טוען...

גידול הידרו למתחילים: 14 טיפים חשובים לגידול קנאביס על מים

‘גידול הידרו’ של קנאביס, כלומר על בסיס מים במקום באדמה, עלול להיות מבלבל במקצת עבור מגדלים מתחילים, אך התוצאות בהחלט שוות את המאמץ. להלן 14 טיפים חשובים שיעזרו לכם להצליח לגדל קנאביס “הידרו” בקלות:

מגדלי קנאביס שכבר ניסו את המדריך לגידול ביתי ומתחבטים בשאלה האם ללכת הפעם על גידול הידרו (הידרופוני) – כלומר לגדל את הצמחים על מצע מנותק ומערכת השקיה ללא שימוש באדמה – עלולים לבחור לבסוף בדרך הישנה והטובה בשל הפחד “להסתבך”.

למרות המורכבות היחסית בניהול מערכת גידול הידרו לעומת דלי פשוט מלא באדמה, גידול בסיסי במערכת שכזו – כמו למשל במערכת DWC הידידותית למגדלים מתחילים – יכול להניב תוצאות מצוינות תמורת “מחיר” זעום של למידת היסודות הדרושים לגידול הידרופוני מוצלח.

יסודות ההצלחה – 14 טיפים עבור גידול הידרו

רגע לפני שנדבר על 14 הטיפים החשובים לגידול הידרופוני, חשוב לעיין במדריך המלא לגידול הידרופוני. לאחר שהבנו מה זה גידול הידרו ואיך עושים את זה, הנה 14 טיפים שסיפק מגזין “היי טיימס” שיעזרו לכם לגדל בהצלחה ובקלות יתרה:

ייחורי קנאביס - גידול הידרו
הידרופוניקה – התוצאה שווה את המאמץ

1. טמפרטורת המים: 15-24 מעלות – אחד הדברים החשובים ביותר עבור הצמחים היא הטמפרטורה בה מגיעים אליהם המים המכילים את חומרי ההזנה. כל טמפרטורה נמוכה או גבוהה מהטווח עלולה להיות בריאה פחות עבור הצמחים, ולכן מומלץ לשלוט בטווח הטמפרטורה של המים בכל רגע נתון. לא מדובר בנזק בלתי הפיך אבל מומלץ להקפיד על הנושא.

צמחי קנאביס בגידול הידרו - עדיף בטמפרטורה של בין 15 ל-22 מעלות צלסיוס (מתוך: "14 טיפים שיעזרו לכם לגדל הידרו בקלות")
לשמירה על בריאות הצמחים, הקפידו על טמפרטורה של בין 15 ל-22 מעלות צלסיוס

2. רמת החומציות (pH) של המים: 5.5 עד 6.2 – בדומה לטמפרטורת המים, גם רמת חומציות תקינה היא גורם בסיסי לחיים נוחים של הצמחים וזמינות הנוטריינטים. חריגה גדולה מדי ממנה עלולה לגרום לנזק לצמחים. בתוך טווח זה אפשר לשחק עם הצמחים ולבדוק אילו תנאים מדויקים אידיאליים עבור הזן שלכם.

לשמירה על בריאות הצמחים, הקפידו על רמת חומציות במים של בין 5.5 ל-6.2 (מדד חומציות pH)
לשמירה על בריאות הצמחים, הקפידו על רמת חומציות במים של בין 5.5 ל-6.2

3. השתמשו באבני חמצן ומשאבות אויר – את מאגר המים בגידול הידרו חשוב להזין בחמצן באופן קבוע בכדי לשמור על קצב צמיחה רציף ובריאות תקינה של הצמחים והשורשים. אבן חמצן המחוברת למשאבת אוויר תבטיח אספקה קבועה של חמצן לאורך כל שעות היממה.

משאבה ובאבן אויר, כדי להעשיר את שושרי הצמחים בחמצן (מתוך: "14 טיפים שיעזרו לכם לגדל הידרו בקלות")
השתמשו במשאבה ובאבן חמצן כדי להעשיר את שושרי הצמחים בחמצן

4. פזרו מים ותמיסת דשן גם על העלים – המערכת ההידרופונית דואגת לחלק העיקרי שהוא שורשי הצמחים, אך גם דרך העלים והענפים הצמח מסוגל לספוג את המים ותמיסת וההזנה. השתמשו בבקבוק ריסוס קטן והשפריצו מעט מים על העלים, לא יותר מפעם-פעמיים ביום במהלך שעות האור ובתקופת הצמיחה בלבד! (ריסוס הפרחים בתקופת הפריחה עלול לגרום לנזק).

שימו לב כי במידה והצמח גדל תחת נורה חזקה במיוחד (נל”ג 600 וואט למשל) פעולה זו עלולה לגרום לכוויות בעלים ועל כן יש להרחיק מעט את הנורה (או לחלופין לוותר על ההתזה).

השתמשו בבקבוק ריסוס כדי לפזר מים ודשן גם על העלים והענפים (מתוך: "14 טיפים שיעזרו לכם לגדל הידרו בקלות")
השתמשו בבקבוק ריסוס כדי לפזר מים ודשן גם על העלים והענפים – אך שימו לב לאזהרות

5. שימרו על לחות טבעית – 40%-60% למניעת עובש – בישראל ברוכת השמש והלחות זה פחות נקרא “לחות טבעית”, אך הצמחים שלנו זקוקים לסביבה בה הלחות היא בטווח זה בכדי להישאר בריאים וחזקים, ובעיקר נקיים מפטריות ועובש. אחוזי הלחות המומלצים באופן כללי הם: 60% בתקופת הצמיחה ו-40% בתקופת הפריחה.

שמרו על עד 60% לחות - לחות גבוהה מדי תגרום להתפתחות עובש קטלני לפרחים (מתוך: "14 טיפים שיעזרו לכם לגדל הידרו בקלות")
שמרו על עד 60% לחות – לחות גבוהה מדי תגרום להתפתחות עובש קטלני לפרחים

6. התקינו מערכת אוסמוזה הפוכה – אביזר פשוט זה יסייע לכם להעלים מלחים מיותרים הקיימים במי ברז ויאפשר להכין תמיסת השקיה עם מים “מאופסים” בכדי שתוכלו להעניק לצמח מים בעלי הרכב נוטריינטים מדויק ביותר.

מערכת אוסמוזה הפוכה - חיים קלים ומים נקיים (מתוך: "14 טיפים שיעזרו לכם לגדל הידרו בקלות")
מערכת אוסמוזה הפוכה – חיים קלים ומים נקיים

7. טמפרטורת החלל עד 27 מעלות – עוד נושא קשה לשליטה במדינת ישראל הוא הטמפרטורה בחלל החדר, שלא נוהגת לרדת מתחת ל-26 מעלות צלסיוס לעיתים תכופות מחוץ לחודשי החורף. לשם כך, מזגן נייד או נייח בחלל הגידול הוא כנראה בגדר חובה.

שימרו על הטמפרטורה בחלל הגידול מתחת ל-26 מעלות צלסיוס (מתוך: "14 טיפים שיעזרו לכם לגדל הידרו בקלות")
שימרו על הטמפרטורה בחלל הגידול מתחת ל-26 מעלות צלסיוס

8. חוק המים: לא עוברים את החצי – רמת המים בתוך המאגר הראשי של מערכת הגידול חייבת להישאר כל הזמן מעל קו חצי הגובה. מתחת לזה עלולות להיווצר בעיות ברמת החומציות ועלולה להתבצע שאיבת אוויר דרך משאבות המים.

קו המים במאגר המערכת - תמיד מעל החצי (מתוך: "14 טיפים שיעזרו לכם לגדל הידרו בקלות")
קו המים במאגר המערכת – תמיד מעל החצי

9. חשמל: רק בתלייה או הגבהה – כל חוט חשמל או רכיב חשמלי שמחובר למערכת, יהיה מוגבה מרצפת החדר או תלוי על לוחות עבודה לצידה. כשמתעסקים עם מים בחלל החדר אסור שיהיה חשמל על הרצפה.

נורה עושים ממים - חשמל ומים זה סכנת חיים (מתוך: "14 טיפים שיעזרו לכם לגדל קנאביס הידרו בקלות")
הישמרו לכם: אסור לציוד חשמלי לשכב על הרצפה!

10. החלפת מים במערכת: כל שבועיים – למרות המים הנקיים שמגיעים ממיכל האוסמוזה ההפוכה, חובה לבצע ריקון ושטיפה של מאגר המים הראשי כל שבועיים לכל היותר, בכדי למנוע הצטברות של חיידקים ופטריות בתוכו.

עובש בתוך צלוחית פרטי, לא החלפתם מים? זה מה שמתפתח בפנים (מתוך: "14 טיפים שיעזרו לכם לגדל הידרו בקלות")
לא החלפתם מים? זה מה שמתפתח בפנים

11. אחסנו את הדשנים במקום קריר – תמציות הדשן לצמחים צריכות להישמר בתוך ארון סגור וקריר (מומלץ בתוך חדר הגידול), ולא להיות חשופות אפילו לאור שיוצא ממנורת הגידול עצמה, מעבר לזמני השימוש והמהילה כמובן.

דשן ומוצרי מזון צמחים לגידול קנאביס ומזון
את הדשן יש לשמור במקום קריר וסגור, כמו ארון בחדר הגידול למשל

12. שטיפה במים מזוקקים – לפני הקצירבשבוע האחרון של שלב הצמיחה ובדיוק לפני הופעתם של הפרחים, יש לשטוף את שורשי הצמח במים מזוקקים כדי לנקות מהם את שאריות הדשן.

שבוע לפני הפריחה - בצעו שטיפה יסודית במים מזוקקים (14 טיפים שיעזרו לכם לגדל הידרו בקלות)
שבוע לפני הפריחה – בצעו שטיפה יסודית במים מזוקקים

13. סגרו את חלל הגידול כל הזמן – מעבר לשעות בהן אתם מתעסקים עם הצמחים, מומלץ שחלל הגידול יישאר סגור כל הזמן למניעת התפתחות והגעת מזיקים מסוגים שונים.

סיימתם להציץ ולטפל? סגרו אחריכם את חלל הגידול, למניעת מזיקים (14 טיפים שיעזרו לכם לגדל הידרו בקלות)
סיימתם להציץ ולטפל? סגרו אחריכם את חלל הגידול, למניעת מזיקים

14. טיפ נוסף לסיום: שקיות זבל נפרדות – זיכרו כי חלל הגידול הוא אחד החדרים הפעילים בבית והוא מייצר זבל, שמטעמי דיסקרטיות כנראה לא תרצו שיהיה באותה השקית כמו הזבל הרגיל של הבית. ארזו את הזבל מחדר הגידול בשקיות נפרדות ודאגו לזרוק אותן לפח אחר ומרוחק יותר.

ראו עוד:
פוגפוניקה: כך תגדלו קנאביס על ערפל
גידול קנאביס ראשון: 10 דברים שאסור לשכוח
פד”ח: הגדלת כמות הפרחים בצמח קנאביס ביתי


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר