למה נציגות מטופלי הקנאביס הרפואי כועסות על ההתקדמות ללגליזציה?

האם לגליזציה של קנאביס בישראל תועיל או תפגע במטופלי הקנאביס הרפואי? דיון מעניין בפייסבוק הוביל למצב מפתיע: נציגות המטופלים נגד, רופאי הקנאביס בעד. ויש גם סקר.

המאבק ללגליזציה קיבל בתקופה האחרונה, במיוחד בימים האחרונים, דחיפה משמעותית. גם ממשלת ישראל וגם חברי הכנסת במליאה אישרו ברוב מוחץ את הפסקת הפללת צרכני הקנאביס והסדרת שוק קנאביס חוקי למבוגרים (21+), כולל מכירה בחנויות ללא צורך ברשיונות מרופא ואישורים פרטניים ממשרד הבריאות.

האישור ההיסטורי שניתן השבוע אינו סופי כמובן ועוד דורש הליכי חקיקה מורכבים שיימשכו כמה חודשים לפחות עד ביטול ההפללה ואף יותר מזה עד לגליזציה מלאה. אך יש בינתיים מי שכבר מתרעם על היוזמה, מתנגדי לגליזציה כמו משפחת אדלסון, חברי הכנסת של ‘ימינה’ ושל ‘הרשימה המשותפת’, וכמה רבני הציונות הדתית.

למרבה ההפתעה ארגונים כמו ‘אל-סם’, הרשות למלחמה בסמים וכד’, טרם השמיעו התנגדות ברורה למהלך, בעוד מי שהקדים אותם היו דווקא אלו המשמשים בשנה האחרונה כנציגי מטופלי הקנאביס הרפואי בבג”ץ: עו”ד יסמין מזרחי ועו”ד מרים בריינין, שעתרו בשם עמותת קנאביס רפואי בדרישה לבטל את הרפורמה בענף.

הפתעה נוספת היתה שמי שהשיב לנציגות המטופלים בביקורת על הטענות, היו דווקא רופאי קנאביס ותיקים ומוערכים כמו ד”ר ברקת שיף וד”ר אלן פלשמן. לדבריהם לגליזציה דווקא נדרשת ותסייע בראש ובראשונה לחולים מטופלי הקנאביס הרפואי, שכיום נאלצים להיות כפופים לרגולציה ולהנחיות דרקוניות של משרד הבריאות.

“מי שייפגע יהיו החולים!”

“לפני שמקימים ספא פינוקים לכולם בתחום הקנאביס, הגיע הזמן קודם כל לדאוג לחולים ולדאוג למערך הצלה ראוי, יציב ומכבד,” כתבה עו”ד מזרחי בסטטוס בפייסבוק. “כשבונים בית חולים, חשוב קודם כל שיהיה טיפול נמרץ יעיל ואפקטיבי, את הספא ליולדות, זה ניתן לספק בהמשך. זו האנלוגיה גם בתחום הקנאביס.”

https://www.facebook.com/yasmin.mizrachi/posts/3485242108161800

אמנם מטופלי הקנאביס מקבלים כיום אספקה שוטפת במחירים שעדיין, אחרי הרפורמה הכושלת שהעלתה אותם בחדות, הם מהנמוכים ביותר בעולם, אך עורכות הדין טוענות כי אף על פי כן יש להתמקד קודם במטופלים, בטרם עוסקים בלגליזציה לכמיליון צרכנים, גם אם רבים מהם עושים זאת להקלה על כאבים ובעיות.

לדברי עו”ד מזרחי “משרד הבריאות כשל עם הרפורמה בתחום הקנאביס הרפואי. הוא לא מצליח להתמודד עם 70 אלף מטופלים שחלקם סובלים ונאנקים מגזרות הרפורמה בה אנו נאבקות בבג”ץ. אז עכשיו הוא רוצה לבצע לגליזציה ל-9 מיליון אזרחים. מישהו כנראה לא מבין שבדרך הזו בלי תוכנית מסודרת ויציבה, מי שייפגע יהיו החולים!”

“לגליזציה זו פוליטיקה שמוכרת ועשתה לכמה פוליטיקאים קריירה מרשימה עם הבטחות, אבל לבסוף, אף אחד מהם לא הביא שום בשורה,” הוסיפה. “לפני הלגליזציה, ולפני שכולם מתחילים לחגוג, צריך לזכור שהלגליזציה חייבת להיות רק לאחר שבכנסת דאגו קודם כל להקמת מערך טיפולי לחולים המטופלים בקנאביס רפואי”.

“המדינה נכשלה, צריך לשחרר”

כאמור, דווקא הרופאים הותיקים בענף חושבים ההפך. בתגובה לפוסט טענה למשל ד”ר שיף, רופאה מומחית לטיפול בכאב, כי הדברים של עורכות הדין הם בגדר “גישה שגויה”. היא קבעה כי “לגליזציה תהפוך את הקנאביס לנגיש יותר גם לחולים” והסבירה כי “יש צורך בלגליזציה ממש כפי שיש צורך לאפשר לכל החולים נגישות לקנאביס זול”.

גם ד”ר פלשמן השיב באופן דומה, דחה את טענות עורכות הדין, וטען שלגליזציה טובה גם למטופלים: “דעתי שונה,” כתב, “משרד הבריאות לעולם אבל לעולם לא יטפל בקנאביס לחולים כמו שצריך. רק לגליזציה תתן לחולים גישה לקנאביס, בלי רופאים ובלי משרד הבריאות. ואז, כמו בגרמניה, נכניס את הרפואי לקופות עם סבסוד”.

“החולים לא זקוקים לתיקון הרפואי, כי זה לעולם לא יתאפשר בישראל,” הוסיף. “הם זקוקים קודם כל לקנאביס שעוזר להם, ולרופאים (המעטים) שמוכנים להדריך אותם. קנאביס אינו בעיקר חומר רפואי, הוא גם חומר רפואי. המדינה נכשלה ותמשיך להיכשל ברפואי כל עוד היא שולטת באספקה. צריך לשחרר את האספקה, רק זה יועיל לחולים”.

כזכור, בימים אלה מתנהל עדיין הליך משפטי בעתירה שהגישו עוה”ד לבג”ץ, שבינתיים דחה בחודשיים נוספים את מועד ההחלטה או הדיון הבאים. במקביל בשבועות והחודשים הקרובים יעסקו שרים, ח”כים ונציגי רשויות בניסוח הצעת חוק מאוחדת שתחבר את שתי ההצעות לאי הפללה ולהסדרת השוק, לקראת המשך הליכי החקיקה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר