ייחורים מצמח קנאביס – כך נשמר את הגנטיקה האהובה עלינו

כמו כל צמח אחר, גם כדי לגדל קנאביס ניתן להנביט זרע ולשתול אותו באדמה. עם זאת, בכדי לשמור על גנטיקה מוצלחת של צמח קיים, וכדי לחסוך את כל שלב ההנבטה וזמן ההמתנה, ניתן פשוט להשתמש בייחורים – שיטה בה נעזרים בענף של צמח קיים כדי לייצר צמח חדש. כך תעשו זאת נכון:

אם נשאל כל אדם כיצד צומח קנאביס, סביר שיענה כי הכל מתחיל בזרע שמונבט ונשתל באדמה. עם זאת, מגדלי קנאביס מנוסים מעדיפים להשתמש בשיטה אחרת – לקיחת ייחורים מצמח קיים.

מה זה “ייחור” ולמה צריך אותו

ייחור של צמח – כשאנו חותכים ענף מסוים מהצמח, משרישים אותו, והופכים אותו לצמח בפני עצמו, בוגר, גדול וחסון.

לשימוש בשיטת לקיחת ייחורים יש 4 יתרונות בולטים:

 1. חסכון בכסף על זרעים – אם יש זן מסוים שאתם אוהבים ורוצים לגדל אותו שוב, תוכלו לקחת ייחור מהצמח, וכך לא תזדקקו להזמין מחדש את הזרעים.
 2. עוזר בשימור גנטי – יש לכם כמה צמחים בחדר גידול (אפילו מאותו זן), את כולם אתם אוהבים, אבל אחד מהם יפה במיוחד, גדול וחזק, בקיצור – חתיך אמיתי. בעזרת הייחורים שתיקחו ממנו תוכלו להמשיך לגדל צמחים בעלי אותו מטען גנטי, שיגדלו להיות יפים כמו אבא שלהם (כמובן בתנאי שניתן להם את אותם תנאי גידול).
 3. מקצר את תהליך הגידול – כשאנו מגדלים צמח מייחור, הוא יתפתח מהר יותר מאשר להתחיל משלב הנבטת הזרע. אמנם לוקח מספר ימים עד שהשורשים ייתפסו, אך ברגע שהם נתפסים הצמח יתחיל לצמוח משלב מתקדם יותר יחסית לזרע שזה עתה נבט.
 4. עוזר בזיהוי מין הצמח – תוכלו לגלות זאת מבלי שתצטרכו להעביר את כל הצמח למשטר של 12/12 (שעות אור-חושך). פשוט קחו ייחור, ואותו לבד תכניסו למחזור הפריחה. המין אשר אותו יפתח הייחור הוא למעשה המין של הצמח כולו. כך ניתן לחסוך זמן בגידול משהו שאנו לא מעוניינים בו.

איך לוקחים ייחור

כדי לקחת ייחור באופן נכון לא מספיק פשוט לחתוך ענף ולשתול באדמה. יש לעשות זאת בצורה מדודה ומדוייקת כדי לקבל תוצאות טובות ביותר.

אביזרים להם נזדקק:

 • צמח אם (צמח בשלבי פריחה ראשונים או שעדיין לא עבר למשטר תאורה 12/12
 • כוסות חד פעמיות
 • מצע גידול (אדמת עציצים זה בסדר)
 • בקבוק ליטר וחצי מפלסטיק
 • סכין יפני או כל כלי חד
 • הורמון השרשה (מגיע לרוב בצורת אבקה או ג’ל)
 • מרסס מים (חשוב שיהיה מרסס שבאמת יפזר מים באוויר ולא שפריצר שמתיז מים בנקודה ממוקדת (רוב האביזרים לניקוי חלונות יעבדו בסדר גמור אחרי שכמובן נדאג לנקות אותם טוב משאריות הסבון)

תהליך העבודה הוא פשוט, אך בכל זאת מומלץ לתת תשומת לב מירבית לתנאי הגידול:

1. קחו כוס פלסטיק, עשו בה חורים בתחתית ומלאו אותה במצע אדמה כלשהו (גם אדמת עציצים רגילה יכולה לעשות את העבודה). דאגו שהאדמה תהיה מעט רטובה ועשו גומה קטנה – שם יישתל הייחור.

2. לחות היא אחד המרכיבים החשובים ביותר. מכיוון שלייחורים שלנו אין עדיין שורשים מפותחים, הדרך המרכזית שבה הם “מרווים” את עצמם ומכניסים מים למערכת היא בעזרת הלחות באוויר. לכן חשוב שברוב הזמן רמת הלחות תהיה בסביבות 75% – 85%.

אפשר לחתוך את החלק העליון של בקבוק ליטר וחצי ולעשות בו כמה חורים. לאחר שניקח את הייחור (בשלב הבא) ונשתול אותו בכוס הפלסטיק, נניח את הבקבוק החתוך הפוך מעל לצמח. כך “הבית” החדש יעניק לייחורים שלנו רמה מספקת של לחות (בדומה לחממה). במידה ומעוניינים לקחת מספר ייחורים אפשר לאלתר – ניקח קופסת פלסטיק, על המכסה שלה נניח את הייחורים, ואת גוף הקופסה נניח במהופך מעליהם, העיקר שהתוצאה תביא לנו אחוזי לחות גבוהים.

3. לקיחת הייחור – בוחרים ענף שנראה בריא וטוב ובעזרת הסכין חותכים אותו באורך של לפחות 5-6 ס”מ. לאחר מכן “מנקים” אותו מעלים מיותרים כך שיהיה מקום לתקוע אותו באדמה (משאירים לפחות 3 עלים על הענף).

* מומלץ לחתוך בזווית של 45 מעלות – כך אנו יוצרים יותר שטח פנים בתחתית הענף שמשם יתפתחו השורשים.

ייחור לאחר ניקוי

4. טובלים את הקצה התחתון של הייחור במים וישר לאחר מכן טובלים אותו באבקת ההשרשה (כך שהאבקה תידבק לתחתית הייחור).

טובלים את הייחור

5. בעדינות מכניסים את הייחור לאדמה בכוס הפלסטיק שהכנו מבעוד מועד. מהדקים בזהירות את האדמה מסביב לייחור ומניחים את “המכסה” עליהם.

המכסה יעזור לנו לשמור על לחות גבוהה

6. את הייחורים נשים מתחת למנורת פלורסנט שדולקת 24 שעות רצוף.

ייחור שהשורשים שלו כבר התחילו לתפוס

זהו,בגדול סיימנו את תהליך לקיחת הייחורים.

כמה דגשים:

* בשבוע-שבועיים הראשונים הייחורים יראו קצת עלובים – זה בסדר. ברגע שהשורשים יתחילו לתפוס, מצבם של הצמחים ישתפר.

* אין טעם להשקות את האדמה! כמו שכבר אמרנו – הייחורים מקבלים את רוב המים שלהם מהאוויר הלח. רק צריך לדאוג שלא יהיו יבשים לגמרי (כמה שפריצים על האדמה עם המרסס יעשו את העבודה).

* נרסס את הייחורים לפחות פעם-פעמיים ביום. מומלץ לתת להם כמה דקות להתאוורר קצת בלי המכסה עליהם, ורק לאחר מכן לרסס ולהחזיר את המכסה. ככה הייחורים מפזרים גזים ובו זמנית צורכים co2.

* כשאנחנו רואים שהשורשים כבר התפתחו והם מתחילים להציץ בתחתית הכוס – נעביר את הייחורים לכלי גדול יותר ונמשיך לגדל אותם כרגיל.

סרטונים מומלצים בנושא ייחורים מקנאביס:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר