טוען...

לאחר ההקלה בחוק: 26% פחות תלמידים צורכים קנאביס בישראל

לא בטוח שההקלה בחוקי הפללת צרכני הקנאביס היא הגורם לירידה בצריכת קנאביס בקרב תלמידי י'-י"ב בשנתיים האחרונות, ולטענת עורך המחקר הסיבה היא בכלל הקורונה, אבל מה שבטוח הוא שבניגוד לאזהרות המתנגדים ההקלה בחוקים לא הביאה לעלייה בשימוש. עיקר השימוש בקרב בנים, ומעט יותר בקרב ערבים

בשנת 2021 דיווחו 7.5% מתלמידי כיתות י-י”ב כי עשו שימוש בקנאביס לפחות פעם אחת ב-12 החודשים האחרונים, זאת לעומת שנת 2019 אז רק 10.2% מאותו חתך אוכלוסיה עשו שימוש דומה בקנאביס.

ממצא זה עלה במחקר מקיף שנערך על ידי פרופ’ יוסי הראל-פיש וד”ר רותם מאור מאוניברסיטת בר-אילן בשיתוף חברת “מדגם” בראשות מנו גבע ומינה צמח. ממצאי המחקר פורסמו בחודש שעבר ביוזמת לשכת המדען הראשי במשרד החינוך.

על פי הממצאים, 3% מהתלמידים העידו שצרכו קנאביס פעם-פעמיים בשנה האחרונה, 0.4% העידו על 3-5 פעמים, 0.7% העידו על 6-9 פעמים, 1% העידו על 10-19 פעמים ו-2.4% העידו על שימוש בקנאביס 20-29 פעמים במהלך השנה האחרונה.

אחוזי שימוש בקנאביס בקרב תלמידים בישראל
אחוזי שימוש בקנאביס ב-12 החודשים האחרונים בקרב תלמידים בישראל בשנת 2021

כפי שניתן להבחין בנתונים בטבלה, אחוז השימוש בקנאביס בקרב תלמידים בנים (12.1%) גבוה בהרבה מבנות (2.9%). כמו כן נראה שאחוזי השימוש של תלמידים בקנאביס בחברה הערבית (8.4%) גבוה יותר מבחברה היהודית (6.9%).

סביר להניח שנתוני האמת אף אולי גבוהים מעט יותר שכן למרות שמדובר בסקר אנונימי סביר שלפחות חלק מהתלמידים חששו להודות במה שנחשב היום עדיין לעבירה פלילית.

נתון מעניין הוא שבמקביל לירידה של כ-26% בשימוש בקנאביס, שבאה לצד ירידה בשימוש בסמים בכלל (מ-7.2% ל-4.3%) ולצד ירידה בעישון סיגריות (מ-13.6% ל-9.8%) ובשתייה מופרזת (מ-13.5% ל-6%), נרשמה דווקא עלייה במספר התלמידים שהעידו על התגברות סימפטומים נפשיים, ירידה בתחושת שביעות רצון מהחיים וגם ירידה קלה בתקשורת טובה עם ההורים.

המספרים הללו מעידים אולי על כך שלמרות אזהרות מתנגדי הלגליזציה על ירידה בתפיסת המסוכנות של קנאביס בקרב בני נוער עקב השיח הציבורי על לגליזציה וההקלה בחוקי ההפללה באפריל 2019 (“חוק הקנסות” / “אי הפללה באחריות”) – דבר שאמור להוביל לדבריהם לעלייה בשימוש – בפועל נראית כאמור דווקא ירידה לא קטנה.

נתונים דומים לאלו נמצאו אגב גם במקומות אחרים שהקלו בענישה כלפי צרכני קנאביס, למשל ירידה של כ-47% בשימוש בקנאביס בקרב בני נוער בקנדה כשנתיים לאחר שאושרה שם לגליזציה וירידה של כ-15% בשימוש בקנאביס בקרב תלמידי בתי ספר במדינות שאישרו לגליזציה בארצות הברית.

עם זאת, לטענת עורך המחקר פרופ’ הראל-פיש ההקלה בחוקי הקנאביס היא אינה הסיבה לירידה בשימוש בו בקרב תלמידים. לדבריו, הסיבה האמיתית קשורה למגיפת הקורונה שהובילה לכך שתלמידים שהו פחות במקומות בילוי. החשש שלו הוא שברגע שתחזור השגרה, יעלו בחזרה גם נתוני השימוש באלכוהול, סמים וקנאביס.

״אין לירידה הנוכחית כל קשר לתפיסת המסוכנות (שירדה הרבה שנים קודם וכנראה השפיעה על העלייה בשימוש בשנים שקדמו למגפה) אלא לעובדה שמפרוץ מגפת הקורונה בני הנוער לא יצאו לבלות,” אמר פרופ’ הראל-פיש למגזין קנאביס. “כל מקומות הבילוי, כולל או בעיקר אלו רוויי הסמים והאלכוהול, היו סגורים. בני נוער משתמשים שימוש חברתי שמונע מדפוסי בילוי ולכן הייתה ירידה, ויש להניח ששיעור השימוש יעלה חזרה אחרי החזרה למסגרות ולשגרת בילוי דומה למה שהיה לפני המגיפה”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר