מגלגל...
x

לראשונה: תביעה נגד חברת קנאביס על שימוש בחומרי הדברה

תביעת הנזיקין הגדולה הראשונה בעולם הקנאביס: שני מטופלים רפואיים שרכשו מריחואנה מרוססת בחומרי הדברה מחנויות הקנאביס הגדולות בקולורדו, תובעים כעת את הרשת בגין מכירת מוצר פגום שעלול לגרום נזק רפואי חמור. “הן מוסיפות לצמחים כל כך הרבה כימיקלים שאפשר במקום זה לקחת תרופות מרשם,” אומרים התובעים.

ברנדון פלורס (Brandan Flores) וברנדי לאראבי (Brandie Larrabee), שני תושבי קולורדו המטופלים בקנאביס רפואי, תובעים את חברת LivWell – אחת מחברות הקנאביס הגדולות במדינה שמפעילה תשע חנויות לממכר קנאביס רפואי – בגין ריסוס היבול בחומר הדברה שעלול להיות רעיל, כך על פי הדיווח בארה”ב.

ברנדון פלורס
ברנדון פלורס, מטופל בקנאביס רפואי: “החברות הגדולות צריכות להסתכל מה הן שמות בתוך המוצר שלהן”

בתקופה האחרונה הובא לידיעתו של ברנדון כי החברה מרססת את גידולי הקנאביס שלה בחומר הדברה מסוג איגל20 (Eagle20), המכיל כימיקל בשם מייקלובוטניל (myclobutanil). המייקלובוטניל אינו עמיד בחום ועלול לפלוט גזים רעילים בזמן עישון התפרחת המרוססת, בהם גם מימן ציאנידי.

לאור הגילוי גייס ברנדון את עזרתה של ברנדי, הסובלת מגידול במוח ומטופלת גם היא בקנאביס רפואי. יחד הם הגישו תביעת נזיקין ייצוגית כנגד החברה בגין מכירת מוצר פגום העשוי לגרום נזק רפואי.

התביעה אינה כוללת טענה ממשית כי אף אחד מהשניים לא נפגע בפועל משאיפת החומר, אלא מתרכזת בפוטנציאל הנזק הרפואי שעלול להיגרם מחומרי ההדברה בהם מרוסס היבול, כך על פי כתב התביעה שהוגש ביום שני האחרון לבית המשפט המחוזי בעיר דנוור, בירת קולורדו.

אחת מחנויות רשת Livewell בקולורדו
אחת מחנויות רשת Livewell בקולורדו

“כימיקלים כמו בתרופות מרשם”

ברנדון, המטופל במריחואנה רפואית עקב כאבי גב כרוניים מהם סבל כל חייו, בחר בה בתור טיפול טבעי ואלטרנטיבי המיועד להחליף את משככי הכאבים החזקים והממכרים אותם מציעה הרפואה המודרנית.

“אני מעוניין לראות את החברות הגדולות נסוגות צעד אחורה ומסתכלות מה הן שמות בתוך המוצר שלהן,” אמר ברנדון בראיון שנערך עמו. “הן מוסיפות לצמחים כל כך הרבה כימיקלים שאפשר במקום זה לקחת תרופות מרשם.”

בית גידול קנאביס של חברת Livwell מקולורדו, ארה"ב
בית הגידול של החברה – מהגדולים ביותר בעולם

פרקליטם של השניים, סטיבן וודרו (Steven Woodrow), ציין כי ‘איגל20’ הוא אינו חומר הדברה המאושר לשימוש על ידי הרשויות במדינה. “במידה והתעשייה לא תנקה את עצמה במהרה, תביעות מהסוג הזה צפויות ללכת ולהתרבות,” הוא ציין בסיום דבריו.

תביעת הנזיקין הראשונה בשוק הקנאביס

על פי הדיווח, תביעתם של השניים היא הראשונה שהוגשה מעולם בתחום הקנאביס, מאז תחילתו של עידן הקנאביס הרפואי בקליפורניה בשנת 1996 – שצפוי להגיע לסגירת מעגל בדרך ללגליזציה גם בכלכלה החזקה בארה”ב.

קנאביס של חברת Livwell מקולורדו
קנאביס של חברת LivWell

פרקליט החברה דין הייזר מסר לכתב ה-‘ל.א טיימס’ כי החברה אינה משתמשת עוד בחומר ההדברה המדובר, וכן הוסיף כי “לעולם לא נמצא קשר בין תחלואה לבין שימוש בחומרי הדברה על יבול מריחואנה.”

בחודש אפריל האחרון הוחרמו מעל 60 אלף עציצי מריחואנה מבית הגידול של החברה, שנחשב לאחד הגדולים ביותר בעולם, זאת למטרת בדיקות למציאת שרידי אותו החומר “איגל20”. לאחר סיום הבדיקות הוחזרו העציצים לבית הגידול כשנמצאו בהם רמות נמוכות בלבד של החומר.

בדיקות לגילוי חומרי הדברה רעילים שנערכו בבית גידול קנאביס של חברת Livwell מקולורדו, ארה"ב
בדיקות לגילוי חומרים מזיקים שנערכו בבית הגידול

פרחי הקנאביס מהווים אתגר עבור חברות הקנאביס הרפואי הגדולות שאינן יכולות לקחת אחריות על פרחים וחייבת לעבור למוצר מדוד ונקי. לכן עולם הרפואה המודרני פונה לכיוון מיצוי רכיבי הקנאביס לתמציות, הניתנות לבקרה מדויקת ואינו חומר טבעי הדורש ריסוס.

בישראל לא חייבות חוות הגידול של הקנאביס הרפואי בפרסום בדיקות איכות לציבור המטופלים, ולמעשה לא קיים עדיין תו תקן ברור שיכול להניח את דעתם של המטופלים בנוגע לאיכותה ובטיחותה של תרופה אותה הם צורכים.

ראו עוד:
תובע את חברת התרופות: “בגללכם צמחו לי שדיים”
תביעה נגד מדינת קולורדו: “המריחואנה זולגת למדינות השכנות”
תביעה נגד “טבע” בגין הונאה: עודדה שימוש בתרופות בניגוד לחוק

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר