מדענים גילו את הגן שאחראי על שמחה – והוא קשור למריחואנה

גן שאחראי להשפעה של קנאביס עשוי להסביר מדוע אנשים מסויימים הם יותר שמחים באופן טבעי מאנשים אחרים – כך על פי מחקר חדש.

מדענים ביפן מדדו רמות שמחה בקרב כמעט 200 נבדקים ומצאו כי אלו שיש להם וריאציה מסויימת של הגן, היו שמחים יותר בממוצע והגיבו בצורה חיובית יותר לגירויים רגשיים. במחקר, שפורסם בתחילת השנה במגזין הרפואי המכובד PLOS ONE, כתבו החוקרים כי “הבדלים גנטיים בגן שמקודד את הקולטן הקנבינואידי האנושי מקושרים עם שמחה”.

על פי הדיווח, הגן שזוהה במחקר הוא זה המכיל בתוכו את המידע הגנטי לייצור הקולטן הקנבינואידי CB1, הקולטן אליו נקשר THC על מנת ליצור את ההשפעה הממסטלת של הקנאביס. קולטני CB1 נמצאים בריכוז גבוה במוח ובחלקים נוספים בגוף ומשפיעים על תאבון, כאב, מצב רוח וזיכרון. “הגן שמכיל את המידע לייצור הקולטן הקנבינואידי CB1 הוא בעל קשר קרוב לשני היבטים של שמחה,” כתבו החוקרים.

קנאביס משמח

לאנשים מסויימים אם כן ישנה גרסא שונה של הגן שמקודד את קולטן ה-CB1, והיא יוצרת אצלם בהתאם גרסא שונה של הקולטן עצמו. לגרסא הזו, כך על פי המחקר, יש תגובה מוגברת לקנבינואידים. מעל 60 קנבינואידים שונים זוהו עד במריחואנה, כאשר THC בדרך כלל נמצא בריכוז הגבוה ביותר.

אך המחקר לא כלל עישון מריחואנה. מסתבר שהגוף האנושי מייצר קנבינואידים בעצמו (שנקראים אנדו-קנבינואידים) וכמו THC, האנדוקנבינואידים הם תרכובות טבעיות שפועלות על איזורים שונים של המוח שקשורים לשמחה, ונראה כי תפקידם הוא בקרה על מצב הרוח. למעשה, אחד הקנבינואידים הראשונים שהתגלו בבני אדם, אנאנדאמיד (Anandamide), קיבל את שמו מהמילה הסנסקריטית ‘אננדה’, שמשמעותה עונג או שמחה.

באופן מעניין, כאשר החוקרים סרקו את המוח של אינדיבידואלים עם הגרסא המדוברת של הגן, הם מצאו פעילות מוגברת באיזורי מוח שאחראים על בקרה על רגשות חיוביים.

“נראה כי לאנשים בעלי הוריאציה הגנטית המדוברת של CB1 יש לא רק רגישות מוגברת לקנבינואידים, אלא גם רגישות מוגברת לרגשות חיוביים, מה שמסביר למה האנשים האלו הם באופן כללי שמחים יותר ומדוע סביר כי יפרשו רבים מהאירועים שמתרחשים בחייהם – כחיוביים,” הם מסבירים.

לסיכום מצא המחקר כי אנשים עם קולטנים קנבינואידים רגישים יותר, נוטים להיות גם שמחים יותר – מכאן ניתן להסיק על אחד התפקידים של האנדוקנבינואידים.

ראו:
מחקר הולנדי חדש: מריחואנה עושה אותנו שמחים יותר
חקר המאנצ’יז: מדוע קנאביס מעורר תיאבון?

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי