מחקר חדש: איך קנאביס משפיע על מאניה-דיפרסיה

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת “הרווארד” מצא שקנאביס יכול להועיל לסובלים מהפרעה דו-קוטבית (מאניה דיפרסיה), זאת ללא פגיעה ביכולות הקוגנטיביות ממנה חששו החוקרים. עוד נמצא כי הוא משפר את מצב הרוח הכללי של הסובלים מהתסמונת.

מחקר חדש שנערך על ידי צוות מדענים מהאוניברסיטה המוערכת “הרווארד” ופורסם במגזין הרפואי המכובד PLOS ONE, מראה כי עישון קנאביס מסייע לטיפול בהפרעה דו קוטבית – תסמונת המוכרת גם בשם “מאניה דיפרסיה”.

“מריחואנה היא החומר האסור שנמצא בשימוש הנפוץ ביותר בקרב הלוקים בהפרעה דו קוטבית,” ציינו החוקרים בפתיחת המחקר. “עם זאת, ישנן ראיות סותרות המצביעות על כך שלמריחואנה יש השפעה חיובית על התופעה, זאת לצד אפקט שלילי.”

קנאביס למאניה דיפרסיה: טוב או רע?

במחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבדוק האם עישון קנאביס משפיע באופן חיובי על מצב הרוח הכללי לאורך כל שעות היממה, וכן לבחון האם כרוכה בו גם השפעה שלילית על קוגניציה ומדדי התפקוד המוחי.

קבוצת המחקר כללה 74 משתתפים, מתוכם 12 חולים במאניה דיפרסיה המעשנים קנאביס, 18 חולים שאינם מעשנים קנאביס, 23 אנשים הסובלים מתסמינים קלים בלבד של התסמונת (Axis 1) וכן 21 אנשים בריאים ששימשו כקבוצת בקרה.

תוצאות מחקר קנאביס מאניה דיפרסיה הפרעה דו קוטבית
ירידה באחוזי הדיכאון והמתח בקרב הסובלים מהפרעה דו-קוטבית – לאחר שימוש בקנאביס

במהלך תקופת המחקר שארכה 4 שבועות, דירגו המשתתפים את מצב הרוח שלהם 3 פעמים ביום וכן פעם אחת נוספת זמן קצר לאחר צריכת קנאביס. בנוסף נערכו להם מבחנים בסיסיים של תפקוד קוגניטיבי עם ובלי קנאביס, שנועדו לאמוד את ההשפעה שיש לעישון על תפקוד זה.

שיפור משמעותי בתסמינים

מבחינת הנזק הפוטנציאלי שעלה בהשערת המחקר, התוצאות הראו שעישון קנאביס אינו גורם לפגיעה בתפקוד הקוגניטיבי – זאת בדומה למחקר קודם שנערך בשנת 2012.

“לעומת קבוצת הבקרה הבריאה, כל 3 הקבוצות האחרות הראו סימנים קלים של ירידה בתפקוד הקוגניטיבי,” כתבו החוקרים בשלב ניתוח התוצאות. “עם זאת לא קיים הבדל משמעותי בין החולים המעשנים לאלו שאינם מעשנים, מה שמצביע על כך שעישון קנאביס אינו משפיע לרעה על התפקוד הקוגניטיבי של חולים אלו.”

ד"ר קלי סאגאר - ראש צוות המחקר ומומחית למדעי המוח
ד”ר קלי סאגאר – ראש צוות המחקר ומומחית למדעי המוח

לדבריה של ד”ר קלי סאגאר (Kelly Sagar), מומחית למדעי המוח ומובילת צוות המחקר, ניתוח נתוני ההערכות האישיות של המשתתפים מראה כי לאחר השימוש בקנאביס חל שיפור משמעותי במדד מצב הרוח הכללי של כלל המשתתפים.

תוצאות אלו מאששות את תוצאותיו של מחקר שנערך בשנה שעברה ופורסם גם הוא בירחון PLOS ONE, במהלכו מצאו החוקרים כי הגן בגוף האדם שקשור לשמחה ולשיפור מצב הרוח קשור בקשר ישיר לקנאביס.

“ממצאי המחקר מראים כי עבור חלק מהסובלים מהפרעה דו קוטבית, שימוש במריחואנה מעודד שיפור בסימפטומים הקליניים,” ציינו החוקרים בשלב סיכום המסקנות. “יתרה מכך, שיפור זה אינו בא על חשבון התפקוד הקוגניטיבי, שעל פי הנתונים אינו נפגע.”

חשוב לציין כי תוצאות המחקר אינן מוכיחות מעל לכל ספק כי עישון קנאביס מסייע לכלל הסובלים ממאניה דיפרסיה, אך בשל העובדה שעישון זה אינו גורם לנזק קוגניטיבי, מציינים החוקרים כי הסובלים מתסמונת זו עשויים למצוא בו מזור.

ראו עוד:
מחקר: ג’וינט בשבוע לא גורם לנזק בריאותי
הנזק הגדול בעישון קנאביס: פגיעה בחניכיים
צפו: איך שמן קנאביס רפואי עוזר לחולת קרוהן

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר