לגליזציה באורוגוואי: קנאביס לכולם ב-5 שקל לגרם

ארבע שנים אחרי שאישרה לראשונה בעולם חוקי לגליזציה והפרה את אמנת האו"ם, תתחיל בעוד שלושה חודשים אורוגוואי למכור קנאביס לאזרחיה הבוגרים באופן חוקי. החל מיולי 2017 יהיה רשאי כל אזרח לרכוש עד 40 גרם קנאביס בחודש בבתי מרקחת במדינה, בעלות של 5 ש"ח לגרם, או לגדל קנאביס בעצמו.

אורוגוואי הפכה בשנת 2013 למדינה הראשונה בעולם שהופכת את הקנאביס לחוקי לחלוטין כשאישרה את הצעת החוק ללגליזציה שקידם נשיא המדינה לשעבר, מהנשיאים הצנועים והאהובים בעולם, חוזה מוחיקה.

בניגוד ללגליזציה הקפיטליסטית שאושרה בחלק ממדינות ארה"ב, על פי חוקי הלגליזציה הסוציאליסטים באורוגוואי, המדינה היא זו שחולשת על תעשיית הקנאביס ולא עסקים פרטיים, והיא גם זו שמגדלת ומוכרת את הקנאביס לאזרחים במחיר מסובסד בבתי מרקחת ממשלתיים בפיקוח.

אך מאז סיים הנשיא מוחיקה את תפקידו לא הצליחו מחליפיו להטמיע את המערכת החוקית שאומצה במדינה, בין השאר בגלל חוסר בשיתוף פעולה מצד האזרחים – שסירבו לעמוד בתנאי שמציב החוק: חובת זיהוי והרשמה בעת רכישת קנאביס.

למרות שמרבית האזרחים העדיפו לא להירשם לתכנית ולהמשיך לגדל לעצמם את הקנאביס במדינה בה אין עונש על פעילות שכזו, לבסוף, כעבור 4 שנים, תחל בקרוב מאוד אורוגוואי למכור את הקנאביס באופן חוקי.

על פי דיווח שמסרה ממשלת אורוגוואי באופן רשמי, מועד תחילת המכירות יהיה חודש יולי 2017, או אז היא תהפוך למדינה הראשונה בעולם המוכרת קנאביס חוקי לאזרחיה ובכך תעבור על חוקי אמנת האו"ם משנת 1961 – החוקים האחראיים לשימור חוקי האיסור במדינות המערב.

"קנאביס יימכר בבתי מרקחת החל מחודש יולי," מסר דובר הנשיא חואן אנדרס רובאלו במסיבת עיתונאים, והודיע כי מערכת רישום האזרחים תחל לפעול כבר בחודש הבא, מאי 2017, לקראת תחילת הפעילות.

על פי חוקי הלגליזציה החדשים באורוגוואי הקנאביס יימכר בסבסוד המדינה, בעלות מזערית של כ-5 ש"ח לגרם בלבד (בישראל המחיר בשוק השחור 100 ש"ח לגרם ועבור מטופלי קנאביס רפואי בממוצע 10-11 ש"ח לגרם).

כל אזרח בן 18 ומעלה באורוגוואי יהיה רשאי לרכוש עד 40 גרם קנאביס בחודש (עד 10 גרם בשבוע), כמו גם לגדל את הקנאביס בביתו לשימוש האישי, או להצטרף לקואופרטיב/מועדון המגדל את הקנאביס לחבריו.

עד כה חתמו עם המדינה 16 בתי מרקחת בלבד, אך עד תחילת המכירות בעוד שלושה חודשים צפויים להצטרף בתי מרקחת נוספים.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט