מחקר: ילדים להורים נוקשים מעשנים יותר מריחואנה

הורות נוקשה וקשוחה מובילה להגברת הסיכוי של הילדים לשימוש בסמים בכלל ובמריחואנה בפרט – כך קובע מחקר חדש שנערך על בסיס נתונים מ-6 מדינות באירופה.

מחקר חדש שנערך על ידי ‘המכון האירופי למחקר על מניעת שימוש בסמים’ על בסיס נתונים מספרד, שוודיה, צ’כיה, בריטניה, סלובניה ופורטוגל, ניסה לאבחן את הקשר בין סגנון הורות לבין אחוזי השימוש בסמים. במחקר נמצא כי ילדים להורים נוקשים הינם בעלי סבירות גבוהה יותר לעשן קנאביס, כמו גם להשתמש בטבק ובאלכוהול.

בבחינת נתונים שמילאו למעלה מ-7,000 צעירים בגילאי 11 עד 19 נמצא כי ככל שההורים היו נוקשים ושתלטניים יותר, כך עלה אחוז השימוש בחומרים המוגדרים כסמים. מנגד נמצא שילדים להורים אשר נקטו במדיניות הגיונית וסבלנית יותר היו בעלי סיכוי נמוך יותר לצרוך סמים.

אמאדור קלפאת
ד”ר אמאדור קלפאת

“תוצאות המחקר תומכות ברעיון על פיו מדיניות קיצונית היא אינה יעילה,” אמר ד”ר אמאדור קלפאת, מנהל המחקר. “כאשר מתמודדים עם התנהגות של ילדים בבתי ספר, הורים המציגים רמות נמוכות יותר של שליטה הם יעילים יותר.”

תוצאות המחקר מראות כי מדיניות ותרנית היא זו שעובדת טוב יותר, הן בנוגע לשימוש בסמים והם להתנהגות כללית. “בנוגע לבטחון עצמי ולהתנהגות בבית ספר נראה כי ישנה עדיפות להורים הנוקטים בעמדה ותרנית,” הוסיף.

כמו במיקרו, כך גם במאקרו – מחקרים קודמים, יחד עם המציאות בשטח, מראים כי במדינות בהן נוקטות הרשויות במדיניות מתירנית כלפי השימוש בסמים, אחוז הצעירים המשתמשים בהם נמוך יותר מבמדינות בהן חוקי הסמים נוקשים יותר.

מחקר בינלאומי שפורסם לפני כחצי שנה ובדק את נתוני השימוש במריחואנה בקרב בני נוער בכ-30 מדינות ברחבי העולם, מצא כי אחוזי השימוש יורדים במדינות עשירות שעשו צעדים להקלה על חוקי האיסור, ועולים במדינות מתפתחות עם מדיניות סמים נוקשית.

ראו: הבן שלך מעשן חשיש? תגיד תודה
ראו: איך לספר להורים שאני מעשן מריחואנה?

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט