“כל מי שרוצה מקבל”: האיש שמארגן קנאביס רפואי חינם לנזקקים

שירות חדש - גמ"ח הפרח הירוק - פועל מזה כשלושה חודשים ובמסגרתו קיבלו כבר מאות מטופלים יותר מ-40 ק"ג קנאביס רפואי בחינם. מי שמתפעל את היוזמה מספר למגזין קנאביס איך הוא יודע מי נזקק באמת, איזה זנים אפשר לקבל בחינם ואילו חברות משתפות פעולה

יותר מ-40 ק”ג של קנאביס רפואי חולקו בחודשים האחרונים בחינם למאות מטופלים נזקקים במסגרת פעילות צדקה שזכתה לשם גמ”ח הפרח הירוק.

הפעילות מתבצעת בקבוצת פייסבוק שהוקמה לשם כך, יוזמה שמנהל אביחי סמילה, המזוהה עם הפגנות ומחאות למען מטופלי קנאביס רפואי, יחד עם שותפו אלי לוי מעמותת מעל”ה.

בשיחה עם מגזין קנאביס מספר סמילה איך הכל התחיל, כיצד הוא יודע לזהות מי נזקק באמת ומי לא, איזה זנים אפשר לקבל בחינם ואילו חברות משתפות איתו פעולה.

אביחי סמילה - גמ"ח הפרח הירוק
“כל מי שרוצה מקבל, חילקתי כבר יותר מ-40 קילו” – אביחי סמילה, גמ”ח הפרח הירוק

“הקמתי את הגמ”ח לקראת חג הפסח השנה (2022), אבל בגלל ההיענות אני ממשיך את זה בינתיים. אנחנו מתכוונים להקים בקרוב חברה לתועלת הציבור שתתפעל את זה במסודר,” הוא אומר.

“יש לנו בינתיים 5 בתי מרקחת שעובדים איתנו בשוטף, מבאר שבע בדרום ועד מעלות בצפון, הם מחלקים יחד כמעט חצי ק”ג בכל יום. הם שומרים את הסחורה במדפים והמטופלים פשוט באים לקחת”.

מי מממן את הפעילות?

“אני בעצמי לא מקבל שקל. החברות הן אלו שתורמות את הסחורה, בתי המרקחת תורמים את המקום במדף ויש גם בתי מרקחת שתורמים משלוחים. את הכל אנחנו נותנים בחינם לגמרי, רק שאתה חייב להיות מטופל ברישיון ועם מרשם פתוח כדי לקבל.”

יש מגבלה כלשהי על מוצרים או זנים שאפשר לקבל? רק זנים פגי תוקף נגיד או כאלה שלא נמכרים?

“זה משתנה, אין זנים קבועים אבל יש מוצרים מכל הקטגוריות, כולל זני T20 וכולל זני CBD, הכל… ממש לא פגי תוקף. החברות נותנות לנו מוצרים מכל הסוגים, כל מה שיש במלאי של בית המרקחת, בלי קשר לתוקף. למשל, חברת טוגדר נותנים אספקה – מה שרוצים. אני פונה אליהם, אומר להם שנגמרה הסחורה בבית מרקחת מסויים, הם שולחים אחרי כמה ימים, המטופל שולח לי את המרשם לוואטסאפ, אני בודק שהכל תקין ומפנה אותו לבית המרקחת שקיבל את הסחורה מהחברה.”

אוקיי, נניח שאני מטופל ויש לי 50 גרם קנאביס בחודש ברישיון, תתן לי 50 גרם?

“נכון לעכשיו אנחנו תורמים 50% מהמרשם לכל מי שמבקש, פשוט כי אין מספיק לכולם, אז אם יש לך 50 גרם תקבל 30. אני תמיד מעגל למעלה. לדוגמה אתמול פנתה אליי מישהי עם רישיון ל-200 גרם, אירגנו לה 120 גרם.”

איזה חברות ובתי מרקחת משתפים איתך פעולה ביוזמה?

“נכון להיום עובדות איתנו כבר 5 חברות: שיח, טוגדר, קנאשור, קנאבר, תראפין, ואני במשא ומתן גם עם תיקון עולם ועם קנדוק. מבחינת בתי מרקחת יש במעלות, באזור השרון, בתל אביב, בחולון ובבאר שבע. אני מנסה להגיע לאילת, עם רשת סופר פארם, אבל בינתיים לא מצליח. מקווה שאצליח”.

איך פונה אליך מי שצריך?

“בוואטסאפ, כותבים לי, אני מנהל הכל מהסלון של הבית. ככה כבר כמעט שלושה חודשים. חילקתי עד עכשיו יותר מ-40 קילו.”

"השורה התחתונה בחשבונית היא 0 ש"ח"
“השורה התחתונה בחשבונית היא 0 ש”ח”

שאלה מתבקשת שחייבים לשאול, לגבי החוקיות – האם זה חוקי? זה נקרא תיווך?

“הכל חוקי. בדקתי הכל מהבחינה הזאת. קודם כל זה רק למטופלים שמחזיקים ברישיון ועם מרשם פתוח. אני לא נוגע בכלום. בית המרקחת שולח טפסים לחברה היצרנית עם הזמנה, היא מספקת לו את ההזמנה ללא תשלום, ובית המרקחת מנפק למטופלים ללא תשלום. אני רק מפנה את המטופלים לבית המרקחת, ללא תשלום.”

איך אתה מחליט למי להגיד כן ולמי להגיד לא?

“אני לא אומר ‘לא’ לאף אחד.”

הוא לא צריך להוכיח שהוא מקבל קצבה או שמצבו הכלכלי קשה?

“אני ברוך השם הפרוטה מצויה בכיסי. אני למשל אין לי אומץ להושיט את היד. אם בן אדם יש לו כח ואומץ להושיט את היד, זאת אומרת שהוא באמת צריך את זה. אני לא בודק לו בציציות. כל מי שרוצה מקבל. אם הוא מושיט את היד, אני ממלא לו אותה. ב-95% מהפניות זה אנשים שבאמת נזקקים. אלה שלא נזקקים באמת מחפשים את כל הזנים החזקים, סטלנים.”

"אני לא אומר 'לא' לאף אחד"
“אני לא אומר ‘לא’ לאף אחד” – תודות שמקבל סמילה ממטופלים

איזה זנים אתה מחלק?

“אני בעיקרון מעדיף רק זנים מגידול מקומי, לא מיבוא. יש חלק גם מיבוא אבל אני דוגל בכחול-לבן.”

היו בעיות עד עכשיו? מישהו מפריע?

“היו כל מיני טענות, הפיצו שמועות שאני משקר, שאני לא באמת מספק, שאני לוקח חלק מהמרשם אליי… שיגידו… אני לא מקבל משכורת מאף אחד. עושה את זה מאה אחוז לשם שמיים. זה גמ”ח לעילוי נשמת השותף שלי, יורם טהל, שנכנע לסרטן, ולעילוי נשמת עוז מנדלוביץ’, גיבור ישראל שנפל בקרב. עם שני שמות כאלה אסור לנו לקחת אפילו פרח אחד לעצמנו. אני מטופל בעצמי ואת המרשמים שלי אני קונה במזומן, בעצמי לא קיבלתי כלום בחינם, אני מוכן להראות קבלות למי שרוצה.”

מה קורה אם נגמרת הסחורה?

“אז אני אומר למטופל שיתקשר בבוקר למחרת ומנסה לדאוג שיהיה לו. ברור שיש מגבלות, לפעמים חסרה סחורה, אבל אז אני דוחה אותם להמשך השבוע, אף פעם לא אומר להם ‘לא’.”

מי החברה שנתנה הכי הרבה עד עכשיו?

“שיח וטוגדר, זה התחיל איתן, הן נותנות 5 ק”ג כל אחת כל חודש.”

אתה יודע מי האנשים, פוגש אותם?

“אני לא פוגש את האנשים. למה הם צריכים להתבייש? הם מגיעים לבית המרקחת, יש להם מספר הזמנה ביד, אף אחד אפילו לא יודע שזו תרומה. המטופל נותן את מספר ההזמנה לרוקח, מקבל את השקית עם חשבונית שהשורה התחתונה שלה היא 0 ש”ח, אומר תודה והולך.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר