מגלגל...

לפני 23 שנה: הראיון הראשון על לגליזציה בישראל

בשנת 1994 חזר שלומי סנדק הצעיר מארה”ב אחרי שנחשף למאבק של האמריקנים למען לגליזציה ולמידע אודות הסגולות האמיתיות של צמח הקנאביס והרקע להוצאתו מהחוק. הוא כתב ספר והחליט לצאת למאבק למען הסדרת השוק בחוק, והגיע לראשונה גם לטלוויזיה.

גבי גזית, אחד מתומכי הלגליזציה הידועים בישראל ומי שרק לאחרונה גער בשר ארדן על התנגדותו לאי הפללה, הקדים את זמנו כשעוד בשנת 1994 בתכנית הטלוויזיה שהנחה בערוץ 2 החדש שרק נפתח, נתן במה לאנשים שסיפרו בכתבה כיצד קנאביס עוזר להם ומדוע הם תומכים בלגליזציה.

הכתבה שודרה בעקבות פרסומו של “עשב השדה”, הספר הראשון של שלומי סנדק שראה אור באותה שנה ובו הסברים מדוע מריחואנה היא בעצם התרופה של המאה ה-21 ולמה אסור לרדוף את הצרכנים.

“כל החבר’ה שמעשנים קבוע, פעם, פעמיים או שלוש בשבוע, חיים בפחד מתמיד מדפיקה בדלת, מכל זר שמסתכל, שהשכנים לא יריחו – הפחד הזה הוא קודם כל דבר לא בריא,” מסביר סנדק בכתבה. “החוברת היתה הדרך שלי להגיד ‘עד כאן’.”

בכתבה נראה סנדק ברחובות תל אביב כשהוא מנסה לשכנע את העוברים ושבים מדוע יש לתמוך בלגליזציה, זאת בימים בהם איש לא שמע עדיין על ‘קנאביס’ ובציבור השתמשו במונחים ‘סמים’ ו’נאפאס’.

בקטע בכתבה אף מציג סנדק שתילי קנאביס קטנים שנבטו בשטח ציבורי. “היום כבר אפשר להגיד שזה אני שתלתי,” הוא אומר היום. “23 שנה ואני לא זזתי במילימטר מהעמדות שלי. מי שהולך ומתקרב אלי זה הממסד, אבל אני כמו שתיל נטוע בקרקע לא זז.”

בניגוד לסטיגמה השורה באותם ימים, דווקא בכתבה זו ניתנה במה נרחבת ביותר לתומכים בלגליזציה, אנשים נורמטיביים המציגים את אותם הטיעונים המוצגים גם היום. “אני מכירה המון אנשים שמעשנים, רופאים, עורכי דין, סטודנטים, כולם,” מעידה אחת המרואינות. “גם אני משתמשת בזה לפעמים, זה נחמד בשביל סקס טוב, לפעמים, אבל חופשי-חופשי אני לא יודעת אם זה נכון, אנחנו מדינה עם הרבה בלאגן מסביב,” אמרה אחרת.

באולפן עצמו התארחה איריס דויסנקו ז”ל, שהיתה מכורה לסמים ו’גורו’ לגמילה מסמים לאחר מכן ונפטרה לדברי סנדק כתוצאה מאלכוהוליזם.

ראו גם:
בגימנסיה רחביה עישנו חשיש
קציר הקנבוס בקיבוץ דפנה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר