מדריך גיזום קנאביס ו-5 טרימרים למגדל הביתי

גיזום (טרימינג) נכון של קנאביס לאחר הקציר הוא שלב חשוב במיוחד, אך כיצד עושים זאת בדיוק, איזה ציוד צריך בשביל זה, ממה כדאי להיזהר – ומה ההבדל בין ‘גיזום יבש’ ל’גיזום רטוב’? הנה כמה טיפים חשובים ו-5 סוגי טרימרים למגדל הביתי.

קציר פרחי הקנאביס הוא כנראה השלב המספק ביותר בתהליך הגידול, המגיע לאחר ארבעה חודשים של השקעה וטיפוח. אך רגע לפני שאפשר להשתמש בפרחים, יש שלב חשוב מאוד שאסור לשכוח: שלב הגיזום, המכונה ‘טרימינג’ (Trimming).

גיזום נכון של פרחי הקנאביס יאפשר תהליך של ייבוש ויישון יעילים יותר, שיסייעו בשימור איכותו של התוצר הסופי.

פעולת הטרימינג עצמה היא פשוטה למדי, אך יש כמה דברים שכדאי לקחת בחשבון לפני: ריח: לקנאביס ריח אופייני וחזק למדי במיוחד אחרי קציר וכדי להימנע מהפצת הריח לכל עבר יש כמה דרכים בהן מומלץ לנקוט. זמן: גיזום של 2-3 צמחים עשוי להימשך מספר שעות, אז כדי לא להיגרר למצב של “גיזום בתשלומים” מוטב לקבוע מראש חלון זמן רחב דיו לפעילות ומומלץ שלא לקצור במצב של לחץ זמן. ציוד: מספריים טובות ונוחות או מזמרה ידנית, משטח עבודה נקי, כפפות גומי / לטקס – זה כל מה שצריך לדאוג לו.

לפני הטרימינג כדאי לקחת בחשבון שלושה טיפים חשובים: 1. מומלץ לבצע את גיזום הפרחים מיד לאחר קצירתם כשהם עדיין טריים ורעננים (גיזום של פרחים יבשים עלול להיות מטלה קשה בהרבה). 2. מתחילים בהסרת העלים הגדולים במיוחד, לאחר מכן הבינוניים, וכך הלאה – עד שלבסוף נישאר עם ענף עירום ועליו הפרחים. רק לאחר מכן מתחילים בגזירת העלים גם מהפרח עצמו. 3. העלים הקטנים הצמודים לתפרחת יכילו גם הם כמויות נדיבות של טריכומות עשירות בקנבינואידים ולכן מומלץ לשמור אותם בצד לשימוש נפרד – להכנת חשיש, מוצרי מזון ועוד.

גיזום טרימינג קנאביס - לפני ואחרי
גיזום ענף קנאביס – לפני (ימין) ואחרי (שמאל)

השיטה הנ”ל נקראת “גיזום רטוב” (Wet Trimming) ומתייחסת לאופן הנפוץ ביותר בו מגדלי קנאביס נוהגים לגזום את התפרחת שלהם בטרם התלייה לייבוש, אך ישנה טכניקה נוספת לגזום את הקנאביס, המכונה “גיזום יבש” (Dry Trimming). בשיטה הזו תולים את הקנאביס ומייבשים אותו עוד לפני עבודת הגיזום.

גם זה בטח יעניין אותך

גיזום רטוב:

המצדדים בשיטת הגיזום היבש טוענים כי באופן הזה הפרחים מתייבשים בצורה איטית יותר (בעקבות נוכחות גבוה יותר של עלים) ושכתוצאה מכך הארומה והטעם הסופי יהיו נעימים יותר עם בעירה חלקה יותר, אך לשיטה זו יש גם חסרונות: זמן העבודה בגיזום יבש יהיה ארוך יותר בגלל נוכחות רבה של עלים שיידבקו לפרח, זמן הייבוש הארוך יותר כאמור וכן חזות חיצונית שכנראה תיראה פחות טוב לעומת גיזום רטוב.

גיזום יבש:

https://www.youtube.com/watch?v=PUUcyOkvN90

מכונות גיזום אוטומטיות

כמויות גדולות במיוחד של קנאביס אחרי קציר יובילו לתהליך ארוך ומתיש של גיזום, אך בשנים האחרונות הומצאו מכונות מיוחדות שעושות זאת באופן אוטומטי. רוב מכשירי הגיזום האוטומטי המפורסמים מיועדים למגדלים בקנה מידה מסחרי (חוות קנאביס רפואי למשל או חנויות קנאביס בארה”ב) ולכן התמחור בהתאם (2000 דולר ומעלה).

כאן נתמקד במכשירים קטנים ופשוטים יחסית, המסוגלים לבצע את המלאכה נאמנה מבלי לקרוע את הכיס (אולי רק להכאיב לו קצת):


Stand Up Trimmer – Twisted Trimmers

the standtrim

מכשיר הגיזום מדגם Keirton הוא בגובה של 65 ס”מ ובמשקל 13.5 ק”ג. לאחר שהפרחים יעברו בתוך המכונה הם יפלו לתוך שק איסוף ייעודי כשהם אחרי גיזום. אחריות של שנה ושישה להבים נוספים תקבלו עם רכישת המכשיר.

מחיר: 450$ באתרי המכירות באינטרנט.
דגמים דומים בשוק: ,Trimpro Plant Trimmer in 1 Automatic Trimmer 2, Ten Green Fingers Motorized Trimmer

Baby Trimmer

Sunflower baby trimmer

מכשיר של חברת Sunflower הצ’כית המזכיר במעט את ה-“Stand Up Trimmer” מהסעיף הקודם, אלא שהמכשיר הזה נמוך ממנו כמעט בחצי (35 ס”מ לעומת 65 ס”מ, והוא שוקל פחות (10 ק”ג לעומת 13.5 ק”ג), מה שעשוי להיות הסיבה לכינוי “Baby Trimer” (טרימר תינוק).

מחיר: 5,900 ש”ח בחנות ‘הידרוגארדן‘.
דגמים דומים בשוק: VREX Hydroponics Electric Leaf Trimmer


The Magic Trimmer

Magic trim

בניגוד לשאר מכשירי הגיזום האוטומטיים, מכשיר זה הוא קטן יחסית (פחות מ-30 ס”מ) וקל למדי (מעט יותר מ-1 ק”ג). ניתן לכוון בקלות את גובה וזווית החיתוך לפי טעמו האישי של המגדל. המכשיר מגיע עם אחריות לשנה.

מחיר: 350$-450$ באתרי המכירות באינטרנט.
דגמים דומים בשוק: EZ TRIM Wander.

Trim’r-matic

the trimr matic

מספרי גיזום חשמליים המאפשרים לגזום במהירות את מסגרת התפרחת. ניתן לכוונן את מהירות הסיבוב וקצב הגיזום.

מחיר: 300$ באתרי המכירות באינטרנט.
דגמים דומים בשוק: TRIM-DADDY Electric Power Trimmer.

Trimpro Unplugged

trimpro trimmer

מכשיר גיזום ידני ללא חשמל. הוא מופעל באמצעות סיבוב ידית הממוקמת בחלקו העליון. מהירות החיתוך נקבעת בהתאם לקצב סיבוב הידית, והגזם נופל אל בסיס המכשיר משם נאסף להמשך עבודה ומיצוי.

מחיר: 450$ – 500$ באתרי המכירות באינטרנט.
דגמים דומים (וזולים יותר) בשוק: iPower Leaf Bowl Trimmer, Clean Cut Leaf Trimmer, SpinPro Hand-Trim Leaf Trimmer

ראו גם:
איך לייבש וליישן קנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר