כלב מכין שאכטה: השתתפתי בשיעור הגאנג’ה־יוגה הראשון בישראל

מדיטציה עם טוויסט: כתבת מגזין קנאביס הציצה לעולם המסקרן של גאנג'ה־יוגה, בו תנוחת הכלב המביט מטה פוגשת את עשן הקנאביס - חוויה מפתיעה של רוגע, גמישות והתבוננות פנימית בלב תל אביב

כשהזמינו אותי לשיעור יוגה ראשון מסוגו בישראל – גאנג’ה יוגה – פשוט לא יכולתי לסרב. מי אני שאגיד לא לרענון קל של תנוחת “כלב מביט מעלה” ולשילוב בין קנאביס לתרגול יוגה גופני ורוחני? אז שמתי פעמיי למתחם Orta שבתל אביב סיטי, לבושה במיטב מחלצות היוגה שלי, לתרגול יוגה שלא מהעולם הזה, וחזרתי עם חוויות.

מה זה בכלל גאנג’ה יוגה?

גאנג’ה (הינדית: Ganja, गांजा) היא כינוי לקנאביס בשפת סנסקריט, והוא מתייחס באופן ספציפי לקנאביס מסוג סאטיבה. גאנג’ה יוגה, כשמה כן היא, תרגול יוגה המשלב צריכת קנאביס, שמסייע להגיע לחיבור, רוגע ושלווה פנימית.

הגאנג’ה־יוגה פותחה על ידי די דסולט (Dee Dussault), מורה קנדית ליוגה שהייתה הראשונה שהתפרסמה כמי שמעבירה תרגולי יוגה בשילוב עם קנאביס לקהל הרחב באופן מסודר, עוד בשנת 2009, בטורונטו. דסולט גם כתבה ופרסמה רב מכר בשם: Ganja Yoga: A Practical Guide To Conscious Relaxation, Soothing Pain Relief, And Enlightened Self-Discovery, שיצא לאור בשנת 2017.

רב המכר של די דסולט - הספר גאנג'ה יוגה
רב המכר של די דסולט – גאנג’ה יוגה

רבים מעולם היוגה מרימים גבה לשמע הרעיון לתרגל יוגה תוך שימוש בקנאביס, שכן יוגה מצטיירת כתרגול סגפני מסורתי, שאינו נשען על שימוש בחומרים חיצוניים. אחד הרעיונות שביוגה הוא לייצר התעלות של הגוף דרך תרגול ומדיטציות ללא “חומרי עזר”. אולם, במקור, הקשר בין היוגה לקנאביס היה דווקא הדוק והתרופף עם השנים.

במשך אלפי שנים נהגו יוגים לצרוך קנאביס, בכדי לשפר את עוצמות ועומקי התרגול הרוחני. למרבה הצער, מסורת זו אבדה כשהתפתח התרגול המודרני של היוגה, עם התפשטות היוגה למערב, ויחד איתה אולי גם אבדה היכולת להירגע באמת, להתחבר לעצמנו ולמצוא שלווה, גם בתקופה בה אורח החיים לחוץ, הישגי ומלא במתחים.

קנאביס ויוגה – מסורת ארוכת שנים

תרגול היוגה היה נהוג בהודו, כבר לפני כ-3000 שנים, אך מדובר היה בתרגול שכלל בין היתר טכניקות של ריכוז ונשימה, חזרה על מנטרות ותרגול שתיקה (ויפסאנה), כאשר תרגול האטה יוגה (Hatha Yoga), באמצעות התנוחות הגופניות (אסאנות ומודרות), היה משויך בעיקר לקסטות הנמוכות בהודו.

היוגה המודרנית, כפי שאנו מכירים אותה היום, החלה רק בתחילה המאה העשרים. האחראים לחשיפתה של תורת היוגה למערב היו גורואים הודים, ששיווקו את השיטות שפיתחו, והפכו את התרגול הגופני של היוגה לפופולארי בארצות הברית ובריטניה, ובהמשך לשאר העולם.

שיעור גאנג'ה-יוגה - כלב מביט מטה
היוגה המודרנית, כפי שאנו מכירים אותה, החלה רק בתחילת המאה העשרים

הכתבים העתיקים של ההינדואיזם, הנקראים וודות (Vedas) ומשויכים לשנים 1550-2000 לפני הספירה, ניתנו למתרגלי המדיטציה הראשונים כידע טקסי עתיק. ב”ריג ודה” (Rig Veda), שנחשב לעתיק מבין הוודות, מתוארת מרקחת שקרויה סומה (Soma), שלפי פירושים רבים כללה בתוכה גם קנאביס, בה ניתן לעשות שימוש בכדי להגיע למצב תודעתי של אחדות.

האת’רווא-ודה (Atharvaveda), שנכתב בין 1400-2000 לפנה”ס, מזכיר את הקנאביס כאחד מחמישה “צמחים מקודשים” ומתאר אותו כ”נותן הנאה”, “מקור לאושר” ו”משחרר”. הספרות הדתית ההודית אמנם אוסרת על פולחן ישיר של הצמח, אך רוכשת לו כבוד גדול ומקשרת אותו עם פולחן אלילים. אחד השמות לקנאביס בסנסקריט הוא “אינדרה-קאנה” – מזון האלים.

איורוודה (Ayurveda), הרפואה ההודית העתיקה, הולכת יד ביד עם תרגול היוגה ומתייחסת אל הקנאביס כצמח מרפא המיועד לטיפול במצבים בריאותיים שונים ומגוונים כדוגמת כאבי ראש, כאבי מחזור וחוסר תיאבון. בנוסף, מקושר הקנאביס כתורם להפריית היצירתיות ורכיביו להרגעת חרדה.

בנות משתתפות בשיעור גאנג'ה יוגה בישראל
קנאביס היה מושרש עמוק בתוך הפולחנים ההודיים הקדומים

על פי המסורת ההודית, הקנאביס מקושר לפולחן האל שיווה (Shiva), שנחשב לממציא היוגה. המיתולוגיה מתארת איך האל שיווה הוריד את הקנאביס מעולם האלים, ונתן אותו במתנה לאנושות, למטרות ריפוי. מאמיניו של שיווה נוהגים עד היום להעניק לו מנחות בדמות קנאביס.

גם בכתבים מודרניים יותר כמו היוגה־סוטרות של פטנג’לי, מוזכר הקנאביס, לפי פירוש של היסטוריונים רבים, כדרך להגיע להתעלות: “כוחות על נובעים מלידה, מעשבי מרפא, ממנטרה, מהסתגפות ומסמדהי (מצב מדיטטיבי)”. היסטוריונים רבים טוענים שכוונתו הייתה, בין היתר, לקנאביס.

בדומה למדינות רבות בעולם, ולמעשה גם בהשפעתן, הקנאביס בהודו אינו חוקי מבחינה רשמית. עם זאת, גידול וצריכת הצמח עדיין מושרשים עמוק בתרבות ההודית המסורתית. נזירים סגפנים המכונים “סאדהו” (Sadhu) נוהגים לצרוך קנאביס בעישון צ’ילום, כחלק מהפולחן הרוחני שלהם, ואילו הממשלה ההודית, למרות האיסור הרשמי, מאשרת ומפקחת על מכירה של בהאנג (משקה המורכב מקנאביס ויוגורט) בחנויות מיוחדות בערים מסוימות בצפון הודו. בחגים הגדולים, בהאנג נצרך בגלוי ובסובלנות מצד רשויות החוק.

סאדהו מעשן קנאביס בצ'ילום
סאדהו מעשן קנאביס בצ’ילום בטקס הודי מסורתי (תמונה: שאטרסטוק)

על כן, נראה כי קנאביס היה מושרש עמוק בתוך הפולחנים ההודיים הקדומים, וניתן להניח כי החשיפה למערב היא מה שניתק את הקשר בין העבודה הרוחנית, לצמח המרפא שמקדם אחדות תודעתית בין בני האדם. עצם העובדה שלצמח הקנאביס חשיבות רבה במסורת ההינדית, ובתרגול הרוחני של ההודים עד ליום זה, מסביר את הקשר האפשרי בין היוגה המסורתית לבין צמח הקנאביס.

למה גאנג’ה יוגה?

הגאנג’ה יוגה מתוארת כמסע לעבר רוגע אמיתי ועמוק, ללא אשמה ושיפוטיות, מתוך הבנה שזהו צורך הכרחי בחיים שלנו.  תרגול גאנג’ה יוגה עושה שימוש בתכונותיו המופלאות של הקנאביס, בשילוב עם הדרכה מודעת ותנוחות רכות, בכדי לקדם תחושות של רוגע, שלווה וחיבור לגוף.

תומכי גאנג’ה יוגה טוענים כי השילוב בין יוגה וקנאביס מציע מגוון יתרונות, ביניהם:

הקלה על כאבים: קנאביס ידוע ביכולתו להקל על כאבים כרוניים, תכונה שעשויה להועיל רבות לסובלים מכאבים במהלך תרגול היוגה, ולייצר קרקע פורייה לחיבור אל הגוף.

שיפור הגמישות: השפעותיו המרגיעות והמרפות של הקנאביס, מסייעות בהרפיית השרירים, ובכך משפרות את הגמישות ואת טווח התנועה במהלך תרגולי היוגה.

העמקת המודעות: קנאביס מגביר את המודעות הגופנית והנפשית, מה שמאפשר חיבור עמוק יותר לתרגול היוגה ולגוף.

הפחתת חרדה ומתח: הקנאביס ידוע ביכולתו להפחית חרדה ומתח, מה שמביא למצב של רוגע, ומאפשר להעמיק בתרגול היוגה.

שיפור מצב הרוח: קנאביס יכול להעלות את מצב הרוח ולעודד תחושת אופטימיות, מה שיכול להפוך את תרגול היוגה לחוויה חיובית ומהנה יותר.

תרגול גאנג'ה יוגה
גאנג’ה יוגה היא מסע אל עבר יוגה עמוק וחיבור לגוף, ללא שיפוטיות ואשמה

ועכשיו לתרגול…

התכנסנו שבע בנות עם כוונה להעמיק בתרגול היוגה באמצעות קנאביס. מי שרצתה לחוות את יתרונות התרגול עם קנאביס יכולה הייתה לצרוך את התפרחת או השמן שלה לפני התרגול, ולאחר שכולן הרגישו מוכנות התחלנו.

המדריכה, דינה, החלוצה הישראלית בתחום, ליוותה את התרגול בקולה הרך והנעים, והנחתה אותנו להעמיק בתנוחה ולהישאר במודעות לנשימה ולתחושות שעולות בגוף. האווירה בחדר הייתה נעימה, אופטימית, פתוחה ומאפשרת, וזה היה הסטייט־אוף־מיינד המדויק לצורך תרגול רך ועמוק.

היתרון המרכזי בשיעור מסוג זה היה, מבחינתי, האווירה הפחות־הישגית והניסיון לדחוף את הגוף, לעיתים מעבר לרמת המסוגלות, ולו רק מתוך רצון להוכחה עצמית. זה היה תרגול שכולו היה התבוננות פנימה, ולא החוצה אל עבר המתרגלות האחרות.

דינה לוין, מדריכת גאנג'ה יוגה
דינה, החלוצה הישראלית בתחום הגאנג’ה יוגה

אני מודה שלעיתים הצורך התחרותי שבי מדרבן אותי לנסות להגיע לקצה גבול היכולת. לרוב זה חיובי, אך להכניס לשגרת התרגולים, תרגול אחד שבועי שמתמקד פחות בהישגים ויותר בהתבוננות, הוא מבורך ויכול לעשות רק טוב. עם זאת, החשש הנפוץ שמא שיעור יוגה בשילוב עם קנאביס יהפוך להיות שוואסאנה (Savasana) אחת ארוכה, התנפץ מהר מאוד. כולן תרגלו באופן מלא, ואף אחת לא נשארה סטטית.

לכן, אם אתם סובלים מכאבים כרוניים שמקשים עליכם לעסוק בפעילות גופנית, גאנג’ה יוגה יכולה להיות התשובה בשבילכם. החיבור לגוף עשוי להיות חוויה קשה וכואבת לאלה הסובלים מכאבים. השילוב בין הקנאביס משכך הכאבים ומרפה השרירים, לבין היוגה שמביאה אותנו למודעות וחיבור לגוף ולתחושות שלו, הוא שילוב מרפא, שמאפשר להבין טוב יותר את מקור, הכאב ומקל את חווית הכאב.

אנשים הסובלים מחרדות יכולים להיעזר בשילוב בין קנאביס ליוגה, שמאפשר להגיע לרוגע עמוק, ולהתנתק מהסביבה החיצונית והמלחיצה. הקנאביס והיוגה גם בנפרד מפעילים במוח האדם את האזורים האחראים על חלימה בהקיץ, יצירתיות, משחקיות והתבוננות פנימית. מכאן, נכון להניח כי שילוב בין השניים ייצר חוויית שלווה ורוגע משמעותיים.

מתרגלי יוגה קבועים, שמעוניינים להכניס תרגול נוסף עם חוויה קצת אחרת לשגרת התירגולים שלהם, יאהבו מאוד את הגאנג’ה יוגה. מדובר בתרגול רגוע, שיאפשר התבוננות על תחושות הגוף לאחר תרגולי השבוע, ויעניק הזדמנות לחוות את הגוף באופן קצת שונה, להסיק מסקנות ולהשתפר לקראת התרגולים הבאים.

תרגול הגאנג’ה יוגה בו השתתפתי נוהל על ידי המדריכה דינה לוין הררי והתקיים ב-Orta, המגדיר את עצמו כ”מתחם אורבני לקהילת הקנאביס”. המקום נקרא על שמו של גרסיה דה אורטה, שהיה רופא ובוטנאי פורטוגזי־יהודי חשוב במאה ה-16, שנולד בפורטוגל, היגר להודו, חקר וכתב על הצמחייה הרפואית של הודו ונפטר בגואה בשנת 1568. לדבריהם הם שמו לעצמם כחזון להיות הבית של קהילת הקנאביס האורבנית של תל אביב, ומבטיחים שיהיה אפשר בקרוב למצוא שם שפע של תוכן מעניין בנושא קנאביס, אז בטח שווה לעקוב.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר