טוען...

טלקאן תבעה את יוניבו, טוגדר מזמינה רוקחים לנופש במרוקו

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: חברת יוניבו סופגת טענות חמורות מחברת טלקאן בתביעה שהוגשה לאחרונה לבית המשפט, חברת טוגדר מזמינה רוקחי קנאביס ל”חווייה של פעם בחיים” כאילו היתה סוכנת נסיעות, יונתן קולבר נותן מעין ערבות בסך 4.5 מיליון שקל לחברת פנאקסיה ואחרי שטירפד את מינוי הדח”צ הקודם של אינטליקנה מנסה היו”ר לשעבר להשפיע גם על הבחירה של הדח”צ שאמור לבוא במקומו.

יוניבו טוענת שהיא “בבעיה תזרימית” וש”המצב לא טוב”, אבל כן שילמה בונוס של מאות אלפי שקלים למנכ”ל

מתביעה שהוגשה לבית המשפט בידי חברת טלקאן (Telcann), בעלת חווה לגידול קנאביס המספקת תוצרת לחברת יוניבו (Univo), עולים כמה נתונים מעניינים ותהיות בקשר להתנהלות החברה אל מול טלקאן וכן אל מול בעלי המניות.

הסכסוך נובע מהסכם להספקת תוצרת שנחתם בין טלקאן ליוניבו ביולי 2020 – הסכם שאף דווח על ידי יוניבו לבורסה, משמע היקפו היה מהותי עבורה. עם זאת, מכתב התביעה שהגישה לאחרונה טלקאן נגד יוניבו ועותק ממנו הגיע לידי מגזין קנאביס, עולה כי חברת יוניבו, לאחר חתימת ההסכם, ביקשה להוריד את הכמות שסוכמה במקור ל-3 טון, ל-1 טון בלבד, לא ידוע למה.

על השינוי בהסכם – בניגוד להסכם המקורי – יוניבו כלל לא דיווחה למשקיעים, מסיבה לא ידועה, אך בכל מקרה, טלקאן לא התעקשה והסכימה להוריד את גובה התוצרת שתספק ליוניבו ל-1 טון ללא ויכוח. יחד עם זאת, על פי כתב התביעה, לטלקאן כן היו כמה השגות לגבי התנהלותה של יוניבו מולה, למשל בגין כך שבחודש אוקטובר 2021, לאחר שסיפקה לה כבר כ-20 ק”ג ראשונים, יוניבו טענה בפני טלקאן שהתוצרת לא ראויה וצריכה להישלח להשמדה. לטענת טלקאן התברר לה כי בסופו של דבר יוניבו כלל לא השמידה את הסחורה אלא ייצרה ממנה שמן…

אך בראש הטענות של טלקאן נמצא חוב בסך של כ-913,000 שקל שלטענתה יוניבו חייבת לה. היקף החוב אגב, התבסס על מחיר של כ-6.5 שקל לגרם של תוצרת “פרימיום” שעל לפי ההסכם בין הצדדים היא תוצרת עם שיעור THC של מעל 20%. מהמסמכים שהוגשו לבית המשפט עולה כי עבור תוצרת “ביניים” עם אחוז THC של בין 13% ל-20% הייתה אמורה יוניבו לשלם כ-5.5 שקלים ועבור תוצרת בסיסית, עם בין 8% ל-13% THC יוניבו הייתה אמורה לשלם כ-4 שקלים.

לטענת טלקאן בכתב התביעה, כאשר יצאה הסחורה מהחווה שלה היא נבדקה כמכילה פחות מ-20% THC ולכן חושבה במחיר של 5.5 ש”ח לגרם. עם זאת, יוניבו שיווקה את הסחורה לאחר בדיקה שהיא ביצעה בנתון הגבוה מ-20% THC ולכן היה צריך לחשב את התשלום לפי 6.5 ש”ח לגרם.

תשלום לפי אחוז THC
תשלום לפי אחוז THC (מתוך התביעה שהגישה טלקאן נגד יוניבו)

לאחר ויכוח על היקף החוב, שעומד כאמור על קרוב למיליון שקלים, הסכימה טלקאן לפריסתו, אך על פי מסמכי התביעה יוניבו העבירה רק כ-60,000 שקל מתוך 150,000 שקל שהתחייבה להעביר כתשלום ראשון בפריסה, קרי, פחות מחצי מכמה שהתחייבה לבצע. הדבר הביא את טלקאן לכדי הגשת התביעה. מנגד, טענה יוניבו כי טלקאן לא הייתה “פרגמטית” בטענותיה והוסיפה ודרשה עוד חובות לאחר שכבר סיכמה עם יוניבו על פריסת הסכום ומשכך נאלצה יוניבו לעצור עד לבירור של כל הסכומים.

כנגד מייל ששלח טל כרמי, מנהל הפיתוח העסקי של טלקאן, לגולן ביטון, מנכ”ל ובעל המניות הגדול ביותר (22.07%) ביוניבו, ובו דרש מביטון את תשלום החוב שלכאורה חייבת יוניבו לטלקאן – כתב ביטון כי “פעם שעברה סיכמנו על פריסת תשלומים ופתאום צצתם עם חוב נוסף שלא היה קשור בכלל… אכן המצב ממש לא טוב. זה בכל התחום לא רק אצלכם”. עוד נכתב, בידי סמנכ”ל הכספים של יוניבו פבל בובר, בהודעת וואטסאפ שנשלחה לאופיר טלמן מנכ”ל טלקאן כתגובה לטענתו של טלמן שפחות מחצי התשלום הראשון בפריסה שהתחייבה יוניבו לעמוד בה שולם בפועל, כי “לא מפירים (את ההסכם, מ.ק). אני חייב לפרוס עקב בעיה תזרימית. נשלם את כל הסכום פשוט מצב לא קל”.

עד כה הכל די מובן. המצב העסקי של יוניבו לכאורה לא טוב, לפחות לטענתה, יש לה בעיות תזרימיות, ולכן היא מנסה לשלם לספקים אבל לא מצליחה. זה קורה בעסקים. אך מה שמעניין הוא שבחודש מארס 2021 שילמה יוניבו מענק בונוס בסך של לא פחות מ-292,500 שקל למנכ”ל החברה ביטון בגין תוצאות 2020. לזכותה של יוניבו אפשר לומר שמדובר היה רק בתחילת השנה וכן זה היה בגין הפעילות של 2020, כלומר לא בטוח שהחברה ידעה שיהיו לה בעיות תזרימיות (למרות שזה טיעון בעייתי כי בעיות תזרימיות לא “צצות פתאום ביום אחד”). אך מנגד, מבחינת תנאי השכר של ביטון עולה כי עלות השכר שלו (כולל מענק) במזומן בשנת 2021 עמדה על כ-1.48 מיליון שקל. סכום גבוה מאוד יחסית. למעשה, בכך הוא בעצם היה המנכ”ל שעלות השכר שלו על בסיס מזומן הייתה הגבוהה ביותר מקרב חברות הקנאביס הנסחרות בישראל.

אז איך יתכן, שחברה שנמצאת לטענתה “בבעיה תזרימית” ולא יכולה אפילו לעמוד בפריסת חוב וולנטרית של ספקים, שבעצמה מודה שהיא חייבת להם כסף, מוציאה בזמן זה במזומן כמיליון וחצי שקל על שכר מנכ”ל? כמו כן, מנכ”ל טלקאן בעצמו העלה שאלה מקבילה, איך זה שליוניבו אין לטענתה כסף לשלם חוב, בעוד שבפגישה ביניהם גולן הציע לכאורה לרכוש את חוות טלקאן.

טענות בתביעה טלקאן נגד יוניבו
מדוע יוניבו לא דיווחה לבורסה על קיצוץ בהסכם למרות שכן דיווחה על קיומו, ואיך הציע מנכ”ל יוניבו לרכוש את טלקאן ובמקביל טען שאין לחברה כסף לשלם חוב (תכתובת בין מנכ”ל טלקאן טל כרמי למנכ”ל יוניבו גולן ביטון – מתוך כתב התביעה)

בכל אופן, יש להדגיש שבסופו של דבר הסכסוך בין טלקאן ליוניבו נפתר לעת עתה, שכן הצדדים הגיעו להסדר פשרה בבית המשפט במסגרתו סוכם על תשלום החוב של יוניבו בכ-3 תשלומים שווים. הראשון מביניהם הועבר כבר בתחילת החודש ולגבי התשלומים הבאים, צפויים להיות מועברים בשבועות הקרובים.

יוניבו מצדה טוענת בתגובה כי “הטענות שהוצגו אינן נכונות. ׳יוניבו׳ שילמה סכום קטן ממיליון שקלים עבור הסחורה שרכשה מ׳טלקאן׳, לאחר הסדר פשרה אליו הגיעו בעקבות פחת גדול שנתגלה בסחורה. מנכ״ל ׳יוניבו׳ לא קיבל בונוס השנה ולפי הדוחות הכספיים שלה, ׳יוניבו׳ היא אחת החברות הבודדות עם רווח גולמי ועם EBITDA חיובי.”

המיליארדר יונתן קולבר, שנתן ערבות 4 מיליון שקל למפלגתו של גדעון סער, נותן כעת מעין ערבות של 4.5 מיליון שקל גם לפנאקסיה

חברת פנאקסיה (Panaxia) דיווחה השבוע לבורסה על כך שיונתן קולבר, יו”ר פנאקסיה שנתן כזכור ערבות של כ-4 מיליון שקל למפלגת תקווה חדשה של גדעון סער, נתן כעת מעין ערבות בסך של כ-4.5 מיליון שקל לפנאקסיה.

מדובר בהתחייבות של קולבר לתת לפנאקסיה כ-4.5 מיליון שקל בהלוואה, במידה שהיא לא תצליח לפרוע מסגרת קיימת בסך של כ-15 מיליון שקל שנטלה מבנק, כשעל פי הערכות מדובר בבנק מזרחי. מדובר ב”מעין ערבות”, שכן קולבר לא נותן את ההלוואה כעת אלא רק במידה שהחברה לא תוכל לשלם לבנק, אז הוא יהיה “ערב” להלוואה בכך שיעביר לבנק 4.5 מיליון שקל ויהפוך בעצמו להיות הנושה של החברה. יש לזכור שבעל השליטה בפנאקסיה והמנכ”ל שלה, דדי סגל, נתן ערבות שכזו בסך של כ-15 מיליון שקל לחברה בעצמו, וכעת קולבר נכנס בנעליו של סגל על סך של כ-4.5 מיליון שקל – כאשר ב-10.5 מיליון שקל הנותרים עדיין יהיה חייב סגל לחוב.

קולבר, איש מתחום השקעות ההון סיכון, עלה כזכור לאחרונה לכותרות לאחר טענות על ניגוד עניינים לכאורה בכך שמצד אחד הוא הערב הגדול ביותר של גדעון סער ומצד שני הממשלה אישרה בהסכמתו של סער היתרים חריגים לייצוא קנאביס לחו”ל מהם נהנתה בינתיים יותר מכולם חברת פנאקסיה. מה גם, שפנאקסיה דיווחה לבורסה על כוונה לייצא סחורה בהתאם להיתר החריג עוד בטרם הוא אושר סופית. בנוסף, דווח גם כי עו”ד יחיאל כשר, מעורכי הדין של קבוצת פנאקסיה, מונה לשופט בעליון, כאשר מי שעומד בראש הוועדה לבחירת השופטים הוא, ניחשתם נכון, שר המשפטים גדעון סער, אותו אדם שעומד בראש המפלגה לה קולבר, יו”ר פנאקסיה הציבורית, נתן כאמור ערבות.

טוגדר במהלך חריג – האם מדובר ביוזמה של הרכש החדש שלה מ-BOL או שהחברה הופכת לסוכנות נסיעות?

למגזין קנאביס נודע כי חברת טוגדר (Together) החלה בתקופה האחרונה לשלוח לרוקחים בבתי מרקחת הפועלים בתחום הקנאביס עלונים פרסומיים, מעין ברושורים, בהם היא מזמינה אותם ל”חווייה של פעם בחיים” – טיסת נופש כולל סיור במרקש בירת מרוקו וטיול אל הרי האטלס. בעלונים לא רשומה עלות השתתפות כלשהי כך שאולי היה נדמה לחלק מהרוקחים שמדובר בטיסה ונופש בחינם. כמו כן בפירוט העלון עולה כי מדובר בסיור ברחבי המדינה, ללא קשר לתחום הקנאביס.

העניין הזה העלה תהיות מדוע בכלל חברת קנאביס משווקת חבילות נופש למרוקו, מדוע דווקא לרוקחים בתחום הקנאביס, מדוע זה נדמה כטיסה ללא עלות וכמובן, מי מהרוקחים אכן נרשם ומתכוון לטוס.

למה טוגדר מציעה חבילת נופש במרוקו לרוקחי קנאביס רפואי
“חוויה של פעם בחיים” – למה טוגדר מציעה חבילת נופש במרוקו לרוקחי קנאביס רפואי?

בתשובה לפניית מגזין קנאביס הוסבר שלמרות שהדבר לא מופיע בברושור כן אמור להיות גם כנס מקצועי. בנוסף טענו כי לאור חוסר היענות של הרוקחים יוחלט ככל הנראה לבטל את היוזמה. יש כמובן בענף מי שהעלה חשש שמא הצעות מהסוג הזה עלולות ליצור מעין “מחויבות פסיכולוגית” והכרת תודה גם אם לא-רצונית בין הרוקחים לחברה, ולגרום להם אולי לרכוש יותר ממוצרי החברה. כידוע, לאורך שנים נטענו ביקורות לגבי חברות תרופות המממנות טיסות של רופאים לכנסים, מאותה סיבה.

יתכן שהיוזמה הזו מקורה ברעיון של סער יחזקאל, סמנכ”ל המכירות והסחר החדש של החברה, שמונה לתפקיד בתחילת החודש לאחר ש”נחטף” מחברת BOL שעברה מהפך לטובה לאחרונה, שם הוא כיהן כמנהל מכירות. ניתן להניח שטוגדר רצתה מאוד את יחזקאל לצורך חיזוק מערך המכירות שלה, שכן השכר שלו, 50,000 שקל בחודש, עולה אפילו על שכר של כ-35,000 שקל שמקבל כל אחד משלושת בעלי השליטה של טוגדר וכן של יוחנן דנינו, מפכ”ל המשטרה לשעבר ויו”ר החברה, שמקבל גם הוא כ-35,000 שקל בחודש. יש לציין שאם יחזקאל אכן יציג תוצאות טובות כמצופה ממנו, הוא יקבל בונוסים יפים שיכולים אף להכפיל ויותר את שכר הבסיס שלו.

אחרי ש”טירפד” את המינוי של אלעד גזית כדח”צ באינטליקנה: יונה לוי נלחם על המינוי של הדח”צ החלופי

כזכור, לאחרונה חברת אינטליקנה (Intelicanna) זימנה אסיפה לצורך המינוי של אלעד גזית לתפקיד של דח”צ (דירקטור חיצוני) בחברה, תפקיד של מי שמכהן בפועל כשומר מטעם בעלי מניות המיעוט, והיא אף הצליחה בהצבעה למנותו לתפקיד, אך בסופו של דבר המינוי “טורפד” על ידי יונה לוי (המחזיק כ-23.9% ממניות החברה). עניין זה עודנו מתנהל בבית משפט במסגרת תביעה שהגיש לוי נגד אינטליקנה וגזית.

לוי כזכור, היה בעבר יו”ר אינטליקנה, אותה ייסד ביחד עם שותפו דאז אורי וייס (המחזיק כ-30.8% ממניות החברה) שכיום מכהן כמנכ”ל החברה. אולם בין השניים פרץ מאבק שליטה במהלך שנת 2021 – מאבק ממנו יצא וייס כשידו על העליונה תוך כדי שהוא מצליח שלא לחדש את הכהונה של לוי ושאר מקורביו ובכך בעצם “מעיף אותו” מתפקידו כיו”ר החברה. מאז לוי נחשב עדיין ליו”ר, פשוט מעין יו”ר “האופוזיציה” באינטליקנה, כאשר כבעל המניות השני בגודלו בחברה הוא יכול להשפיע על החלטות כמו מינוי דח”צ, שדורשות רוב מקרב בעלי מניות המיעוט.

כעת, לאחר שהמינוי של גזית טורפד כאמור, עומלת אינטליקנה כדי למנות לתפקיד דח”צ את דן ללוז, מנכ”ל מגדל השקעות לשעבר וכיום חבר בדירקטוריונים של מספר חברות משמעותיות במשק הישראלי, ביניהן לאומי קארד, אדגר השקעות (חברת נדל”ן ענפה) ולשעבר במיטרוניקס (מייצרת רובוט לניקוי בריכות והינה אחת מהחברות התעשייתיות הגדולות ביותר שישנן בישראל). לוי מצידו טוען כי ללוז הוא אמנם אכן בעל הכישורים הנדרשים, אך לדעתו, בגלל שאינטליקנה נמצאת במצב הקרוב לחדלות פירעון, יש למנות את עו”ד חן אמסטר שהינו בעל ניסיון בחדלות פירעון, כדי שיוכל לעזור אולי “להוציא את החברה מהבוץ”.

הערת המערכת: בסקירה של השבוע שעבר נפלה שגגה במסגרתה נרמז על ידינו בין היתר כי ישנו ניגוד עניינים בין גזית לאינטליקנה שלכאורה היה זה שהוביל את החברה להפסיק את פעילות המכירות המקוונות שלה באתר וכן לכך שמינויו של גזית כדח”צ לא יצא אל הפועל. הטענה הזו טרם נקבעה כעובדה ועודנה מתבררת בבית המשפט במסגרת התביעה שהגיש לוי, ועל כך ראוי מצידנו להתנצל בפני החברה.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • טוגדר – 5.33%+
 • נקסטייג’ – 5.25%+
 • קנאשור – 2.36%+
 • עמיר שיווק –  1.79%+
 • פנאקסיה – 1.04%+
 • אינטליקנה – 0.53%+
 • וונטייז – 0.98%-
 • אינטרקיור – 1.17%-
 • שיח מדיקל – 1.40%-
 • יוניבו – 2.59%-
 • פארמוקן – 3.62%-
 • קאנומד – 3.81%-
 • איי אמ סי – 4.95%-
 • תיקון עולם קנביט – 6.58%-
 • קנבוטק – 18.43%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר