מחקר חדש: שימוש יומי במריחואנה לא מזיק למוח

בשורה לצרכני הקנאביס: מחקר חדש קובע כי גם שימוש יום יומי ותדיר במריחואנה איננו גורם לנזק או שינוי במוח שלכם.

בעבר, ניסו מחקרים ישנים לרמוז כי צריכת קנאביס עלולה להוביל לשינויים או לנזקים בכל מיני אזורים במוח, בעיקר בקרב מתבגרים, תוך שימת דגש על שינויים בגודל או בתפקוד חלקים מסוימים במוח, אך למרות הניסיונות הרבים, כל המחקרים הנ"ל חסרו את החלק החשוב ביותר, ההוכחות לשרשרת סיבה-תוצאה.

כעת, מחקר חדש שהתפרסם בכתב העת המדעי המכונה גם "התנ"ך של מדעי המוח", The Journal of Neuroscience, מוחק עוד שקר מהרשימה נגד הקנאביס.

Journal of Neuroscience
Journal of Neuroscience
מהמחקר החדש, בו נעשה שימוש במודל חדשני ובציוד מיוחד, עולה כי שימוש יום יומי תדיר במריחואנה, גם בקרב בוגרים וגם בקרב מתבגרים, איננו מקושר ולו לשינוי הקל ביותר בגודל או באיכות התפקוד של חלקים שונים במוח. תוצאות המחקר מעוררות הערכה בקהילה המדעית, והפרסום בירחון רוכב על גל הלגליזציה העולמי בפרסום והפצת האמת בנוגע לצמח הקנאביס.

למרות הכל, יש לזכור כי בעת האחרונה מדובר על הכנסתו של הקנאביס לחוק ופיתוח הקבלה החברתית אליו, ולכן יש לבדוק את כל ההשפעות השליליות האפשריות בכדי להגיע אל האזרחים ולהראות להם שאין ממה לחשוש. בגישה זו, מספר מחקרים נוספים ניגשו לבחון את הקנאביס מזוויות אחרות כדי לבדוק האם ישנן השפעות שליליות שאולי לא נלקחו בחשבון.

הטענה שמא הקנאביס עשוי להוות גורם לשינוים במוח הדהדה ברקע עשרות שנים, ואפילו עלתה "ראייה" שקנאביס גורם לשינוי קוגניטיבי שלילי ולצניחת IQ, אך בחינה נוספת הראתה שהתוצאות לא חד משמעיות ובעצם אינן מוכיחות את הטענה, כמו כל המחקרים שכשלו בכך לפני כן.

לאחר מכן נחקרה הטענה שמא הקנאביס משפיע על שינוי בגודלם של איזורים מסוימים במוח, ולמרות שהמחקרים שנערכו בעניין היו מעניינים, אף אחד מהם לא הצליח להוכיח תוצאות משמעותיות. לאחר בדיקה של כמה תוצאות שכן ראו אור, התברר כי המחקרים נעשו ללא בקרה על צריכת אלכוהול, שכבר הוכח כי גורם לשינוי על גודלם של אזורים שונים במוח. המחקרים נפסלו לפרסום והטענה נשארה בגדר בדיה.

הליך מדעי תקין –  אם אי אפשר להוכיח, אז צריך להפריך, וכך בדיוק נעשה:

המחקר הנוכחי, המבוקר והמתוכנן לפרטים, נועד כדי לבדוק האם קיימים אי אילו שהם שינויים הנגרמים כתוצאה משימוש יום יומי ותדיר במריחואנה, בקרב מתבגרים או מבוגרים, לאזורים מסויימים במוח. דגש מיוחד הושם על מספר חלקים שונים במוח אשר עליהם דובר במקרים הקודמים בתור "האזורים שנמצאים בסיכון" לפגיעות של הקנאביס: האמיגדלה, ההיפוקמפוס, הסריבולום והניוקלוס-אוקמבנס.

קנאביס - לא גורם נזק ושינויים במוח
קנאביס – לא גורם נזק ושינויים במוח
בקרב המבוגרים, נסקרו 29 אשר הודו בשימוש יומי ותדיר במריחואנה, ולצדם נבחרו 50 בני נוער ומתבגרים אשר הודו בשימוש דומה. בקבוצת הבקרה של המחקר נמצאים בדיוק 29 מבוגרים ו-50 מתבגרים, אשר אינם משתמשים כלל במריחואנה. החוקרים ניסו להשוות בין שתי הקבוצות במספר מאפיינים גבוה ככל שניתן, ובדקו בין השאר צריכת טבק, גיל ותסמיני דיכאון. בנוסף נכנסו החוקרים לעומק נושא האלכוהול, הרבה מעבר למחקרים הקודמים.

לאחר סיום סריקות המוח וניתוח הנתונים, המחקר הוכיח חד משמעית כי אין שום הבדל בין הקבוצות בהיבט הגודל והתפקוד הכללי של חלקי המוח השונים. החוקרים סבורים כי כל החריגות שנמצאו במחקרים הקודמים, בתנאי שהם אכן קיימות, נמדדו עקב חוסר בקרה בנושא שימוש באלכוהול מצד המשתתפים במחקר. אלכוהול, כך מציינים החוקרים הוא "חומר שכבר הוכח בעבר שהינו משפיע על תפקוד המוח, גם במבוגרים וגם בצעירים".

"הממצאים חזקים מאד, אך אינם מושלמים" מציינים החוקרים, "חשוב להזכיר כי ישנם גורמים נוספים אשר לא יכולנו לקחת תמיד בחשבון, כמו הגיל בו החלו הנבדקים להשתמש במריחואנה או מצבם הסוציו אקונומי, אך העובדה נותרה בעינה – קנאביס לא גורם נזק ושינויים למוח, לפחות על פי כל התוצאות שראינו".

לסיכום, אף לא אחת מהטענות לפיהן הקנאביס גורם נזק כלשהו למוח האנושי, הוכחה כנכונה. למעשה, כעת מוכח באופן חותך כי הקנאביס אינו גורם לשינויים במוח.

מקור: IFLS

ראו גם:
לא, מריחואנה לא גורמת לנזק מוחי
ארצות הברית: 6 מתים כל יום מאלכוהול
עשרת מחקרי הקנאביס הבולטים של 2014

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט