מגלגל...

לגליזציה באורוגוואי: הצעת החוק ההיסטורית אושרה בבית המחוקקים

בית המחוקקים אישר הלילה את הצעת החוק ללגליזציה של קנאביס והביא את אורוגוואי צעד נוסף בדרכה להפוך להיות המדינה הראשונה בהיסטוריה שמעבירה חוקים מסודרים לייצור, הפצה ומכירה של מריחואנה וחשיש.

*** עדכון: ב-11.12.13 אישר הסנאט את החוק באופן סופי.

הלילה, בזמן שבכנסת ישראל התדיינו שעות ארוכות וגם אישרו לבסוף את חוק המשילות וחוק משאל העם, נערך בבית המחוקקים באורוגוואי דיון ארוך שבסופו אושרה הצעת החוק ההיסטורית ללגליזציה של קנאביס שעלתה עוד בחודש יוני 2012.

לאחר דיון ארוך שנמשך קרוב ל-13 שעות, אושר חוק הלגליזציה ברוב של 50 מתוך 96 חברי כנסת. כעת תעלה ההצעה להצבעה בסנאט שצפוי לאשרה באופן סופי ומוחלט במהלך החודשים הקרובים ולהפוך את אורוגוואי למדינה הראשונה בהיסטוריה שמעבירה חוקי לגליזציה מסודרים.

נשיא אורוגוואי חוסה מוחיקה
נשיא אורוגוואי חוסה מוחיקה

הלגליזציה שאושרה הלילה היא חלק ממסע רפורמות שעורך נשיא אורוגוואי, חוסה מוחיקה, הידוע בצניעותו הרבה, באדיבותו ובכנותו יוצאת הדופן ומכונה “הנשיא העני ביותר בעולם“. בתוך שלוש שנים מאז שנבחר בשנת 2010 לנשיא המדינה, הביא מוחיקה לאורוגוואי חוקים מתקדמים חדשים כגון החוק להתרת הפלות והחוק להתרת נישואין חד-מיניים, זאת לצד חוקי הלגליזציה ההיסטוריים.

“חוק הלגליזציה החדש לא יפתור לחלוטין את בעיית הסמים באורוגוואי ומטרתינו איננה לעודד שימוש במריחואנה,” אמר הנשיא מוחיקה עם פרסום הצעת החוק בשנה שעברה. “עם זאת, אנו מרגישים שהסדרה בחוק והפסקת הפללת הצרכנים יעשו פחות נזק מהמצב כפי שהוא כיום.”

“אזרחים שירכשו מריחואנה בבתי המרקחת יחוייבו להציג תעודת זהות. אם המדינה תחליט שאדם מסויים צורך יותר מדי, הוא יישלח לטיפול,” סיכם. “לא נהפוך את אורוגוואי למוקד תיירות סמים ולא תאושר מכירת מריחואנה למי שלא אזרח המדינה.”

הצעת החוק החדשה באה כחלק ממהלך גדול יותר שמנהלות מדינות מרכז ודרום אמריקה כחלק ממאבקן בנזקי המלחמה בסמים באזור. בדו”ח רשמי של ‘ארגון מדינות אמריקה’ (OAS) שפורסם השנה נכתב כי “על מדינות המערב לנסות ולקדם מדיניות אלטרנטיבית להתמודדות עם השימוש בסמים ובייחוד עם הקנאביס. יש להפנות את המשאבים המושקעים בנסיון לשלוט בסמים ובצרכנים, לקידום הסברה, מניעה וטיפול במכורים.”

בית המחוקקים של אורוגוואי
הצעת החוק אושרה לאחר 13 שעות של דיונים בבית המחוקקים

אותה “מלחמה בסמים” מעוררת זעם רב בקרב מנהיגי מדינות מרכז ודרום אמריקה, שכן לטענתם הגורם המרכזי לכך שמדינות אלו הפכו למוקד ייצור סמים, הוא הדרישה העצומה לחומרים אלו מצד מדינות המערב ובראשן ארה”ב. במהלך אותה וועידה הביעו מנהיגי מדינות מאמריקה הלטינית מרמור רב על כך שאותן מדינות, שאזרחיהן הם הצרכנים העיקריים של הסמים המיוצרים באמריקה הלטינית, אינן מודעות כלל לנזק הרב שגורם המסחר בסמים.

כבר היום באורוגוואי מותר להחזיק במריחואנה וחשיש על פי חוק. עם זאת, גידול, מכירה והפצה של חומרים או אסורה, ולכן הדרך היחידה להשיג אותם היא בעזרת גורמים מהעולם התחתון. על ידי התרת ייצור ומכירת הקנאביס באופן מסודר, מקווים בממשלת אורוגוואי למשוך את הקרקע מתחת לעסקיהם המצליחים של ארגוני הפשיעה במדינה.

החוק החדש יתיר לבני 18 ומעלה לגדל עד ל-480 גרם מריחואנה בשנה לשימוש עצמי. מועדוני קנאביס רשמיים יהיו מורשים לגדל עד 99 צמחי מריחואנה ולספק את תוצרתם ל-45 אנשים ולא יותר. החוק גם יאשר גידול מסחרי של קנאביס ומכירתו על ידי בתי מרקחת באופן מוסדר. מי שיעבור על החוקים צפוי לעונשים של עד 61 אלף דולר קנס ועד 10 שנות מאסר בפועל.

החוק ההיסטורי אושר כאמור הלילה על ידי בית המחוקקית (חברי הכנסת) ויעלה לאישור הסנאט במהלך חודש אוגוסט. החוק צפוי לעבור גם בסנאט ולהפוך את אורוגוואי למדינה הראשונה בהיסטוריה שמבצעת מהלך מסוג זה.

כאמור, ב-11.12.13 אישר הסנאט את החוק באופן סופי.

ראו: חוקי הקנאביס החדשים באורוגוואי – 20 ג’וינטים בחודש לכל אזרח

צפו: נשיא אורוגוואי על לגליזציה של מריחואנה (כתוביות בעברית בלחיצה על כפתור כתוביות):

ראו גם: בליז מצטרפת לגל הלגליזציה ששוטף את דרום אמריקה
ראו גם: לגליזציה מסביב לעולם – המהפכה השקטה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר