מחקר: השימוש בטלגרם הגביר את צריכת הקנאביס בישראל

מחקר שערכו סטודנטים מהמכללה האקדמית ת”א-יפו מצא נתון די צפוי: בעקבות התרחבות השימוש באפליקציית טלגרם למסחר דיסקרטי בקנאביס, גבר השימוש בקנאביס בקרב הצרכנים.

המשטרה נכשלה לגמרי בניסיונה לעצור את השימוש באפליקציית ‘טלגרם’ למסחר בקנאביס בישראל ולמרות הצהרות מפקדיה על כך שתפעל למיגור התופעה בשטח המספרים הולכים ועולים.

מלבד ‘טלגראס’ שהיתה הראשונה לחשוף את עצמה ברבים, ישנן באפליקציה הדיסקרטית כבר עשרות ומאות קבוצות מסחר מגוונות כגון Weed4You, טלכאן, ישראגראס, ישראוויד, המחתרת ועוד ועוד.

כעת מחקר חדש שערכו שני סטודנטים מהמכללה האקדמית ת”א-יפו ושתוצאותיו פורסמו הבוקר לראשונה ב’ידיעות אחרונות’ מוצא עלייה בצריכת קנאביס בקרב צרכני קנאביס בעקבות השימוש באפליקציה.

המחקר מבוסס על שאלון בו השתתפו 234 איש המשתמשים באפליקציית טלגרם ונמצאים בגיל אופייני של צרכני קנאביס, כך על פי הדיווח.

בסיכום המחקר נמצא כי כ-56% מהנשאלים דיווחו כי השימוש העלה את צריכתם במידה רבה או רבה מאוד – ובהתאם לכך גדלו גם ההוצאות על צריכת קנאביס.

עוד נמצא במחקר שאחת הסיבות לעלייה ברכישות היא החשיפה לתמונות של הקנאביס, כאשר כ־57% דיווחו שהחשיפה לתמונות הובילה לקנייה תכופה וגדולה יותר של קנאביס.

כמו כן נמצא שעיקר העלייה בשימוש באפליקציה הוא בקרב נשים, כאשר אצל הגברים נרשמה עלייה מצומצת יותר.

למרות הסכנה המסוימת שברכישת קנאביס מגורם אלמוני, המחקר מצא כי כ־60% מהנשאלים השיבו שאינם חוששים להשתמש באפליקציה ו-43% מאמינים שהמפגש עם הסוחר בטוח.

המחקר לא בדק את סכומי הכסף ששולמו עבור הקנאביס שנרכש בטלגרם, אך כן דווח שרבים מהנסקרים העידו על ירידה במחירים לעומת העבר.

המחקר נערך בחוג למערכות מידע במכללה האקדמית ת”א־יפו, ע”י הסטודנטים נמרוד פרגון ועידו חיון ובהנחיית ד”ר דורית שוויקי.

עורכי המחקר סיכמו: “צריכת הקנאביס בישראל עלתה בעקבות השימוש באפליקציית טלגרם. אנו מאמינים שהשימוש באפליקציה ילך ויגדל בשנים הקרובות ויחליף את הסחר ‘הישן’ שעדיין קיים היום. המחירים, התוכן השיווקי והשירות גורמים לאנשים רבים לקנות קנאביס דרך האפליקציה”.

חדשות