טוען...

לראשונה בוצע יצוא זרעי קנאביס המפ מישראל לארה”ב

בפעם הראשונה יצא אמש משלוח זרעי קנאביס המפ (Hemp) מישראל לארצות הברית. מדובר במשלוח ניסיוני שמתאפשר בעקבות החלטת ממשלה מהשנה שעברה. "מזמן לנו את הרחבת מגוון היצוא החקלאי," מסר שר החקלאות עודד פורר

לאחר קרוב לשנה של מגעים, יצא אמש מישראל משלוח זרעי הקנאביס הראשון אי פעם אל מדינה זרה, לארצות הברית. המשלוח הינו משלוח ניסיוני וראשוני, שאחריו יתבצעו מגעים בנוגע להמשך הייצוא.

מדובר בצעד ראשון מסוגו כחלק מיישום החלטת ממשלה מספר 4490 מאוגוסט 2021, שעודכנה כדי לכלול בין היתר גם ייצוא זרעי קנאביס רפואי מישראל, אם כי המשלוח הנוכחי הוא של זרעי קנאביס המפ (Hemp), קרי קנאביס דל-THC שמיועד לתעשיה ולא לשימוש בעישון.

שר החקלאות ופיתוח הכפר, עודד פורר, מסר: “ייצוא זרעי הקנאביס מזמן לנו את הרחבת מגוון הייצוא החקלאי הישראלי ומחזק את החקלאות המקומית, תוך ניצול היתרון היחסי של ישראל בתחום שנחשב עדיין ראשוני. משכך, לישראל יש את היכולת להותיר בו את חותמה ולהיות בין המובילות בעולם. עלינו לתמוך בחברות הישראליות, עת שהן פוסעות את צעדיהן הראשונים בשוק העולמי”.

עוד הוסיף השר פורר: “אני פועל לחזק את הייצוא החקלאי מישראל בכל המישורים, והנחיתי את עובדי משרדי להעניק תמיכות שיחזקו את החקלאות המקומית ויאפשרו לה להיות תחרותית בעולם הגלובלי, זאת במקביל לפתיחת נספחויות חקלאיות במספר מקומות בעולם”.

שר החקלאות עודד פורר (צילום: פלאש90)
“ייצוא זרעי הקנאביס מזמן לנו את הרחבת מגוון הייצוא החקלאי הישראלי” – שר החקלאות עודד פורר (צילום: פלאש90)

לטענת משרד החקלאות בהודעה לעיתונות שפורסמה היום (ד’), “מדינת ישראל נחשבת למומחית עולמית בתחום המחקר והפיתוח של צמח הקנאביס. למעשה, בניגוד לתפיסה הרווחת בציבור, בתחום המחקר ענף הקנאביס בישראל פעיל מזה עשורים, אך רק בשנים האחרונות צבר תאוצה עקב שינויים במדיניות הישראלית.”

על פי ההודעה לעיתונות, זרעי ההמפ הנשלחים כעת הנם במסגרת תכנית טיפוח של חברה פרטית בשם בטרסידס, תחת רישיון המחקר של יחידת הקנאביס הרפואי (היק”ר) במשרד הבריאות. בעת הגעתם, הזרעים יעברו בחינה ע”י מגדלי המפ מסחריים לוודא התאמתם לשוק האמריקאי.

“פתיחת ייצוא הזרעים בתחום הקנאביס צפוי לחזק את מעמדה של ישראל כבעלת ידע ומומחיות בתחום הזרעים,” מסר משרד החקלאות. “בנוסף, הגדלת מגוון הייצוא והרחבתו למוצרי קנאביס, תאפשר העמקת שווקים קיימים וחדירה לשווקים חדשים תוך כדי רכיבה על גל הביקוש ההולך וגובר למוצרי קנאביס בעלי ערך רפואי-בריאותי. יתרה על כך, ישראל היא בין המדינות המובילות במחקר ובפיתוח זרעים בכלל וכן בקנאביס רפואי בפרט, וייצוא זרעי הקנאביס צפוי למשוך התעניינות מחוקרים שונים ברחבי העולם ולחזק אף יותר את תחום המחקר.”

נעמה קאופמן-פס, מנכ”לית משרד החקלאות ופיתוח הכפר, מסרה: “כחלק מפועלי, בשיתוף עם שר החקלאות ופיתוח הכפר עודד פורר, נפרוץ עוד ועוד שווקים ונחדור אליהם. כורח המציאות מחייב אותנו לחזק את קשרי המסחר שלנו עם מדינות אחרות, כדוגמת פתיחת נספחויות חקלאיות במדינות אחרות, וכן כדוגמת ייצוא זרעי הקנאביס הנוכחי לחו”ל. בתקווה גדולה כי גם משלוח זה יביא עמו הצלחה מסחרית נוספת”.  

יש לציין עם זאת כי ארצות הברית אמנם מתירה יבוא וגם יצוא של המפ וזרעי המפ (מאז אושר “חוק המשק” בדצמבר 2018), אך אוסרת באופן מוחלט יבוא ויצוא של קנאביס “רגיל” – בין אם לשימוש פנאי או לשימוש רפואי, ולכן לא צפוי יצוא או יבוא של קנאביס רפואי למרות שישראל לכאורה מאפשרת זאת בעקבות הנוהל החדש.

כמו כן יש לציין כי בישראל המפ עדיין נחשב בלתי חוקי ומוגדר כסם אסור ומסוכן בחוק בדומה לקנאביס “רגיל”, וזאת למרות שהוא נטול כמעט כל השפעה פסיכואקטיבית. ניסוי פיילוט שנערך בשנת 2018 לגידול המפ על ידי משרד החקלאות נכשל כישלון חרוץ.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר