טוען...

לנדשפט לחברות: “חשפו את מחירי הקנאביס”; החברות: “זה לא חוקי”

מנהל היחידה לקנאביס רפואי הודיע לעוסקים בענף כי החל משבוע הבא חובה עליהם להעביר אליו, מדי חודש, את נתוני מלאי הקנאביס המלאים ברשותם, כולל מחירי קנייה ומכירה בסיטונאות. "דרישה לא חוקית," טוענים העוסקים.

במכתב ששלח אתמול (ב’) מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות, יובל לנדשפט, לעוסקים בענף בהם חברות הגידול, הייצור, ובתי המרקחת, הוא מורה להם להתחיל להעביר מדי חודש נתונים אודות מלאי הקנאביס הזמין ברשותן, כולל מחירי הקנייה והמכירה של המלאי.

על פי הנכתב במסמך, שעותק שלו הגיע למגזין קנאביס, “הנתונים ידווחו לפי שמות המוצרים, ויכללו מידע על כמות המוצרים ששווקו /נמכרו בחודש האחרון, ומחירם“. לדברי חלק מהיצרנים, לפחות הדרישה האחרונה, לגבי “מחירם”, היא אינה חוקית ומנוגדת לעקרונות השוק החופשי.

לטענת לנדשפט, על פי הכתוב, ההחלטה להתחיל לפקח על מלאי, כולל מסירת נתונים מלאים על מחירים, מגיעה “בעקבות פתיחת האפשרות ליצוא קנאביס רפואי, ועל מנת להתמקד במעקב אחר כמויות המלאי של מוצרי הקנאביס”.

עם זאת, לטענת חלק מהעוסקים בענף, יצוא קנאביס מישראל טרם החל בפועל, וכן רק מספר חברות, ולא כולן, משתתפות בפיילוט ומעוניינות לקבל היתרי ייצוא. לכן לדבריהם, לא ברור הקשר בין היצוא, לדרישה לחשיפת המחירים בשוק.

“זה לא חוקי, לא בתרופות ולא בירקות”

“זה פשוט לא חוקי,” טוען גורם באחת מחברות הקנאביס, בשיחה עם מגזין קנאביס. “כדי לאסוף מידע מהעוסקים לגבי שיעורי הרווחיות בענף, צריך נוהל כלשהו, אישור של ועדת מחירים, אחרי דיונים… לא כל פקיד יכול להחליט לאסוף נתונים כאלה על דעת עצמו. אין דומה לזה בשווקים אחרים, לא בתרופות ולא בירקות”.

לדבריו “הם רוצים שהחקלאי יגיד בכמה הוא מכר למפעל, בכמה המפעל מכר לבית המסחר ובכמה בית המסחר מכר לבית המרקחת. זה נשמע אולי כמו ‘שקיפות’, דבר חיובי בסך הכל, אבל זה מנוגד לכל מנהל תקין, לערכי השוק החופשי, וגם לא ברור למה צריך את זה. אם הוא היה פונה באופן מסודר, היה אפשר לגבש מתווה לחשיפת הנתונים הנדרשים בלבד”.

יובל לנדשפט (צילום מסך מתוך: דה-מרקר)
“דרישה לא חוקית”, יובל לנדשפט, מנהל היק”ר (צילום מסך מתוך: דה-מרקר)

לטענת גורם אחר, בעלים של אחד מבתי המרקחת, “זה נושא מאוד רגיש, והוא כרגע בטיפול, אני מאמין שהיק”ר יחזרו בהם מהדרישה. זו דרישה לא חוקית. בתור מי שמפקח עלינו הוא יכול לבדוק מה מכרתי וכמה מכרתי, כדי לבדוק שהכל חוקי, אבל אם אני החלטתי למכור מוצר בשקל או במיליון שקל זו זכותי, לא החלטה שלו ולא עניינו”.

“גם במקרה של תרופות, משרד הבריאות לא אומר לי ולא יודע בכמה אני קונה,” הוסיף. “הם אמנם קובעים מחיר מקסימום למכירה לצרכן, אבל לא מחיר מכירה בסיטונאות. אם המטרה היא לעזור למטופלים, נשמח לעמוד לעזר, ולחשוף את הנתונים שיסייעו לכך, אבל צריך לשמור על החוקיות ועל המוסר. אני לא מאמין שבתי המרקחת ישלחו את המידע הזה כל כך מהר כפי שהוא מצפה”.

“אנחנו בעד פיקוח מחירים, אבל יש דרך לעשות זאת”

גורם שלישי עמו שוחחנו מעלה תיאוריה לפיה “אולי זה מהלך לקראת תכנית לקבוע פיקוח מחירים, כך שכל חוליה תרוויח מקסימום של אחוזי רווח ולא יותר. אבל זו מזימה בלתי חוקית ובלתי הגיונית. אתה לא יכול להגדיר ליצרן מה הרווח שלו, הרי יש השקעות כמו מו”פ שלא באות לידי ביטוי. אם המזימה הבאה היא להכריז על דבר כזה, בסדר, אבל יש דרך לעשות את זה. זו פרוצדורה ואין בעיה שיעשו אותה, אבל לא ככה, בהודעה חד-צדדית. בדקנו את זה גם עם עורכי דין, הם קובעים שזה לא חוקי”.

דוד פפו, יו”ר הסתדרות הרוקחים, מתנגד גם הוא לדרישה. “קודם כל הם כותבים שהדרישה באה על רקע ההכנות לייצוא, אבל איך המלאי בבית המרקחת שלי למשל רלוונטי לייצוא. זה שיש אצל הספק שלי 4 טון במחסן, זה מה שקובע. אבל גם בלי זה, יש ליק”ר את כל הנתונים האלה, דרך מערכת ממוחשבת בה אנחנו מדווחים פעמיים בחודש על המלאים הזמינים. אם יודעים שבישראל נצרכים 2.5 טון בחודש, אז שידאגו שבכל רגע נתון יהיה אצל הספקים 6 טון, שיהיה תמיד מלאי לשוק המקומי”.

“היק”ר יודעים גם כמה יחידות מכרתי וגם בכמה כסף מכרתי, הכל משודר למחשבים שלהם,” מוסיף פפו. “אם הם רוצים לדעת בכמה קניתי, שיפנו לספקים וישאלו אותם בכמה הם מוכרים לבתי מרקחת פרטיים, לרשת סופר פארם, וכן הלאה. אם אתה רוצה לדעת בכמה ‘אסם’ מוכרת, אתה פונה למוכרים במכולת? חוץ מזה, יש פה סודיות מסחרית. אם בית מרקחת גדול עם כח קנייה רוכש בזול יותר, מה זה עניינו של הרגולטור? אין דבר דומה לזה בשום שוק. אם הוא רוצה פיקוח מחירים, אני בעד, אבל שיעשה את זה מסודר. הממונה על ההגבלים אמרה שזה מוקדם מדי. לבתי המרקחת נוח בפיקוח, אבל יש דרך לעשות זאת. לדעתי מה שהם עושים פשוט לא חוקי”.

דוד פפו
דוד פפו

על פי הנוהל החדש, הדיווח החודשי יבוצע באחד מ-5 הימים הראשונים של כל חודש, החל משבוע הבא, חודש נובמבר, בו ידווחו על המכירות במהלך החודש הקודם, אוקטובר, וכך הלאה מדי חודש. נתונים אלו אולי גם יוצגו בדו”ח ‘תמונת מצב’ החודשי, שעד כה כולל רק נתונים בסיסיים בלבד, אך מדובר בהשערה בלבד.

במסמך, שכותרתו שינוי בהנחיות לדיווח מלאי קנאביס רפואי, נכתב עוד כי “יש להקפיד על ההוראות על מנת שנוכל לערוך מעקב מסודר ואחיד על כלל השוק”. לבסוף מפורטות כותרות העמודות בטבלה המבוקשת:

  • שם עסק (השם הרשמי של העסק ברשם החברות)
  • סוג עסק (מפעל / בית מסחר / בית מרקחת)
  • שם מוצר (השם כפי שהוא משווק בבתי מרקחת)
  • קבוצה (THC Rich, Balanced, CBD Rich)
  • צורת מתן (שמן, תפרחת, משאף)
  • קטגוריה (מינון, T20, T15 וכו’)
  • כמות מוכנה (מוצרים מוגמרים מוכנים לשיווק, בגרמים)
  • כמות ששווקה (מוצרים שנמכרו בחודש האחרון, בגרמים)
  • מחיר לצרכן (המחיר לצרכן עבור אריזת 10 גרם או בקבוקון)
  • מחיר שיווק (למפעלים ובתי מסחר בלבד שמכרו לחוליה אחריהם)

כאמור, חלק מהגורמים עמם שוחחנו עומדים על כך שמדובר במהלך לא חוקי, וחלקם גם מעריך שבתוך ימים ספורים יחזור בו לנדשפט מהדרישות. אחרים כבר מתכוננים להגיש מכתב מטעם עורכי דין על מנת לעצור את היוזמה. עד כה לא נמסרה תגובת משרד הבריאות לטענות שעולות בכתבה.


Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר