מגלגל...
x

כחלון מאשים: “ארדן בולם את היצוא”

שר האוצר שלח אתמול מכתב תקיף למזכיר הממשלה בדרישה שיתעלם מדרישות המשרד לבטחון פנים ויעלה את הצעת המחליטים לייצוא קנאביס רפואי מבלי להמתין עוד. כזכור במשטרה דורשים לקבל סמכויות לפיקוח על חוות הקנאביס הרפואי ולשם כך נדרש הליך חקיקה. באוצר מבקשים לא להמתין להליך החקיקה ומאשימים כי מדובר בניסיון עיכוב.

שאלת אישור הייצוא של קנאביס רפואי לחו”ל תקועה לאור מחלוקת בין משרד האוצר למשרד לבטחון פנים, זאת כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס לפני כשלושה שבועות.

למרות שעקרונית כל הצדדים תומכים במהלך, שר הבט”פ גלעד ארדן דורש כי הצעת המחליטים בשאלת היצוא תאושר רק בתום הליך חקיקה שיעביר חלק מסמכויות היחידה לקנאביס רפואי לידי המשטרה.

בעיקר מבקשים בבט”פ את הסמכות לביצוע ביקורות בחוות קנאביס רפואי ואף לסגירתן במידה ויימצא פסול – סמכות הנמצאת כיום בידי משרד הבריאות בלבד.

מנגד, שאר משרדי הממשלה אמנם מסכימים כאמור למהלך, כולל משרד האוצר, אך אלו בניגוד לבט”פ דורשים כי הצעת המחליטים תאושר כבר כעת בטרם הושלם הליך החקיקה וזאת על מנת לאפשר את הנעת היצוא בפועל ללא עיכובים.

בשבוע שעבר סיכמו במשרד לבטחון פנים את טיוטת הצעתם לפיה יאושר היצוא רק בתום הליך החקיקה, והעבירו אותה למשרד האוצר על מנת שזה יגיש את הצעת המחליטים.

אך באוצר כאמור דורשים כי היצוא יאושר מבלי להמתין להליך החקיקה – שעשוי לקחת מספר שבועות לכל הפחות – ומסרבים להגיש את הצעת המחליטים כפי שנמסרה להם.

בתגובה למחלוקת שלח אתמול (א’) שר האוצר משה כחלון מכתב לידי מזכיר הממשלה צחי ברוורמן ובו בקשה שיעלה את הצעת המחליטים למרות המחלוקת בין המשרדים.

במכתב מאשים כחלון כי ארדן למעשה מנסה לעכב את אישור הייצוא עד בלי די, וכי כל הדרישות לחקיקה והעברת סמכויות מוצגות לכאורה רק בכדי לבלום את המהלך מבלי להודות בכך בפומבי.

“לאחרונה העלה משרד בט”פ דרישה חדשה לחקיקה שתיתן למשטרה סמכויות נוספות לפיקוח על העסקים העוסקים בקנאביס רפואי, ואף הגדיר את השלמת חקיקה זו כתנאי לאישור הייצוא,” כותב כחלון. “דרישה זו מגבירה את חוסר הודאות בה שרוי השוק ובפרט החקלאים, ואני חש כי היא נעשית על מנת לבלום את התהליך לתקופה שאינה מוגבלת”.

לעמדתו של כחלון “יש לאפשר את תחילת הייצוא ולקדם את החקיקה במסלול מקביל” וכן “לא ייתכן להחזיק את המשק ואת ציבור החקלאים והיזמים כבני ערובה”.

מנגד לא נראה שבמשרד לבטחון פנים יש כל כוונה להתקפל בעניין זה, שם עומדים על הדרישה לאשר קודם את העברת הסמכויות בהליך חקיקה מזורז, ורק לאחר מכן להניע את היצוא.

למעשה על מנת ולהתחיל את הליך החקיקה יכול היה כחלון להעלות כבר עתה את הצעת המחליטים, במתכונת שהציעו ארדן והמשטרה, אך במקום זאת הוא שיגר את המכתב כאמור וממתין להתייחסות מזכיר הממשלה.

בהתאם לכך גם בסביבתו של ארדן לא מבינים מדוע כחלון שולח מכתבים במקום פשוט להתחיל בחקיקה. “התנאי היחיד שמעכב כעת את אישור ההחלטה בממשלה הינו דרישתה המוצדקת של המשטרה לקבל אפשרות פיקוח, כניסה ואכיפה על חוות הגידול, כדי לוודא שהקנאביס שהן יגדלו לא יזלוג ויציף את ישראל. חקיקת חוק שיסמיך את המשטרה לא יעכב את יישום הרפורמה ולו ביום מכיוון שניתן לחוקק אותו בלוח זמנים של כחודשיים. תחילת יישום הרפורמה מבחינת משרד הבריאות ממילא תיקח פרק זמן ארוך יותר. תמוה שמשרד האוצר מטרפד צורך כה ברור של המשטרה.”

עוד הוסיפו כי “משרד האוצר עוסק בהאשמות מיותרות במקום להגיע להבנות ולצאת לדרך עם אישור היצוא. אנו מצטערים שפקידי האוצר כנראה משקרים לשר ומטעים אותו בקשר ליצוא הקנאביס. המשרד לביטחון פנים אינו מחליט אילו נושאים עולים לדיון בממשלה ולכן ככל שיש טענה כזו, היא אינה מובנת”.

בענף טוענים גורמים המעורים בפרטי הסכסוך כי ההתנגחות בין השרים ולשכותיהם, שהגיעה לאחרונה לאלימות מילולית ואף כמעט לאלימות פיזית, אינה תורמת למהלך. “שני שרים שמתקוטטים על גבי התקשורת זה לא משהו שמועיל לקידום הנושא,” אמר אחד הגורמים בשיחה עם מגזין קאביס.

ראו גם:
החברות שיקבלו אישור לייצא קנאביס לחו”ל
ישראל לא יכולה לייצא קנאביס לקנדה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר