טוען...

מה באמת יש באקסטזי / ‘אמ.די’ שלכם?

החומר הפעיל באקסטזי, או בגרסאת הגבישים הכביכול טהורה יותר שלו, Molly (בישראל: ‘אמ.די’), אמור להיות אך ורק MDMA. אך ניתוח של עשרות אלפי דגימות מסביב לעולם מגלה כי זה אינו נכון עבור הרוב המוחלט שלהן.

אקסטזי, כמו שאר הסמים הבלתי חוקיים, לא עובר בקרה, ולא מגיע עם רשימת מרכיבים. בכתבות קודמות דיברנו על החשיבות של שימוש בערכות בדיקה, על הטרנד העכשווי של כימיקלים מחקריים שנמכרים בתור MDMA, ועל העובדה ש-MDMA בצורת קריסטלים אינו בהכרח מבטיח מוצר טהור יותר לעומת טבליות – ואפילו לא מבטיח שהמוצר מכיל MDMA. עם כל כך הרבה כימיקליים זולים בהרבה שמחקים את ההשפעה של הסם האהוב, צריך להיות קצת ‘פראייר’ כדי למכור MDMA אמיתי בימים אלו.

טבליות אקסטזי – רק כשליש מכילות MDMA. המצב לא יותר טוב ב’אמ.די’ שנמכר בצורת קריסטלים.

ראו גם: המדריך המלא לצריכת MDMA

במשך יותר מעשור, משתמשי אקסטזי שולחים דגימות של ה’מוצר’ שלהם לבדיקה, בד”כ אצל אחד משני האתרים הגדולים בתחום: PillReports ו-EcstasyData. האתרים האלו אגרו במשך השנים עשרות אלפי דגימות, והם אלו שסיפקו את הנתונים עבור המחקר החדש, שעשה ניתוח סטטיסטי של עשרות אלפי דגימות שנמכרו בתור MDMA ונשלחו לבדיקה מרחבי העולם.

טבליות – רק כשליש מכילות MDMA

נתחיל קודם כל עם טבליות האקסטזי הקלאסיות. אלו איבדו כמעט את כל הפופולאריות שלהן בשנים האחרונות, בעקבות המעבר ל-MDMA בצורת קריסטלים, שנחשב טהור יותר (כפי שנראה בהמשך, זה לא בהכרח נכון). בתור התחלה, האנימציה הנחמדה הבאה באה להדגים את מה שרוב האנשים כבר יודעים – אי אפשר לשפוט ‘על פי הקנקן’. בעבר הרבה אנשים חשבו שאם הם מקבלים טבליה עם לוגו מסויים (לדוגמא: ‘מיצובישי’), התכולה שלה מובטחת. זה כמובן לא נכון – כל אדם עם Pill Presser יכול לייצר כדורים מכל הצורות והסוגים, ולשים עליהן כל לוגו שהוא רוצה. האנימציה מציגה 600 טבליות / קפסולות שנמכרו כולן בתור MDMA – מצד שמאל מופיעות אלו שאכן הכילו MDMA (לבד או עם סמים נוספים), ומצד ימין מופיעות אלו שכלל לא הכילו שום MDMA. כפי שניתן לראות – הכדורים בשתי הקטגוריות די זהים מבחינה ויזואלית, והרבה מהלוגואים המפורסמים חוזרים על עצמם בשתי הקבוצות:

mdma

אבל הגרף הבא הוא אפילו עגום יותר – הוא מציג את תוצאות המעבדה של 25,000 טבליות / קפסולות של אקסטזי שנשלחו לבדיקה בעשור האחרון מארה”ב, קנדה, אוסטרליה, אנגליה, והולנד. ניתן להסיק ממנו המון תובנות מפכחות על שוק האקסטזי העולמי – הראשונה שבהן היא שרק 33.4% מהטבליות שנבדקו הכילו MDMA. בקנדה רק 20.2% מהטבליות הכילו MDMA, ובקצה השני הולנד הגיעה לתוצאה הטובה ביותר – 70.5% מהטבליות הכילו MDMA. גם הטבליות שהכילו MDMA הכילו במקרים רבים תוספים בלתי רצויים כמו קפאין (כמעט 10% מהדגימות).

הסם הכי נפוץ בטבליות אקסטזי בעולם אחרי MDMA הוא נגזרות כימיות שמחקות אותו וזכו לשם הכולל MDxx. הקטגוריה הזו כוללת כימיקלים מחקריים חדשים כמו Methylone ו-Butylone אשר נמכרים באינטרנט במחיר נמוך בהרבה מ-MDMA, ומעט מאוד ידוע על ההשלכות הבריאותיות שלהם. כפי שניתן לראות בטבלה, 19.6% מהטבליות שנבדקו הכילו נגזרות כאלו לבדן, ועוד 8.9% הכילו את הנגזרות האלו בצירוף עם אמפטמין (ספיד). במקום השלישי, עם 17.6% מהטבליות, נמצא אולי הסם המדאיג ביותר – ‘Unknown’. הדגימות האלו הכילו או כימיקלים מחקריים חדשים שהבדיקות עדיין לא מסוגלות לזהות, או שפשוט לא הכילו שום חומר פסיכואקטיבי בכלל. בכל מקרה – כששתי מעבדות עם שם עולמי לא מצליחות להגיד מה יש בטבליה שלך – כנראה שאתה לא רוצה לקחת אותה. עוד תחליף פופולארי שנמצא ביותר מ5% מהדגימות הוא סמים ממריצים מקבוצת הפיפראזינים כמו BZP ו-TFMPP ונגזרות חדשות יותר שלהם. אלו היו ‘סמי פיצוציות’ פופולאריים במדינות רבות והם עדיין נמכרים באינטרנט במחיר מגוחך. ההשפעה שלהם נחשבת שונה מאוד משל MDMA, גם מבחינה פרמקולוגית וגם מבחינה חווייתית.

(לחץ להגדלה) ניתוח סטטיסטי של החומר הפעיל בטבליות אקסטזי מסביב לעולם. באדום - המדינה עם הנתון הגבוה ביותר לאותו סם. שימו לב - קפאין אינו מופיע בגרף, משום שהוא לא נכלל בבדיקות הסמים הנפוצות. עם זאת, בחלק של המחקר שמנתח בדיקות כרומטוגרפיה (בדיקות מעבדה מתקדמות יותר), קפאין מופיע בלפחות 10% מהדגימות.
(לחץ להגדלה)
ניתוח סטטיסטי של החומר הפעיל בטבליות אקסטזי מסביב לעולם. באדום – המדינה עם הנתון הגבוה ביותר לאותו סם. שימו לב – קפאין אינו מופיע בגרף, משום שהוא לא נכלל בבדיקות הסמים הנפוצות. עם זאת, בחלק של המחקר שמנתח בדיקות כרומטוגרפיה (בדיקות מעבדה מתקדמות יותר), קפאין מופיע בלפחות 10% מהדגימות.

קריסטלים (‘אמ.די’ / ‘מולי’) – רק 27% מכילים MDMA

בשנים האחרונות, בעקבות הירידה החדה והמתמשכת בשיעור טבליות האקסטזי האמיתיות שמכילות MDMA, שוק האקסטזי העולמי ביצע מעבר מאוד מאסיבי מטבליות / קפסולות למוצר בצורת קריסטלים שנמכר בתור MDMA טהור, ומכונה “מולי” (Molly) בחו'”ל, או “אמ.די” בישראל. ההנחה של רוב המשתמשים היא שאם המוצר מגיע בצורת קריסטלים – יותר סביר שאכן מדובר ב-MDMA. למעשה, זאת הנחה שגויה לחלוטין – המחקר אמנם ניתח הרבה פחות דגימות “אמ.די” בקריסטלים מאשר טבליות, אך רק 27.3% מהדגימות האלו הכילו MDMA, בהשוואה ל-33.4% מהטבליות!

רק 27.3% מדגימות ה'מולי' / 'אמ.די' שנבדקו הכילו MDMA. כ-26% הכילו כימיקלים מחקריים, ועוד לפחות 5% הכילו את הממיס התעשייתי MSM.
רק 27.3% מדגימות ה’מולי’ / ‘אמ.די’ שנבדקו הכילו MDMA. כ-26% הכילו כימיקלים מחקריים, ועוד לפחות 5% הכילו את הממיס התעשייתי MSM.

אנשים מניחים שמוצר שמגיע בצורת קריסטלים יכיל MDMA, כי הסמים שמחליפים אותו בטבליות המזוייפות אינם מגיעים בצורת קריסטלים. זה אולי היה נכון פעם – אבל בשנים האחרונות ממש לא חסרים כימיקלים מחקריים זולים שמחקים את ההשפעה של MDMA ונמכרים באינטרנט בצורת קריסטלים – כמו Methylone. לראיה – 16.1% מדגימות ה”אמ.די” שנבדקו במחקר הכילו Methylone, ועוד 7.7% הכילו Ethylone – שניהם כימיקלים מחקריים שלמראית עין נראים בדיוק כמו הדבר האמיתי. בנוסף, 4.9% מדגימות הקריסטלים הכילו MSM – ממיס תעשייתי ותוסף תזונה. הסיבה? לתת לחומר כלשהוא מרקם של קריסטלים, ולדלל איתו את הקריסטלים של ה”אמ.די”. המחקר מציין במפורש שהמיתוס לפיו אקסטזי בצורת קריסטלים נוטה להיות טהור יותר אינו נכון במציאות של השוק כיום.

קריסטלים של Methylone, כימיקל מחקרי זול דמוי אקסטזי שנמכר באינטרנט. קריסטלים לא בהכרח מעידים על MDMA טהור.
קריסטלים של Methylone, כימיקל מחקרי זול דמוי אקסטזי שנמכר באינטרנט. קריסטלים לא בהכרח מעידים על MDMA טהור.

ראו עוד:
מדריך קצר לבדיקת סמים
“מה יש בשקית שלי” – בודקים סמים במסיבות טבע
משטרת אנגליה לאזרחים: תנו את האקסטזי שלכם
כימיקלים מחקריים: עקב האכילס של המלחמה בסמים

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר