לראשונה: אישור GAP לגידול קנאביס רפואי ניתן לחברה ישראלית

תקן הגידול החדש בו נדרשות חברות הקנאביס הרפואי לעמוד (IMC-GAP) הונפק לראשונה אתמול עבור חברת ‘שיח’. תקן זה יאפשר לחברה לספק חומר גלם למפעלי קנאביס שמחזיקים בתקן GMP עבור ייצור מוצרים שיימכרו בבתי מרקחת וייוצאו לחו”ל.
בנוסף הונפק לה תקן ראשון בארץ גם לחוות ריבוי
.

אחד הנושאים הבעייתיים ברפורמת הקנאביס הרפואי וזה שגרם לעיכובים בהליך ההטמעה, הוא האישורים החדשים שנדרשו עבור גידול וייצור קנאביס על פי התקנים שנקבעו.

שי שריד
שי אברהם, מנהל חברת ‘שיח’
(צילום: מגזין קנאביס)

כך למשל בכדי למכור מוצרי קנאביס רפואי בבתי מרקחת במסגרת הרפורמה החדשה, או על מנת לייצאם לחו”ל, יש לוודא שהם יוצרו במפעל המחזיק בתקן GMP וגדלו בחווה המחזיקה בתקן GAP.

התקן הראשי, הנוגע לייצור מוצרי קנאביס במפעל (IMC-GMP), כבר ניתן למספר מצומצם של חברות שעמדו בדרישות המחמירות, ‘פנאקסיה’ למשל.

אך התקן השני (מתוך חמישה בסך הכל) – והבעייתי מכולם עד כה – הוא התקן לגידול נאות של קנאביס (IMC-GAP) – עבורו נדרש להוכיח בין השאר כי הגנטיקה של הקנאביס שבידי החברה הובאה כדין לפי הפרוטוקול.

חברת הקנאביס הישראלית ‘שיח‘, אחת משמונה החברות המגדלות קנאביס רפואי בישראל מזה כעשור, הפכה אתמול (28.3.18) לראשונה עבורה הונפק אישור IMC-GAP שכזה.

בנוסף לתקן GAP עבור גידול קנאביס, קיבלה ‘שיח’ גם אישור לתקן GAP לריבוי קנאביס – שלב אחד קודם לגידול.

בכך הפכה תוצרת החברה למבוקשת במיוחד על ידי מפעלי הקנאביס המורשים, רשת בתי המרקחת סופר-פארם וכמובן משרד הבריאות – שיכולים בעזרתה להתחיל בשבועות הקרובים את הפיילוט החדש עליו דיווחנו לראשונה במגזין.

יש לציין שמשרד הבריאות והיחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) טרם הבהירו האם הליך חד-פעמי כזה של יבוא גנטיקה לפי פרוטוקול, מאשר למעשה רטרואקטיבית גם את כל הגנטיקה שכבר נמצאת בחוות הקנאביס כיום או רק את מה שהובא כחוק.

האישור הראשון ניתן על ידי חברת “IQC – המכון לבקרה ואיכות”, גוף ההתעדה הפרטי הגדול בישראל (הממשלתי הוא מכון התקנים הישראלי).

“האישור איננו ספציפי לזן מסויים אלא לתהליכי הגידול בחווה,” מסביר רפי גמסון, מנהל תחום החקלאות ב-IQC. “הגנטיקה חייבת להיות חוקית והאישור ניתן רק אחרי שהחווה עמדה בכל דרישות התקן שפורסם על ידי משרד הבריאות”.

להלן אישור IMC-GAP הראשון בישראל, של חברת ‘שיח‘:

IMC-GAP
תעודת IMC-GAP ראשונה בישראל (התמונה באדיבות מכון IQC)

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר