וויד, מריחואנה, גראס וחשיש: מה מקור הכינויים הנפוצים לקנאביס

לצמח הקנאביס הודבקו במהלך השנים עשרות כינויים ושמות שונים, מ"מריחואנה" כשם גנאי במקורו, ועד "גאנג'ה" ו"וויד" שהפכו בשנים האחרונות לפופולריים יותר גם בישראל. הנה כמה עובדות מעניינות שאולי לא ידעתם על מקורות הכינויים והשמות השונים של צמח הקנאביס

העם היושב בציון אמנם מעשן בשפה העברית וממציא כינויים חדשים לקנאביס מאז שאליעזר בן יהודה, מחייה השפה העברית, עלה ארצה והחל בפעילותו לפני 130 שנים, אך בתחום השמות שהוענקו לצמח הירוק מכולם, דוברי האנגלית ברחבי העולם שולטים עם מגוון עצום של כינויים וחידודי לשון.

כיום במיוחד, בסרטים ובאמצעי מדיה אחרים, ניתן להיחשף לכינויים בתרבות האמריקאית, הבריטית, הג’מייקנית ובשאר העולם. אם כולם מתייחסים בסופו של דבר לאותו המוצר, אז מאיפה באו כל הכינויים? הבה נצלול אל המקורות.

כינויים לקנאביס – מקורות

רבים ניסו להתחקות אחר מקורות שמותיו של צמח הקנאביס בתרבות של ימינו, יש סיכוי שחלקם אף הצליחו. בעוד ש’קנאביס’ הוא השם המדעי, מרבית השמות הינם כינויים מודרניים תלויי תרבות ומיקום על פני הגלובוס. למען הדיוק ועדה מטעם האו”ם חיפשה ומצאה 267 כינויים ושמות רשמיים, כאשר הנפוץ ביותר היה דווקא ‘המפ’, שמהווה הכינוי הרווח ביותר למגוון צמחי הקנאביס.

בסין העתיקה, בה נעשה שימוש בקנאביס לפני אלפי שנים ובה תורבת הקנאביס לראשונה, נקרא הצמח בקיצור: “מא” (MA). כדי להפריד בין זכר לנקבה, הצמח הנקבי נקרא “סי-מא” והזכרי “פו-מא”, ואנחנו רק יכולים להגיד תודה שהשם הסיני לא תפס קודם…

קנאביס

השם המדעי, קנאביס, החל את דרכו ככל הנראה דווקא בקרב עם הספר, המתהדר במסורת ארוכת שנים. חוקרים שהתעמקו בנושא, מצאו כי בתנ”ך ישנם חמישה אזכורים של המושג התנ”כי “קנה-בושם”. בהמשך, כך מאמינים הבלשנים, השם שובש ונדד בקרב העמים עד שמצא את דרכו אל היוונים שהשתמשו במילה “קנאבוס”, שאף הוזכרה בהקשר זה בהמשך גם במילונים וכתבים עבריים מתקופות מאוחרות יותר. משימוש נפוץ בידי היוונים קצרה הדרך להפיכתה של המילה לשם התואר הרשמי של הצמח המבושם.

 cannabis-carlsberg parod


במשך כל המאה ה-19, קנאביס הייתה המילה הנפוצה ביותר לתיאור הצמח בארצות הברית. כתבי עת מדעיים מאותה התקופה אישרו כי קנאביס הוא תרופה לטיפול במגוון רחב של תסמינים.

מריחואנה

ידוע כי המילה לקוחה מספרדית-מקסיקנית והיגרה לארצות הברית בתחילת המאה ה-20. במקור, המקסיקנים השתמשו במילה מריחואנה לתיאור תערובת של עשבים שהם ניצלו למטרות שונות לחלוטין. בזמן המהפכה המקסיקנית, רבים מהמקסיקנים היגרו לארצות הברית והביאו עמם אספקה “מהבית” של התערובת. עובדה זו לא מנעה מהאמריקאים להצמיד את השם לצמח הקנאביס התמים במסע הדמוניזציה שנעשה טרם החלה תקופת האיסור והרדיפה הנמשכת מעל 100 שנים ועד עצם היום הזה.

בארצות הברית של אותם ימים הקנאביס נקרא מריחואנה וקושר עם המקסיקנים שהיוו בעיה ונתפסו בעיניי הציבור כמשוגעים, דבר שהוסבר כאחת מההשפעות אותן גורם הצמח.

השם: מריחואנה

גרסה אחרת מספרת כי הכינוי “מריחואנה” דבק בצמח בעקבות שתי פרוצות מקסיקניות בשם מרי וחואנה אשר נודעו לשמצה ברחבי מקסיקו. סיפור רקע שכזה התאים אף הוא לתדמית “צמח השטן” שהאמריקאים הצליחו להדביק לקנאביס, בתור סם שמעודד זימה בקרב הנשים האמריקאיות הצנועות.

האיסור הראשון של ה”צמח המשוגע” (locoweed) נחקק ב-1913, בעקבותיו השיח האמריקאי עסק בצמח המריחואנה, והמילה נודעה בשאר העולם בחלוף השנים.

חשיש

כיום המילה ‘חשיש’ מתייחסת (כמעט) לכל מיצוי המיוצר מצמח הקנאביס, ולמרבה האירוניה נראה שההתקדמות הכבירה שעשתה תרבות הקנאביס במדינות המערב יחד עם שיטות המיצוי החדשות הביאה לכך שדווקא החשיש המגיע מארצות ערב נחשב בימים אלו לנחות יותר ובעל השפעה פסיכואקטיבית חלשה יחסית.

על אף שהמילה ‘חשיש’ (حشيش) נחשבת לפופולרית מאוד ונמצאת בשימוש נרחב בשפה העברית והערבית כאחד, כדאי לדעת שפירושה המילולי של המילה בערבית איננו קשור בהכרח לקנאביס, ולמעשה ניתן לומר כי היא מהווה את המקבילה למילה האנגלית ‘Weed’ – ‘עשב’. כן, כל עשב…

עוד על סלנג ערבי בתרבות הקנאביס תמצאו כאן.

גאנג’ה

בניגוד לאמונה הרווחת, גאנג’ה היא לא מילה ראסטפרית ומקורה לא בג’מייקה! למעשה, מקור המילה בסנסקריט, שפה המדוברת בחצי האי ההודי ושלרוב שימשה כשפת שירה ואמנות, על כל סוגיה, ופחות כשפת רחוב. המילה גאנג’ה נוצרה במקור לתיאור צמח הקנאביס, שהיה (ונותר) נפוץ ביותר מהזן סאטיבה, הגדל באופן טבעי ברחבי הודו. באופן לא מפתיע, ההודים ידעו טוב מאוד מה לעשות עם מה שהיה להם בידיים…

השם: גאנג'ה

יש המאמינים כי בהמשך, השם שההודים העניקו לנהר הקדוש להם ביותר, ה’גאנגס’, בא בעקבות הגאנג’ה אותה הם אהבו ואשר משגשגת במיוחד לאורך גדות הנהר.

כיום, לאחר גילגולים רבים, משמעות המילה גאנג’ה בסנסקריט היא תערובת חזקה במיוחד של זני סטיבות שונים, ולא הקססה עם ה’פארש’ שיושבת מולכם בזמן שאתם קוראים מילים אלו.

יחד עם זאת, המונח “גאנג’ה” בהחלט נמצא בשימוש נרחב ביותר בג’מייקה, שם הוא כאמור מקושר לעבודת האל של הראסטאפרים במהלך אירועים וטקסי דת שהם עורכים.

Pot

שתי מילים המזוהות זו עם זו במידה רבה, אך בעלות מקורות שונים בהחלט. במילה pot השתמשו בעיקר עד שנות ה-70, כאשר ישנה מחלוקת רבה לגבי מקורה של מילה זו.

שמות של הקנאביס: פוט

האמונה הרווחת היא כי מקור המילה מהמונח הספרדי “פוטיגואיה” (potiguaya). פוטיגואיה הוא סוג של יין מתובל שבו הושרו פרחים שלמים של קנאביס. זהו ככל הנראה מקורה האמיתי של המילה, אף על פי שרוב האנשים לא יהיו מודעים אליו.

וויד (“Weed”)

Weed הוא ללא ספק אחד הכינויים החדשים יחסית וכזה שהפך פופולרי מאוד בשנים האחרונות גם כאן בישראל. המילה הומצאה קרוב לוודאי בסוף שנות ה-80 והוטמעה על ידי הדור הצעיר יותר של האמריקאים, שביקשו להתנתק מהדור הקודם של הוריהם בו קראו והתייחסו לצמח כאל pot.

שמות של הקנאביס: עשה

הדור החדש ביקש להפריד את עצמו באמצעות מילה מודרנית, שמתאימה מאוד לתיאור של צמח שגדל ומשגשג בקלות ובקרב תרבויות רבות, כמעט בכל מקום בכדור הארץ.

בשנים האחרונות נפוץ המונח יותר ויותר גם כאן בישראל ובעברית.

גראס (“Grass”)

בדומה למונח “עשב”, גם הכינוי “גראס” שדבק בצמח הקנאביס הגיע מהכוונה להקנות לו דימוי של משהו אשר צומח פרא, בדיוק כמו דשא (הנקרא גם הוא באנגלית “Grass”).

שמות של הקנאביס: גראס

באופן אירוני, באזורים מסוימים בארה”ב המונח “גראס” הפך לתיאור מצב שבו מישהו מלשין לרשויות (“I trust none of you will grass on me”).

ירוק

על פי סקר מגזין קנאביס, זהו הכינוי הנפוץ ביותר לקנאביס בקרב הצרכנים הישראלים. סביר להניח שהשימוש הנרחב במילה בארץ נובע מהפשטות שלה – אשר מצד אחד אמנם מאוד ברורה עבור רוב חובבי הצמח בארץ הקודש, ומצד שני זהו מונח שיהיה לרשויות החוק קשה להסתמך עליו מבחינה פלילית ומשפטית במידה ומשטרת ישראל נכנס לתמונה.

אתם:
מכירים עוד שמות? חשבתם עם החברים על כמה כינויים ברמה גבוהה? אתם מוזמנים להגיב ולספר לכולם.

ראו גם:
קנה בושם – קנאביס בתנ”ך
גלגולה של המילה “סמים” – מימי התנ”ך ועד ימינו אנו
10 דברים שלא ידעת על ההיסטוריה של הקנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר