טוען...

כל הסיבות לתמוך בלגליזציה של קנאביס – גם אם אינך צורך אותו

זאב קראוס מסביר מדוע הוא תומך בלגליזציה על אף שמעולם לא התנסה בצריכת קנאביס.

מאת: זאב קראוס

סביב הלגליזציה של צריכת הקנאביס למטרות פנאי, עומדות מספר שאלות חברתיות מהותיות בפני כל אזרח מופת שמעולם לא טעם מה-“פרי האסור”. בד בבד עם החשש מזמינות הקנאביס ונגישותו עומדת השאלה, מהו המסר שאנו מעבירים לאזרחיה הצעירים של ישראל בעצם הוצאת הקנאביס אל מחוץ לפקודת הסמים?

אך באותה נשימה עלינו לשאול מהו המסר שאנו מעבירים בעניין האלכוהול והסיגריות? הרי לא רק שאלו חוקיים אלא ששיעור המיסים על צריכתם חיוני לתקציב המדינה. עניין זה מייתר את השאלה, אולם אין זה פותר את הנהגת המדינה מהסברה יעילה לאזרחיה הצעירים בדבר הסכנות הכרוכות בצריכה של קנאביס אלכוהול וטבק. ולכל הפולנים שחוששים מזמינות הקנאביס אל דאגה הוא גם ככה זמין – רק שעכשיו כל הכסף נכנס לקופת העבריין התורן.

בית ספר קולורדו כסף קנאביס
קיבלו מיליוני דולרים ממיסוי הקנאביס: בתי הספר בקולורדו

לעניות דעתי, יש להקדיש את הכנסות המדינה ממיסוי על קנאביס לחינוך אשר יכלול הסברה מפורטת על הסכנות הטמונות בצריכה של קנאביס, אלכוהול וטבק. לא יזיק גם אם נוסיף חינוך נגד אלימות וחינוך מיני על חשבון תקציב זה. ולכל הקנטרנים שישאלו “ואיך תאכוף את המיסוי? הרי כל אחד יגדל בבית איזה עציץ” – ובכן עוד לא ראיתי את המדינה גובה מיסים על ערוגת העגבניות שלי בחצר אבל היא עושה את זה יופי לכל סוחר בפירות וירקות.

כ-20,000 מעצרים עורכת משטרת ישראל מדי שנה בגין עבירות קנאביס. כוח אדם רב, משאבים ואנרגיה מושקעים באכיפת עברייני הקנאביס אשר רבים מהם אזרחים נקיי כפיים, נורמטיביים לחלוטין אשר עוסקים במקצועות חופשיים מהשורה הראשונה. אלו מוגדרים כעבריינים מאחר ו-“פשעו” בצריכת קנאביס. אין שום סיבה שאלו ישלמו את מיטב כספם לעבריין התורן ויתעלו ארגון פשע כזה או אחר אם ניתן לתעל כל כך הרבה כספים למערכת החינוך ולנתב את האנרגיה וכוחות השיטור לאכיפה בתחומים חשובים לאין ערוך כמו עבירות אלימות.

אבל מה יהיה עם הצבא?

כמעט כל אזרח ישראלי מכיר את השעמום המטריף שעוברים על חיילנו במהלך השירות אם זה בשמירה ב-ש.ג. של בסיס הטירונות או על הגדר אי שם בבקעה או בכל חור אחר. אין ספק שהסיכוי שחיילים על המשמר יעשנו קנאביס מדאיג, ולא רק את האמה הפולניה שלי. אך הסיכוי והדאגה קיימים גם היום כפי ששמענו לפני שבועות מספר על חיילי הצנחנים שנתפסו. את התפשטות התופעה לאחר הוצאת הקנאביס מפקודת הסמים, ניתן למנוע ע”י הסברה והעלאת גיל הצריכה המותר למעל 21 גם עבור צריכת אלכוהול. אם גיל זה נכון עבור מדינות בארה”ב הוא נכון גם לגבינו – אין לי ספק כי לאחר העלאת הגיל המותר לצריכה מקרי האלימות בקרב צעירים ילכו ויפחתו.

מדינת ישראל ידועה לשמצה בכל הקשור לתאונות דרכים כאשר תאונות רבות מתרחשות כתוצאה מנהיגה תחת השפעת אלכוהול. להתמודדות עם התופעה פותחו אמצעים רבים לבחינת נהגים לצרכי אכיפה. החשש מפני נהיגה תחת השפעת קנאביס מדאיג למדי, אך הטכנולוגיה ליצור מכשיר בחינה של שימוש בקנאביס כבר נחקרה. למעשה, מכשיר כזה מפותח ממש עכשיו במדינת וושינגטון בארה”ב.

קנאביס רפואי צבא חייל צהל
הקנאביס מצוי גם בצה”ל

כידוע במדינת קולורדו שבארה”ב צריכת קנאביס למטרות פנאי, חוקית החל מינואר אשתקד. בחינה של השפעות הלגליזציה על הנעשה בקולורדו עשוי לשפוך אור על הצפוי במדינתנו הקטנה כתוצאה מהלגליזציה. מצפיה בנתוני ה-NIBRS (מערכת דיווח תקריות לאומית של ה-FBI) ניתן לראות ירידה ב-41% בפשיעה, ירידה קלה בשיעור השימוש בקרב בני נוער ובמקביל עליה דרמתית בצמיחה הכלכלית של המדינה. אחוז תאונות הדרכים ירד במעט – אין זה מעיד על קשר ישיר בין תאונות לקנאביס אך סבירות גבוהה כי הלגליזציה לא תגרום לעליה בתאונות הדרכים. בארבע מדינות בארה”ב צריכת קנאביס לצורכי פנאי כבר חוקית והיד עוד נטויה. הרוח נושבת לכיוון לגליזציה בכל מדינות המערב ואין ספק שהיא לא תפסח על ישראל. השאלה היא רק מתי הלגליזציה תגיע לישראל? והאם המדינה תרוויח מדחיית הלגליזציה? התשובות ברורות מאליהן.

הבחירות לכנסת ה-20 של מדינת ישראל יתרחשו במרץ הקרוב, גם אני כמו אזרחים רבים שאיבדו את אמונם בפוליטיקה הישנה והחדשה גם יחד אבדתי אמון. את האמון שלי אני תולה בעלה ירוק אולי משם תצמח הישועה.

ראו גם:
נאום הסאחית: עירית לינור נגד לגליזציה
חבר קונגרס מתפרץ לנאומו של התובע הכללי: “הפסק את המלחמה בסמים”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר