותר לגבי השימוש בקנאביס הוא הנזק שהוא גורם לכאורה לתאי המוח ולתפקוד הזיכרון, אך מחקר ישראלי חדש שפורסם בשבוע שעבר מראה שייתכן וההפך הוא הנכון, לפחות במנות קטנות.

המחקר נערך על ידי צוות חוקרים בראשותו של פרופ’ יוסף סרנה מאוניברסיטת ת”א והוא מהווה מעין שלב שני של מחקר שהתחיל בשנת 2013 ומצא כי מנות THC מזעריות מסייעות להגן על מערכות הלב והמוח. הפעם בחנו החוקרים את השפעת ה-THC במיקרודוזינג (מינון זעיר) על הזיכרון וכישורי הלמידה ומצאו כי גם בתחום זה יכול לתת הקנאביס פתרון עתידי לבעיה.

מיקרודוזינג: שוטים לזיכרון

החוקרים ערכו השוואה בין שתי קבוצות של עכברי מעבדה – צעירים לעומת מבוגרים – שעברו סדרה של מבחנים קוגניטיביים והתנהגותיים. כצפוי העכברים המבוגרים הצליחו פחות מהצעירים בכל המבחנים ובייחוד במבחני הזיכרון, תוך הצגת מאפיינים ברורים של דעיכה קוגניטיבית (ירידה בתפקוד המוחי) טבעית ותלוית גיל.

לאחר סדרת המבחנים קיבלו העכברים המבוגרים מנות מזעריות של THC ונשלחו להשלים את המבחנים פעם נוספת. הפעם נמצא שתוצאותיהם השתפרו בצורה משמעותית בטווח הקצר וכמעט השתוו לאלו של העכברים הצעירים.

מלבד השיפור המיידי במבחני הקוגניציה גם במבחנים נוספים שנערכו לעכברים המבוגרים 7 שבועות לאחר הטיפול ב-THC, ניתן היה לזהות שיפור ארוך טווח ביכולותיהם הקוגניטיביות.

לדבריו של פרופ’ סרנה ממצאי המחקר מראים כי ה-THC מעורר ומפעיל מערכות במוח האמונות על תיקון והתחדשות של תאים ובמקביל גורם לעליה ברמות מדדי הגדילה הנוירוטרופים (BDNF) שמגנים על תאי המוח ומחזקים את פעולתם.

ממצאי המחקר עשויים להוביל לפיתוח טיפול תרופתי מבוסס קנאביס לנזקים ודעיכה קוגניטית המתרחשים כתוצאה מהזדקנות טבעית והן ממחלות נוירולוגיות ניווניות כמו אלצהיימר, דמנציה ועוד. עם זאת מדובר בינתיים בתוצאות ראשוניות בלבד והדרך למחקר הקליני עוד ארוכה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר