מהפך בקנדה: מטופלים יוכלו לגדל קנאביס בביתם

אחרי מאבק ממושך של המטופלים בקנאביס רפואי בקנדה כנגד החלטת הממשלה לבטל את האישורים לגידול קנאביס בבית, החליט שופט פדרלי להתיר את הגידול “עד למועד מאוחר יותר”.

רפורמת הקנאביס הרפואי החדשה של קנדה, שתיכנס לתוקפה ב-1 באפריל 2014, קובעת בין השאר כי כלל האישורים לגידול קנאביס ביתי שניתנו למטופלים במהלך השנים האחרונות – יבוטלו.

למרות מאבק עיקש של המטופלים, שטענו כי אינם סומכים על איכות התרופה שתסופק להם מידי החברות ודורשים את הזכות לגדל את הקנאביס בעצמם, התעקשה שרת הבריאות הקנדית להמשיך ולקדם את הרפורמה, ובבמהלך החודשים האחרונים אף איימה שאלו אשר לא ישמידו את הצמחים בביתם יעמדו בפני פשיטות משטרה ואישומים פליליים.

כעת, 10 ימים בלבד לפני כניסתם של החוקים החדשים לתוקפם, נראה שמשרד הבריאות הקנדי ייאלץ “להתקפל” לאחר ששופט פדרלי בונקובר קבע כי מטופלים יורשו בינתיים להמשיך ולגדל את התרופה שלהם בביתם – עד למועד מאוחר יותר בו ייערך משפט נוסף.

מטופלים יורשו לגדל קנאביס בבית

על פי החלטת השופט לא יחולו חוקי הרפורמה החדשים על אלו המחזיקים ברשיון גידול קיים וכן על אלו המורשים לגדל בעבור מטופלים אחרים.

על פי הדיווח טענה הממשלה במשפט כי גידול ביתי של קנאביס מהווה סכנה לציבור ועלול להוביל אף לפריצות לבתים של מטופלים.

עו”ד ג’ון קונרוי, נציג המגדלים, השיב כי “אם מטופל לא יכול להרשות לעצמו את מחיר התרופה שלו כפי שקובעת התכנית החדשה, אזי הוא נמצא במצב בו הוא נאלץ לבחור בין החופש האישי שלו לבין בריאותו.

הרפורמה החדשה בענף הקנאביס הרפואי של קנדה קובעת עוד כי קנאביס יוגדר כתרופה ויינתן באישור רופא מומחה וכי המטופלים הקנדיים יוכלו לרכוש את הקנאביס מכל אחת מ-61 חברות פרטיות שתהיינה אחראיות על הגידול והמכירה של התרופה.

כיום ישנם בקנדה 40 אלף בעלי אישור קנאביס רפואי והצפי הוא שעד 2019 יהיו 190 אלף מאושרים ועד 2024 המספר יגיע עד למעלה מ-400 אלף. שוויו הכולל של שוק הקנאביס הרפואי בקנדה צפוי להגיע ל-1.5 מיליארד דולר בשנה.

בגרמניה נקבע בשנה שעברה גם כן כי מטופלים יורשו לגדל את הקנאביס בביתם. בישראל לא מורשים המטופלים לגדל מריחואנה בבית.

ראו גם: קנדה: מטופלי הקנאביס הרפואי תובעים את משרד הבריאות
ראו גם: “תיקון עולם” תמכור קנאביס רפואי בקנדה

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט