לראשונה יתאפשר גידול קנאביס רפואי אורגני בישראל

ועדת הכלכלה אישרה הבוקר את החרגת הקנאביס הרפואי מהנהלים הקובעים כי גידול אורגני מוכרח להיות כזה שנעשה ישירות באדמה. בכך יתאפשר לראשונה לחברות למתג את הקנאביס שלהן כ"אורגני", אם כי יש להן אתגרים לעמוד בהם קודם לשם כך

ועדת הכלכלה של הכנסת בראשות היו”ר ח”כ מיכאל ביטון (כחול לבן) קבעה היום (ב’) כי יתאפשר לראשונה לקרוא לקנאביס רפואי “אורגני” בכפוף לעמידה בתנאים מסויימים – דבר שלא התאפשר עד היום בגלל התנגשות בין דרישות התקנים האורגניים לנהלים שנקבעו על ידי היחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות (IMC-GAP).

שר החקלאות ופיתוח הכפר, עודד פורר: “הפחתת נטל הרגולציה היא משימה לאומית ממנה מרוויחים אזרחי ישראל כולם. גם כאן מדובר בתיקון מתבקש והכרחי שמנטרל חסמים שהקשו על מגדלי וצרכני הקנאביס הרפואי, אבל לא עוד. נמשיך לעשות הכול כדי לתת לציבור הישראלי את השירות הטוב ביותר ולהבטיח עבורם תוצרת איכותית”.

סימון גידול אורגני
סימון גידול אורגני

עיקר ההתנגשות היתה בנוהל הקובע איסור על גידול תוצרת אורגנית ב”מצע מנותק”, כלומר לא ישירות בקרקע, זאת בעוד שהרגולציה בתחום הקנאביס הרפואי מחייבת גידול קנאביס במצע מנותק בלבד.

בדיון היום בועדת הכלכלה נקבע כי גידול קנאביס רפואי יצטרף לנבטים, פטריות ושתילים אשר לא ניתן לגדם בקרקע מסיבות ביולוגיות, ויוחרג מהנוהל כך שיוכל להיקרא “גידול אורגני” למרות שמגודל במצע מנותק בלבד.

כמובן שקבלת אישור להשתמש בסמליל “אורגני” כפוף לאישור של משרד החקלאות, שמסר למגזין קנאביס כי “לאחר כשנתיים של שיח מקצועי ומשפטי בהובלת אגף סטנדרטים בשירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, אושר היום תיקון לתקנות להסדרת תוצרת אורגנית (תוצרת אורגנית מן הצומח – ייצורה ומכירתה), התשס”ח-2008, המאפשר לראשונה לגדל קנאביס רפואי אורגני”.

יש לציין שלמרות השינוי לא יהיה פשוט לחברות הקנאביס הרפואי לקבל אישור לגידול אורגני, מכמה סיבות:

הבעיה הקטנה היא שעל פי החוק הגנטיקה של צמח שמשווק כאורגני חייבת להגיע ממקור אורגני, כלומר במקרה של קנאביס גם ה”אמהות” של כל זן וגם הזרע או תרבית הרקמה מהם הוא נוצר, צריכים להחזיק בתעודה רשמית המכירה בהם כאורגניים – דבר שקשה עד בלתי אפשרי להוכיח בשוק של זנים שרובם ככולם הגיעו במקור מהשוק השחור.

בהקשר זה מסביר רפי גמסון, מומחה מחברת IQC, כי דווקא ניתן לאפשר זאת באמצעות סעיף בתקן הקובע כי אחרי תהליך “הסבה”, כלומר גידול של פרק זמן מסויים בתנאים אורגניים, ניתן להחשיב את הצמח כאורגני למרות שלא ידוע בודאות שמקורו אורגני.

למשל, לדבריו, “באופן דומה התקן קובע גם שאם אין חומר ריבוי אורגני ניתן לקבל אישור חריג לשימוש בחומר ריבוי לא אורגני כך שאחרי תהליך גידול אורגני הוא ייחשב צמח אורגני חוקי”.

“הקושי העיקרי של המגדלים לא יהיה בגלל הגנטיקה, אלא בגלל הההגבלות החלות על דשן כימי והאיסור בנוהל 151 להשתמש בדשן אורגני מן החי,” הוסיף. “הגנטיקה, מרגע שאושרה לפי נוהל 151 היא חוקית. זה שחומר הריבוי איננו אורגני זה דבר שניתן לפי התקנות לפתרון די בקלות כמו בגידולים אחרים”.

מדוברות ועדת הכלכלה נמסר למגזין קנאביס כי “הועדה לא אישרה גידול של קנאביס או גידול קנאביס רפואי. זה לא בסמכותה. הוועדה עסקה בתקנות שקובעת לאיזה מוצר חקלאי מותר לקרוא ‘אורגני’. קנאביס רפואי שגדל במצע מנותק מהקרקע עד היום לפי אותן תקנות לא היה יכול לקבל תווית ‘אורגני’, כי אורגני חייב לגדול באדמה. עכשיו אישרנו להחריג את הקנאביס מהדרישה לגידול בתוך האדמה, כך שגם קנאביס שגדל במנותק מהקרקע יוכל להיקרא אורגני. זה לא נכון להגיד שהשינוי מאפשר לגדל קנאביס אורגני אלא שהשינוי מאפשר לקרוא לקנאביס שגדל במנותק מהאדמה כקנאביס אורגני”.

מירית עמרני, מנהלת תחום בכירה סטנדרטים בשירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, מסרה: “לפני כשנתיים כתבנו תכנית מפורטת השואפת להפחית את  הנטל הרגולטורי ביצור תוצרת אורגנית. כחלק מאותה תכנית, זיהינו לקונה שמונעת מחקלאים לגדל קנאביס רפואי אורגני ואני שמחה שהצלחנו היום להסיר את החסם הזה. לאור השימושים הבריאותיים של התוצרת, ישנה חשיבות רבה לתיקון הנוכחי שמאפשר לראשונה לגדל בפועל קנאביס רפואי אורגני, מה שמשרת את המגדלים ואת הצרכנים כאחד.” 

מהלך הדיון

במהלך הדיון סיפרו מטופלי קנאביס רפואי על זינוק חד בעלויות השימוש, ובתגובה לכך אמר היו”ר מיכאל ביטון כי לא יכול להיות שדיקור סיני יהיה מסובסד, בעוד שהתוויית קנאביס רפואי תהייה לעשירים בלבד. הוא אף הודיע כי יזמן את שר הבריאות לדיון בנושא.

בדיון סיפר עו”ד שמואל זולדן, המטופל בקנאביס רפואי, כי ישנם כמאה אלף מטופלים שלא מקבלים שום עזרה מהמדינה. הוא הוסיף כי כשעלות הטיפול עמדה על 300 שקלים בחודש אפשר היה עוד להתמודד עם זה, אך ההסדרה החדשה הובילה לעלות של כ-1,500 שקל בחודש. “קשיש, נכה או חולה סרטן לא יכולים לעמוד בתשלומים האלה”, אמר.

היו”ר ביטון אמר כי המשמעות היא שאתה צריך להיות ממעמד בינוני או גבוה כדי לזכות בטיפול הזה, והוסיף כי אין שוויון הזדמנויות בקנאביס הרפואי בישראל. הוא ביקש לדעת למה זה הפך למוצר לעשירים בלבד, שפוגע בצרכנים המוחלשים.

מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות, יובל לנדשפט, הסביר ואמר כי הקנאביס הוא לא תרופה או תכשיר רפואי, וכדי שיוכר ככזה הוא חייב לעבור מערכת מסודרת של מחקרים. לדבריו, הטיפול הוא לא חלק מסל הבריאות ובמשרד לא סבורים שאפשר לאשר שימוש בתרופה ללא תשתית מדעית מתאימה.

היו”ר ביטון הקשה ושאל מדוע מי שמקבל הפניה לדיקור סיני מקבל סבסוד ומי שמקבל רישיון לשימוש בקנאביס לא. לנדשפט השיב כי ועדת סל הבריאות דחתה בקשה להכניס את הטיפול לסל, וועדת המחירים באוצר סירבה לפקח על המחיר. עם זאת הוא ציין כי משרד הבריאות ערער על החלטת ועדת המחירים, והיא החליטה לדרוש נתונים כדי לפקח על כך שאין רווח עודף.

מנכ”לית עמותת הקנאביס הרפואי בישראל, דנה בר-און, טענה כי חובת הדיווח לא מתקיימת, וסיפרה כי אם בג”ץ לא היה מגן עליה ומאפשר לה לשלם את המחיר הישן, היא הייתה צריכה לשלם היום כ-4,500 שקל בחודש. ח”כ רון כץ התייחס לדברים ואמר, כי השימוש בקנאביס חייב להיות בתוך סל הבריאות. “כשנפסיק לקרוא לזה סם ונתחיל לקרוא לזה תרופה היעד יושג, נעזור לזה להתקדם כמה שיותר”, אמר.

היו”ר ביטון סיכם את הדיון ואמר כי הוא מבין שזה טיפול שמיועד לעשירים בלבד. “עני שמרוויח שכר מינימום, או נעזר בקצבאות לא יכול ליהנות מהשירות הזה. הוועדה קוראת לשר הבריאות לפעול לכך שבהקדם תהייה השתתפות בעלויות. כשם שקופות חולים יודעות להשתתף בעלויות של טיפולים אלטרנטיביים, חובתם לאפשר סיוע גם למטופלי הקנאביס הרפואי”, אמר. הוא אף הוסיף כי יזמן את שר הבריאות לדיון בנושא, על מנת למצוא את הדרך להקל על צרכנים שמשלמים סכומים גבוהים כל כך.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר