מהפכה בתעשיית הקנאביס העולמית: עוברים לגידול חוץ בשדות פתוחים

קנדה החלה בניפוק רישיונות ראשונים מסוגם לגידול קנאביס בשדות פתוחים ("אאוטדור") - מה שעתיד להוזיל את עלויות הייצור בכל העולם ואולי אף להנחית מכת מוות על מתקני הגידול הסגורים והשימוש בחממות כמו אלו שבישראל.

כפי שהזהירו רבים מראש, האיחור של ישראל לעלות על רכבת הקנאביס הבינלאומית עלול להוביל לכך שבקרוב לא יהיה עוד צורך בקנאביס רפואי מתוצרת הארץ – היקר מאוד לגידול וייצור – זאת לאחר שממשלת קנדה אישרה בשבועות האחרונים לראשונה לחברות מקומיות לגדל קנאביס גם בשדות פתוחים (גידול "אאוטדור").

המשמעות של רישיונות כאלה לגידול-חוץ היא בראש ובראשונה ירידה חדה מאוד בעלויות הכלכליות הנדרשות לצורך גידול קנאביס רפואי, שעד כה היה מחוייב בהקמת מתקנים משוכללים (חממות או חדרים) הסגורים לכניסת מזיקים ושנדרש הון רב להקמתם.

אמנם בשדה פתוח ניתן לגדל רק מחזור אחד בחודשי הקיץ, במיוחד במקומות קרים כמו קנדה, אך עם זאת בגידול קנאביס בשדה פתוח ניתן לגדל במחזור אחד כמויות גדולות בהרבה מאלו שבמתקנים סגורים, בין אם חממות או מתקני "אינדור" (גידול פנים).

ירידה חדה זו בעלויות הגידול בעקבות האפשרות לגדל בשדות פתוחים תביא מצד אחד לשפע של תוצרת, ומצד שני להוזלה במחיר הסופי לצרכנים, וזאת גם אם לוקחים בחשבון פגיעה לא מועטה שתיגרם לפחות לחלק מהתוצרת בעקבות חרקים ומזיקים.

"בדיוק כפי שמגדלים אופיום בשדות פתוחים ואח"כ משווקים אופיאטים שעומדים בתקן GMP מחמיר של תרופות, כך ניתן יהיה לעשות עם הקנאביס הרפואי," מסביר מומחה בתחום בשיחה עם מגזין קנאביס. "חלקים מהשדה שכן ייפגעו ממזיקים יושמדו, והמוצרים הסופיים יופקו רק מתוצרת שתעמוד בתקנים הנדרשים".

לדבריו "ההפסד של תוצרת מהשדה, גם אם מדובר יהיה בכ-50% ממנה, עדיין יהיה נמוך יותר מבחינה כלכלית מהעלויות האדירות הנדרשות להקמת חממות משוכללות או מתקני גידול אינדור".

"משרד הבריאות הישראלי והתקנים שהוא המציא במסגרת האסדרה החדשה אפילו לא קרובים להתיר גידול-חוץ של קנאביס," הוא מוסיף. "לכן ככל שיתחילו בקנדה ובאירופה לגדל שדות קנאביס פתוחים יתייתר לחלוטין הצורך בקנאביס שגדל בחממות בישראל".

"אמנם הפחת יהיה גדול בהרבה, ואולי יצטרכו לגדל רק מחזור אחד במקום שלושה," הוא מסכים, "אבל שטח הגידול יהיה גדול יותר באופן משמעותי וזול בהרבה, מה שיכפר על ההפסדים ואף יהיה רווחי יותר. יקצרו את כל השדות וישמרו רק מה שנקי ותקין – זה עדיין יצא זול יותר ממה שנדרש היום בגידול חממות".

לדבריו "מדובר בעניין דרמטי, שלב משמעותי מאוד בהתפתחות הענף העולמי. את ההשפעה האמיתית של ההחלטה הזו יבינו חלקים בתעשייה רק בעוד כחמש שנים, לאחר שיאבדו את כוחם בשוק לטובת חברות המחזיקות בשדות קנאביס עצומים הנפרשים על שטחי ענק".

ואכן בשנה האחרונה הגישו כבר למעלה מ-200 חברות קנדיות בקשה רשמית למשרד הבריאות בקנדה לקבלת רישיון לגידול קנאביס בחוץ, ביניהן בולטות שתי הגדולות בעולם: חברת "קנופי" (Canopy) שקיבלה היתר זה בחודש שעבר וחברת "אורורה" (Aurora) שקיבלה אותו בתחילת השבוע והחלה בהקמת שני מתקנים כאלו.

חברה נוספת, "48North", גם כן מתכוננת לקבל בקרוב את ההיתר ולגדל בעזרתו 300 אלף צמחים במחזור הגידול הבא בשנת 2020. לדברי נציג החברה העלות של ייצור של קנאביס בגידול אינדור (במתקן סגור) היא כ-2 דולר לגרם והעלות של ייצור קנאביס בגידול חממות היא כ-1 דולר לגרם. לעומת זאת הוא טוען כי ייצור קנאביס בשדה פתוח יעלה רק רבע דולר לגרם בלבד.

נתונים אלו מגיעים במקביל להיתר החדש שנתן משרד הבריאות הישראלי לייבוא קנאביס רפואי מחו"ל וכן לעיכוב המתמשך בהיתר לייצא קנאביס מישראל לחו"ל. יחד עם עלויות הייבוא הזולות של מוצרי קנאביס מדובר במה שעלול להיות "גזר דין מוות" לתעשייה הישראלית, בדגש על החברות המגדלות, שעשרות מהן מתחילות בימים אלו בשלבי ההקמה של מתקני גידול בישראל.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט