מגלגל...
x

הישראלי הראשון שקיבל אישור משטרה לייצור שמן קנאביס בבית?

במשך 9 שנים הוא מפיק בביתו שמן קנאביס לחולי סרטן ללא שום בעיה, עד שלפני כשבועיים פשטו שוטרים סמויים על ביתו, עצרו אותו בחשד לגידול קנאביס וניהול "מעבדת סמים", והכל רק כדי לשחרר אותו לבסוף. "הם אמרו שאני רשאי להפעיל את הקליניקה והצדיעו לי כשהלכתי," הוא מספר היום

בעוד שמטופלים רבים בקנאביס רפואי סובלים מדי יום מנחת זרועם של שוטרי משטרת ישראל, יש לעתים רחוקות גם מקרים בהם יודעים אנשי המשטרה לפתוח את הראש ואת הלב ולגלות שיקול דעת, או כך לפחות נדמה מסיפורו של מיכאל (מיקי) חן בן ה-48, גרוש ואב לבת, דמות מוכרת בתעשיית הקנאביס הרפואי, שמזה כתשע שנים מפיק בביתו שבישוב קדימה-צורן שמן קנאביס RSO לחולי סרטן.

חן נולד באוקראינה בשנת 1973, נדד עם משפחתו בין חמש מדינות ובגיל 6 עלה לארץ, אולם ההתאקלמות היתה קשה. לדבריו “הפכתי לשק החבטות של בני כיתתי”. בגיל 10 עבר עם אמו וסבתו לאוסטרליה, אולם הסבתא שמה קץ לחייה והוא חזר לבדו לארץ, לשירות צבאי שלא היה יכול לדמיין. את סיפור שירותו בצה”ל חשף יחד עם חבריו בתוכנית “זמן אמת” בכאן 11 לפני כשנה וחצי.

“שירתי שלוש שנים בשטחים, ביחידת ‘עקרב’ הסודית”, הוא מספר, “היינו שם בתחילת שנות התשעים של המאה הקודמת, תקופה של פיגועים גדולים ושל מתיחות בלתי פוסקת. השירות הזה הותיר בי צלקת עמוקה וסיימתי אותו עם פוסט טראומה קשה, אבל הצבא ומשרד הביטחון לא רק שלא הסכימו להכיר בכך, הם אפילו לא הסכימו להכיר בקיומה של היחידה המיוחדת שבה הייתי”.

מיקי חן
מיקי חן (צילום: עצמי)

אחרי השחרור יצא למסע נדודים שכלל את הודו, ארה”ב ופנמה, התחתן, הפך לאב והתגרש, כשכל אותו הזמן הוא סוחב עמו את הפוסט טראומה הקשה משירותו הצבאי. רק לאחר שידור התוכנית הסכים משרד הביטחון להכיר בו ובחבריו כנכי צה”ל וכיום הוא בעל רישיון לקנאביס רפואי.

אולם ה”רומן” שלו עם הצמח החל לפני שנים ארוכות ובמיוחד בתשע השנים האחרונות בהן הוא מסייע למטופלים בעזרת שמן ומשחות קנאביס שהוא מכין בעצמו בקליניקה שבחצר ביתו. במקביל, את הקנאביס שהוא צורך הוא מגדל לעצמו בחמישה עציצים שבביתו ולא, זה לא ממש חוקי.

את סיפור חייו ואת הנוסחאות למוצרי הקנאביס שלו הוא גם פרסם בספר בשם “טיפות של חיים (הפרוטוקול של מיכאל חן)”, והוא מעלה באופן קבוע סרטונים לערוץ היוטיוב שלו, שם הוא מסביר כיצד להכין את השמן והמשחה שפיתח, ללא כל לימודים רשמיים אלא רק תוך מחקר ולימוד אישי.

גם זה בטח יעניין אותך

“כולם יודעים שאני מגדל לעצמי”

“לפני שהוכרתי כנכה צה”ל עבדתי כמתקין רצפות פרקט ובמקביל עשיתי את ההתנדבות עם הקנאביס הרפואי,” הוא מספר, “אבל מאז שהוכרתי אני חי מקצבת הנכות של משרד הביטחון ומקדיש את כל כולי למטופלי הקנאביס שמגיעים אלי. אני עושה הכל בשקיפות מלאה, כולם יודעים עלי, ולכן מאוד הפתיע אותי הביקור שזכיתי לו מהמשטרה”.  

מה בעצם קרה?

“לפני שבועיים בערך, מישהו או כמה מהשכנים שלי החליטו כנראה שהמטופלים שלי מפריעים להם. אולי לא היה להם נוח עם החנייה, אני לא יודע… כולם יודעים שאני עוזר למטופלים בקנאביס רפואי ועד היום לא היו שום בעיות, להפך, אפילו היו אפילו מכווינים את המטופלים שטעו אלי הביתה ומאחלים להם בריאות. 

“ככה, במשך תשע שנים, הכל היה טוב עד שלמישהו כנראה נמאס והוא דיווח למשטרה, תקשיב טוב, על כך שאני סוחר סמים גדול שמפעיל בבית מעבדת סמים.

מסביר לשוטרים על פועלו בתחום הקנאביס, דקות לפני שנלקח לתחנה

“השוטרים שמעו את זה וכמובן הגיעו אלי מיד. הם התקשרו ממספר חסום וקראו לי לרחוב כאילו הם מטופלים שמחפשים את הבית שלי. יצאתי לרחוב לראות במה מדובר, הסתכלתי ימינה ושמאלה, ופתאום קפצו עלי ארבעה בלשים ממשטרת כפר סבא, שהיו בבגדים אזרחיים. אחד בא מהשיח, אחד מהכביש ושניים היו לפתע מולי. הם הגיעו עם שני כלבים, אחד כדי להריח שטרות ואחד כדי להריח סמים, כי הם חשבו שמדובר בסוחר ועדיין לא הבינו באמת מה קורה אצלי בבית.

“כשהם נכנסו כמובן לא הסתרתי כלום. כולם יודעים שאת הקנאביס שלי אני מגדל לעצמי, אז יש לי חמישה עציצים בבית ואת כל הציוד של המעבדה והקליניקה, שנמצאים בחצר”.

רגע, אם יש לך רישיון לקנאביס רפואי, למה אתה מגדל לעצמך?

“אני מטופל רק בשנה וחצי האחרונות ויש לי רישיון ל-60 גרם בחודש, אבל התחלתי לגדל הרבה קודם. בבית המרקחת לא רואים אותי יותר מדי, כי אני יוצר לעצמי את הרצף הטיפולי שחסר כל כך לכל המטופלים בארץ. לא בא לי להחליף זן כל שבוע, אז יש לי שני זנים שאני מגדל, אחד ליום ואחד ללילה, והכל ידוע ובאישור הממונים עלי ממשרד הביטחון. אגב, גם בתוכנית שהשתתפתי בה עישנתי באנגים מול כל המדינה”.

הסברת את זה לבלשים?

“כשהם נכנסו אלי הביתה עם הכלבים והתחילו לחטט, שאלתי אותם מה קרה והם אמרו שדווח להם שגר פה סוחר סמים שמנהל פעילות גדולה של סחר בסמים. אמרתי להם ‘מה פתאום? אני עוזר למטופלים בקנאביס רפואי ויש לי פה מעבדה וקליניקה בחצר ואת הקנאביס שאני מגדל לעצמי באישור, וזהו’. 

מיקי חן
מיקי חן בקליניקה לייצור שמן קנאביס RSO בביתו (צילום: באדיבות המצולם)

“באמצע ההסברים שלי, אחד הבלשים זיהה אותי ואמר ‘בוא הנה, לא השתתפת בסרט ההוא על היחידה הצבאית מהשטחים? איך הגעת להיות סוחר סמים?’ עניתי לו ‘סליחה, אני לא סוחר סמים ולא כלום, אני נכה צה”ל שסובל מפוסט טראומה קשה ואני לא סובל שמחליפים לי את הזנים כל שבוע, אז אני מגדל את הקנאביס שלי לעצמי ויש לי פה זן אחד ליום ואחד ללילה שהם רק לשימוש עצמי, נקודה’.

“אחרי שהכלבים כמובן לא מצאו שום שטרות, לקחתי את הבלשים לסיבוב בקליניקה, תוך כדי שאני מסביר על כל דבר ומבהיר להם שהכל נעשה בהתנדבות עבור המטופלים. הם היו בשוק ואמרו ‘אם היינו יודעים, לא היינו באים אליך בכלל, אבל עכשיו אנחנו חייבים לקחת אותך לתחנה ולהחרים את הצמחים שאתה מגדל’.” 

ומה קרה בתחנה?

“בתחנת משטרת כפר סבא הקצינים זיהו אותי ולהפתעתי אמרו לי ‘מיקי, אתה לא צריך להיות פה. המשטרה יודעת גם להודות בטעויות. לקחנו לך את הצמחים כי היה אסור לנו להעלים עין מזה, אבל השארנו לך את כל הכלים במעבדה. למרות הכל, מעכשיו אסור לך מעכשיו להפעיל אותה, גם אם זה בהתנדבות’.

“אמרתי לשוטרים שאני מעדיף להיות בכלא מאשר לסגור את הקליניקה, אז שבבקשה יעצרו אותי. הסברתי שאני לא יכול להגיד למטופלים שלי שזהו, אני סוגר, כי זה פשוט יגמור להם את החיים. הסברתי גם שאני עובד עם ארבעה בתי חולים ועם הרבה רופאים שמפנים אלי את המטופלים שלהם, שאני עושה הרצאות, ושאפילו רוצים לעשות מחקר על המשחה שאני מייצר. 

“הם נדהמו לשמוע את זה ושאלו אם יש לי הוכחה לעבודתי עם בתי החולים והרופאים. שאלתי ‘אם אראה לכם משהו כזה אוכל להמשיך להפעיל את הקליניקה?’, והם ענו שכן ואמרו ‘אם אתה עובד אם בתי חולים והם מכירים בך, אתה רשאי להפעיל את הקליניקה וגם נמחק לך את התיק שפתחנו לך’.

“ארגנתי להם במהירות מכתבים, למשל מרופא באיכילוב שממליץ על המשחה שלי נגד פסוריאזיס, שאגב הולכים לעשות עליה מחקר גדול באיכילוב, ועוד מכתב מרופא אחר שממליץ על השימוש בשמן שלי, וזה הספיק להם כדי לשחרר אותי מהתחנה, תוך כדי שהם מצדיעים לי, לא פחות.

“אגב, עוד לפני כן קרה משהו שלא חלמתי לעולם שיקרה. כשהבלשים אספו אותי מהבית הם שאלו אם ארצה לקחת עד 5 גרם קנאביס איתי, מה שנקרא ‘לדרך’. כמובן שעניתי בחיוב ואכן עישנתי שני ג’וינטים בתחנה, ליד קצינים ובאישור שלהם. לא אשקר, בהתחלה פחדתי מאוד שרוצים לסגור את מפעל חיי, אבל כרגע אני מפעיל את הקליניקה כרגיל”.

קיבלת אישור רשמי כלשהו מהמשטרה להמשיך להפעיל את הקליניקה?

“לא קיבלתי מסמך רשמי, אבל הם אמרו את זה בעל פה. אני לא יודע אם הם ייקחו אחריות כזו וינפיקו לי מסמך רשמי, אבל אני כן מאמין שהמשטרה לא תחפש אותי יותר”.

ומה עם משרד הבריאות? הרי אתה לא רוקח.

“משרד הבריאות פחות מעניין אותי, מעניין אותי מי שיכול לעצור אותי, וזו רק המשטרה. נכון, אני לא רוקח ולא למדתי בשום מקום רשמי, אבל כן קיבלתי מכתבים, למשל מרופא באיכילוב, ואני עובד עם בתי חולים נוספים ועם רופאים שמפנים אלי מטופלים שלהם. לצערי, מספר המטופלים הולך וגדל והיום יש לי להערכתי כ-5,000 מטופלים שסייעתי להם”. 

עם איזה בתי חולים אתה עובד?

“אני עובד עם איכילוב, לב השרון, קפלן ורמב”ם, ויש עוד בתי חולים שרוצים לעבוד איתי. אני כבר תשע שנים מטפל, לימדתי את עצמי הכל וכל הנוסחאות שלי מפורסמות בספר שכתבתי. הכל פתוח וגלוי לכולם, כי בזה אני מאמין. 

“יש רופאים ששולחים אליי חולי סרטן לפני שהם מפנים אותם לפרוטוקול הטיפול הרגיל של הכימותרפיה. הם מפנים אותם אלי מתחת לשולחן, כי אם הבית חולים יידע מזה הוא יפטר אותם.

“בנוסף, אני מטפל בילדים שסובלים מאוטיזם, באנשים שסובלים מבעיות נפשיות ומפוסט טראומה ובאנשים שסובלים מפסוריאזיס או מפצעי עור קשים, למשל פצעים שנגרמים מגידולים על העור. אלה פצעים שהרופאים תופרים אותם והם עדיין נפתחים, למרות התפירה. המשחה שלי סוגרת את הפצעים האלה”. 

ספר הקנאביס של מיקי חן
“טיפות של חיים” – ספר הקנאביס של מיקי חן, מדריך לייצור שמן RSO

ואכן, עמוד הפייסבוק שלו מלא בצילומים של מכתבי תודה ממטופלים, לצד חוות דעת רפואיות על כך שהמוצרים שפיתח עוזרים להם בצורה משמעותית.

“אתן לך דוגמא אחת מני רבות”, הוא מספר, “לפני חצי שנה פגשתי זוג מבוגר, הורים לילדה אוטיסטית בת 33. האבא הוא נכה צה”ל שנזקק באופן קבוע לכיסא גלגלים והאמא מטפלת בשניהם, כשהילדה סובלת מהתקפי אלימות קשים, שוברת את כל הריהוט והדברים בבית וגם מרביצה להורים עד כדי אשפוז בבית חולים. 

“ההורים האלה כבר איבדו תקווה ותכננו להרוג את עצמם ואת הילדה. הם השיגו לצורך כך כדורים חזקים, אבל שמעו עלי ופנו אלי כמוצא אחרון. היום, אחרי הטיפול בשמן שלי, הבת שלהם כבר הולכת לעבודה. הם ריהטו מחדש את הבית והחיים שלהם השתנו מהקצה לקצה, פשוטו כמשמעו. הם כבר לא מתים מהלכים…

“לא לוקח שקל מהמטופלים”

אחד העקרונות החשובים שמלווים את חן בעבודתו הוא השקיפות. הכל אצלו על השולחן, גלוי וידוע לכולם. “בספר שלי יש מתכונים ונוסחאות להכל ואני מעלה סרטונים ליוטיוב עם הסברים איך להכין כל דבר”, הוא מבהיר, “הכל פתוח וציבורי לכולם וכל מה שאני יודע – כולם יודעים.

“הסיבה שאני לא לוקח שקל מהמטופלים שלי, וגם לעולם לא אקח, היא כי את כל הידע שלי, את כל הניסוי והטעיה שעשיתי ואת כל הנוסחאות לחומרים שאני מייצר, עשיתי עם מטופלים אמיצים שהסכימו להפקיד את חייהם בידיים שלי. מעבר לקנאביס הרפואי, שכל מטופל כמובן מביא אלי בעצמו, אני לא לוקח ולא אקח מהם שום דבר. המטופלים שלי לימדו אותי הכל, בלעדיהם אני לא יודע לשים פלסטר על אצבע.

אתה לא מפחד עכשיו קצת יותר? נזהר יותר?

“לא, אני עובד כרגיל. בזכות העובדה שהוכרתי כנכה צה”ל ושאני מתפרנס מקצבת נכות שמספיקה לי כדי לחיות, אני יכול להקדיש את כל כולי למחקרי הקנאביס. אני עובד היום על ארבעה מחקרים חדשים שעוד אי אפשר לספר עליהם הרבה, אבל יופיעו בספר הבא שלי”

תגובות

ממשרד הבריאות נמסר: “עפ”י פקודת הסמים המסוכנים כל עיסוק בקנאביס דורש רישיון עיסוק. על פי בדיקה שנערכה ביק”ר מר מיקי חן אינו בעל רישיון לפי פקודת הסמים המסוכנים לעסוק בתחום הקנאביס.”

ממשטרת ישראל נמסר: “מדובר בחשד לעבירת גידול/יצור סמים בבית. חשוד נחקר באזהרה ובסיום חקירתו שוחרר בתנאים מגבילים. למותר לציין כי המשטרה איננה הגורם המוסמך למתן היתר כזה או אחר הנוגע לגידול/יצור של מריחואנה רפואית או תוצרים נילווים.”

עדכון (16.4.23): כתב אישום הוגש נגד חן, פרטים כאן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר