לראשונה בישראל קנאביס רפואי הידרו – מבית “קנאשור”

בקרוב בבתי המרקחת בישראל: מוצרי קנאביס בגידול-פנים ("אינדור") ועל בסיס מים בלבד ללא שימוש באדמה. זו הפעם הראשונה בה נעשה שימוש בשיטות "הידרופוניקה" או "אירופוניקה" לגידול קנאביס רפואי בישראל, אחרי כעשור של שימוש בחממות בלבד. החברה מאמינה כי זה יביא לקנאביס נקי ואיכותי יותר למטופלים.

חברת “קנאשור” (Cannassure) החלה לגדל שתילי קנאביס בגידול פנים (“אינדור” – Indoor) בשיטת “אירופוניקה“. שיטה זו דומה ל”הידרופוניקה“, כלומר גידול צמחי הקנאביס על בסיס מים בלבד וללא שימוש באדמה. בשונה מהידרופוניקה לא מדובר במצע מים, אלא בהתזת מים על שורשי הצמחים.

בכך הופכת “קנאשור”, חברה ציבורית הנסחרת בבורסה בשווי 66 מיליון ש”ח, לחברה הראשונה בישראל שמגדלת קנאביס שלא בחממות, במתקנים פתוחים, אלא במתקן סגור המאפשר שליטה בתנאי הגידול המדויקים, כולל טמפרטורה, לחות ותוך הימנעות ממזיקים.

שולחנות גידול קנאביס אירופוניקה
שולחנות גידול קנאביס בשיטת אירופוניקה המשמשים את החברה בישראל

בכך מאמינה החברה יתאפשר לה לשווק קנאביס נקי ואיכותי יותר, וכן במספר מחזורי גידול רב יותר – 6 מחזורים בשנה במקום 3 או 4 בלבד בחממות.

בשיחה עם מגזין קנאביס מעריכה החברה כי כבר בעוד כחודשיים או שלושה ישווקו בבתי מרקחת מוצרי קנאביס רפואי של החברה שמקורם בגידול פנים, זאת לאחר שתקבל בימים הקרובים אישור להוספת מאות או אלפי צמחים נוספים למתקן הגידול שלה בו כבר צומחים 180 שתילים ראשונים.

פעמים רבות חולים התלוננו בשנים האחרונות על כך שהקנאביס הרפואי בישראל מכיל עובשים, פטריות או שאריות חומרי הדברה. בין השאר אף הוגשו תביעות ייצוגיות בגין שימוש בחומרים אסורים ואספקת קנאביס שעלול לכאורה לסכן חיים. “המטופלים מקבלים חומר שאינו עומד בשום סטנדרט,” אמר לאחרונה יו”ר הסתדרות הרוקחים דוד פפו.

בחברה מסבירים כי מערכת אירופונית היא למעשה חקלאות מדויקת, ולדבריהם היא תאפשר איכות קנאביס גבוהה יותר עבור המטופלים: “ההשקיה והדישון נעשים ישירות לשורשי הצמח, במנות קטנות ובתדירות קבועה, באמצעות בקרת מחשב, כך שהמגדל שולט על תהליך ותנאי הגידול באופן מדויק כולל בקרת טמפרטורה, לחות, תאורה, מערך סינון אוויר למניעת חדירת מזיקים ושליטה על כלל רכיבי התזונה של הצמח.”

על ידי כך מאמינים בחברה שיצליחו להשיג עקביות (הדירות) בתוצרת ורמת איכות מירבית של צמח הקנאביס, כזו העומדת בתקינה הנדרשת בישראל וכן באירופה, באופן מוצלח יותר​ מאשר בצמח שגדל באדמה ותלוי בתנאי מזג האוויר או בחשש מהימצאות מזיקים באדמה או עובשים (כתוצאה מהשקיית יתר) ופגמים נוספים.

מוצרי קנאביס של חברת "קנאשור"
מוצרי קנאביס רפואי “הידרו” של חברת “קנאשור” – החל מינואר 2020 בבתי המרקחת

​לדברי רן עמיר, מנכ”ל קנאשור: “למה בחרנו בגידול בשיטה האירופונית? כי הבעיה המרכזית בתחום הקנאביס הרפואי עד היום היא חוסר הדירות (עקביות) המוצרים ובטיחותם. זה נובע בעיקר בשל רגישות צמח הקנאביס לתנאי הסביבה; בתנאים שונים של אור, טמפרטורה, לחות וכדומה, הצמח מפיק ריכוזים שונים של חומרים פעילים. בעיית הבטיחות נובעת מתנאי גידול, שאינם מבוקרים דיים, כדי למנוע השפעת מזיקים והתפתחות עובשים”.

לדברי עמיר: “לגידול האירופוני יתרונות רבים מהיבטים חקלאיים, סביבתיים וגם מסחריים. גידול על שולחנות אירופונים מאפשר להגדיל את היבול שיתקבל פר שטח נתון. השליטה המלאה על משתני הסביבה ועל הזנת הצמח תאפשר לנו גם לקצר את זמן הגידול מכ-3 חודשים כיום, למחזורים קצרים יותר של חודשיים, כך שנוכל לגדל 6 מחזורים בשנה. וזה עניין​ קריטי לחולים בעת הזו, שנתקלים בקשיי אספקה ובחוסר זמינות של הקנאביס הרפואי.”

עוד הוא מסביר כי “הגידול האירופוני מאפשר גם הקטנת תשומות (כמו: שימוש מופחת במים בזכות היכולת לדייק ולהשקות באופן מועט ומדויק, במחזורי זמן של אחת לשש דקות), שמירה מיטבית יותר על הסביבה (שכן בגידול האירופוני במבנה בנוי סגור ומבוקר אין כמובן ריסוסים). החקלאות המדויקת היא הבסיס לקבלת צמחי קנאביס רפואי הדירים”.

החברה מתכוונת להתחיל לגדל את הצמח בשתי מערכות גידול שונות, ולהשוות ביניהן כדי למצוא איזו מהן יעילה יותר, בין היתר, מבחינת הקטנת השימוש במשאבים והגדלת היבול לשטח נתון. המערכת הראשונה היא של חברת AEssense – מערכת גידול המסוגלת להכיל כ- 16 צמחים למ”ר, והמערכת השנייה, הניסיונית, היא של חברת Growin – המסוגלת להכיל מעל 200 צמחים למ”ר.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר