מגלגל...

לנדשפט: מטופלים שלא יעברו לאסדרה החדשה – רשיונם יבוטל

מיד לאחר מתן פסק הדין השבוע בבג"ץ פרסם מנהל היק"ר התראה לפיה מטופלים מהאסדרה הישנה שלא ישלחו בקשה מסודרת למעבר לאסדרה החדשה - רשיון הקנאביס הנוכחי שלהם יבוטל

מנהל היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) יובל לנדשפט פרסם הודעה רשמית על פיה מטופלים שעדיין משוייכים לאסדרה הישנה (“רשיונות דור ישן”) ולא יגישו בקשה מסודרת למעבר לאסדרה החדשה (“רשיונות דור חדש”) עד 15.12.21 – רשיונם יבוטל.

בהודעה שנשלחה למנהלי חברות הקנאביס הותיקות שעדיין פעילות במודל הישן (PDF) דורש לנדשפט מהחברות להודיע למטופליהן בדחיפות על פגות תוקף קרובה של רשיונם הנוכחי, לאסוף עבור כל אחד מהם טופס ייעודי (docx) שימולא על ידם בצירוף הרישיון הנוכחי שלהם, ולהעבירם אל היק”ר עד לתאריך הקובע.

על פי הערכות, מתוך כ-35,000 מטופלים שהיו באסדרה הישנה במועד המעבר לרפורמת המדיקליזציה באפריל 2019, רק כ-6,000 נותרו באסדרה הישנה מאז. רבים מתוכם הם מטופלים שצורכים כמויות גדולות יחסית של קנאביס וכמה מאות מתוכם לפחות הם ילדים אוטיסטים ואפילפטיים המטופלים בשמן.

מטופלי האסדרה הישנה שילמו עד כה 370 ש”ח בחודש לכל כמות הקנאביס החודשית לה הם זכאים וכעת יאלצו כמו שאר כ-90 אלף המטופלים ויותר משוייכים לאסדרה החדשה לעבור לרכוש את הקנאביס שלהם בבתי מרקחת בעבור עד אלפי שקלים.

ההחלטה מגיעה כמובן בעקבות פסק דין שניתן השבוע בבג”ץ, בתשובה לעתירה שהגישה עמותת הקנאביס הרפואי לפני כשנתיים וחצי בדרישה להקפיא את הרפורמה בענף. יש לציין שהעתירה דווקא לא התמקדה בעליית המחירים הצפויה אלא בטענות רבות אחרות, אך לבסוף התכנס הדיון לסוגיה זו בפרט.

שופטי העליון ענת ברון, ג’ורג’ קרא ודוד מינץ, ציינו בפסק הדין כי הם מכירים בכך שחלק מהמטופלים ייפגעו מבחינה כלכלית, אך לדבריהם “מדובר בפגיעה שהיא פועל יוצא של רפורמה שנועדה להיטיב עם שוק הקנאביס ומוצריו”. לבסוף קבעו כי בתוך 10 ימים יבוטל צו הביניים שניתן בעבר והותיר את חלק מהמטופלים באדרה הישנה.

יש לציין שעליית המחירים בענף הקנאביס הרפואי בעקבות הרפורמה היתה צפויה על ידי רבים מבעוד מועד, עוד בטרם הטמעת הרפורמה. עם זאת, כזכור, מנהל היק”ר לנדשפט התעקש בריאיונות והרצאות שוב ושוב שמחירי הקנאביס לא יעלו עבור 97% מהמטופלים. בדיעבד כבר בחלוף חודשיים לאחר הטמעת הרפורמה הסתבר שהמטופלים והעוסקים בענף צדקו.

בעקבות עליית המחירים הזדעקו בימים האחרונים בעיקר הורים לילדים אוטיסטים ואפילפטיים המטופלים בכמויות גבוהות של שמני קנאביס ויאלצו החל מבקרוב לשלם עד יותר מ-3,000 ש”ח בחודש, לפעמים קרוב לפי 10 מכפי ששילמו עד כה.

בין הסיפורים שפורסמו בלט סיפורו של חיים ברקוביץ’, אביהם של שני ילדים חולי אפילפסיה הנמצאים על הרצף האוטיסטי שהתחנן לעזרה בעקבות פסיקת בג”ץ. במכתב שפירסם סיפר שהוא יאלץ לשלם מעתה 3,757 ש”ח בחודש במקום 840 ש”ח בחודש כפי ששילם עד כה.

במקביל פורסם גם סיפורה של פנינה, אם חד הורית ל-6, שחשפה את סיפורה של בתה, נועה, הסובלת מפיגור קשה ועיוורון. ההחלטה להיחשף באה בעקבות פסיקת בג”ץ שהובילה לכך שפנינה תיאלץ מעתה לשלם 3,200 ש”ח בחודש עבור טיפול בשמן קנאביס רפואי במקום 470 ש”ח עד כה.

יש לציין שכמה מחברות הקנאביס המובילות וכן נציגים של כמה מבתי המרקחת בתחום פנו אל מערכת מגזין קנאביס בבקשה לסייע לפנינה וחיים ואכן צפויים לספק להם שמן קנאביס לפחות לתקופה מסויימת. עם זאת, רבים אחרים נותרו עם האתגר לעמוד בגובה התשלומים החדש.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר