מדריך לקיחת ייחורים: 18 טיפים לשכפול מוצלח של צמח קנאביס

איך לגדל קנאביס ללא צורך בזרעים: ייחורים מצמחי קנאביס בריאים, אם נלקחים ומטופלים בצורה נכונה, יכולים לספק מלאי כמעט בלתי נגמר של צמחים נקביים ואיכותיים. הנה 18 טיפים חשובים שיעזרו לכם לשכפל את ההצלחה ולהפוך את הייחורים שלכם לצמחים בריאים ומלאי תפרחת.

https://www.youtube.com/watch?v=nfxHrcpTbOU

מגדלי קנאביס רבים מעדיפים להשתמש בשיטת לקיחת ייחורים (Clones) על פני הנבטת זרעים חדשים, זאת משום שאם נלקחים ומטופלים נכון, הייחורים מספקים ביטחון גנטי כמעט מוחלט לגבי איכות ומין הצמחים שיצמחו מהם, גם דורות רבים קדימה. סיבה נוספת היא כמובן המחסור בזרעים זמינים ואיכותיים, הנחשבים (כמעט רק) בישראל לבלתי חוקיים.

מה זה ייחור

ברמה הטכנית, ייחור משמעו לקיחת תא אחד מצמח וקידום גדילתו לצמח שלם, אך בעולם הקנאביס בדרך כלל מתייחסים לייחור כאל לקיחת ענף צעיר משתיל קנאביס והשרשתו. הייחור עובר תהליך מדהים בשינוי ייעודו מקצה ענף צעיר לצמח מושרש, כל הכימיה שלו משתנה, מתא בודד שלפני כן גידל עלים עליו כעת לגדל שורשים כדי לשרוד.

תהליך לקיחת הייחורים די פשוט וקל ליישום ולמידה, אך יחד עם זאת, ההצלחה לא מגיעה מיד וייחורים כושלים שאינם צומחים כנדרש הם בדרך כלל תוצאה של פרקטיקה שגויה, כשלים היגיינים או פשוט חוסר ידע.

איך לוקחים ייחור

לפני שנמשיך, אם זאת הפעם הראשונה שלכם, אולי תשקלו להיעזר במדריכים הבאים:

למדריך לקיחת ייחורים לגידול באדמהלחצו כאן
למדריך לקיחת ייחורים בגידול הידרופונילחצו כאן

ים של ייחורים
ייחורים – ביטחון גנטי באיכות הצמחים

טיפים ללקיחת ייחורים

כדי שתצליחו להמנע מכשלונות רבים מדי, הנה 18 טיפים שכדאי לכם להכיר לפני שתתחילו לעבוד עם ייחורים. חשוב לציין כי הטיפים נכונים לגידול באדמה וגידול הידרופוני כאחד.

1. גנטיקה היא עניין רגיש – כל תא בצמח האם נושא בתוכו את קוד הDNA של הצמח כולו, אך קרינה, כימיקאלים ושיטות גידול לא בריאות עלולות לפגוע ב- DNA ולגרום לגדילתם של ייחורים לא שמישים.

2. צמח אם נקבי יפיק 100% ייחורים נקביים – במידה וכולם יגדלו באותה הסביבה ובאותם התנאים, יהיה לכם מלאי מתחדש של צמחים נקביים בלבד – כולם זהים לחלוטין לצמח האם.

3. השתמשו באימהות בנות חודשיים לפחות, ייחורים שנלקחים מצמחים בני פחות מחודשיים עלולים להתפתח באופן שונה האחד מהשני ולצמוח לאט יותר.

4. התחילו לגדל אימהות חדשות מזרעים כל שנה – גילו של הייחור נקבע לפי גיל צמח האם ממנו הוא נלקח, כלומר, אם לקחנו ייחור מאם בת חצי שנה, הייחור יתפתח לצמח בוגר, בעל גנטינה של צמח בן חצי שנה. מכיוון שצמחי מריחואנה מגיעים לשיא יכולת הפקת ה-CBD וה-THC בין גיל חצי שנה לשנה, מומלץ לגדל אמהות חדשות מזרעים (גיל 0) מדי שנה על מנת להפיק את מירב ההשפעה מהצמח.

5. שימרו כמה צמחי אם בשלב הצמיחה – אימהות אלו נועדו כדי לספק לכם מלאי מתחדש של ייחורים למקרה של כשלונות או ניסויים רבים.

6. אל תשתמשו באימהות חלשות – תמיד תתחילו עם צמח האם הטוב ביותר שלכם. צמח בעל צמיחה איטית, לא חזק מספיק או שרגיש למחלות ומזיקים, עלול להעביר תכונות אלו לייחורים ולפגוע בכל היבול. בנוסף, ייחורים חלשים לא משרישים טוב, גדלים לאט ומניבים מעט תפרחת.

7. העדיפו ייחורים המגיעים מצמחים בוגרים יותר – צמחים בוגרים מפיקים יותר קנבינואידים מצמחים צעירים, והייחורים שתוציאו מהם יניבו צמחים שישמרו על ריכוז THC גבוה.

8. הקפידו לקחת ייחורים קטנים ככל הניתן – ייחור קטן עם מעט עלים, משריש מהר יותר ומכביד פחות על תהליך ההתאוששות של הייחור, לעומת ייחור גדול עם הרבה עלים.

9. הימנעו מייחורים שנלקחו מצמח בשלב הפריחה – ייחורים אלו אמנם משרישים מהר יותר, אך מצריכים חודש או יותר כדי לחזור למצב צמיחה. מעבר לכך, הם לעיתים אף פורחים בעודם צעירים ומועדים יותר לפגיעה על ידי מחלות ומזיקים.

10. אל תחזירו אימהות שהפריחו למצב צמיחה – אימהות שנאלצו לפרוח ולחזור לאחר מכן למצב צמיחה, לא רק יניבו פחות אלא גם עלולות להכנס לשוק ובלבול שיפגעו בייחורים עתידיים וכמובן בתפרחת שתצא מהן.

11. העניקו לצמחי האם בין 18 ל-24 שעות אור בכל יום – האימהות נועדו אך ורק לצמוח, ולכן שמרו על שעות אור רבות שמסייעות לצמיחה מהירה.

12. פחות חנקן מסייע להשרשת הייחורים – מומלץ לתת לצמח האם כ-10% פחות חנקן מהרגיל, על מנת לשפר את יכולת ההשרשה של הייחורים הנלקחים ממנו.

13. שימרו על מחזוריות שלבו מחזור פריחה של 8 שבועות עם אספקה שוטפת של ייחורים בכדי לייצר מצב של קטיף תמידי.

14. קחו מספר יציב של ייחורים – מומלץ לקחת שני ייחורים חדשים כל ארבעה ימים, בכדי לאפשר לצמח האם לגדל ייחורים בריאים.

15. אל תשתמשו בייחורי צמחים מוכלאים – צמחים שמקורם בזרעי הכלאה F1 יצמחו מהר יותר מייחור, אך ייחורים שיילקחו מצמח הכלאה F1 יגדלו דווקא לאט יותר ובדרך כלל גם יהיו חלשים יותר.

16. מתחילים? השתמשו בזני אינדיקה – זני האינדיקה, בייחוד תת זני הסקאנק השונים, נחשבים לפשוטים ביותר לייחור, ולכן הם מתאימים במיוחד למתחילים.

17. זנים אוטומטיים קשים יותר לייחור – זני הרודרליס (המכונים זנים אוטומטיים) אינם מתאימים להוות צמחי אם משום תכונת הפריחה האוטומטית, שמקשה לקחת מהם ייחורים טובים שלא יפרחו מוקדם.

18. ניסוי וטעייה – דרכו של המגדל לחקור ולהבין את התנאים המיטביים עבור הייחורים שנלקחים מצמח האם שלו, לוקחת הרבה ניסוי וטעייה. נסו להעניק לצמחים תנאים שונים מפעם לפעם כדי לגלות מהי הדרך הטובה ביותר לגדל כל הזן ספציפי .

הטיפ האחרון הוא כנראה החשוב ביותר. חלק מהמגדלים נתקלים בקשיים בתהליך לקיחת וגידול הייחורים ונוטים להתייאש מהר. המשיכו לעבור דרך כל הבעיות, אחת בכל פעם, ואתם תצליחו.

הכותבת, סוזי מימון, היא מנהלת מגזין הגינון וההידרופוניקה ‘Nature Tech

ראו עוד:
גידול קנאביס בבית – המדריך השלם
גידול הידרו בבית – המדריך השלם
10 טיפים חשובים לגידול קנאביס בבית

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר