טוען...

ירידה של 15% בבני נוער המעשנים קנאביס במדינות שאישרו לגליזציה

בניגוד לאזהרות של המתנגדים להקלה בחוקי הקנאביס, מחקר שפורסם השבוע בכתב העת המכובד JAMA ומומן בחלקו על ידי המכון הלאומי לבריאות של ארה"ב (NIH) מצא ירידה של כ-15% בשימוש בקנאביס בקרב תלמידי תיכון במדינות שאישרו לגליזציה וירידה של כ-7% במדינות שאישרו קנאביס רפואי

מחקר חדש שפורסם השבוע (ג’) בכתב העת הנחשב JAMA של התאחדות הרפואה האמריקאית (Journal of the American Medical Association) מצא כי שינויי החקיקה שהתירו צריכת קנאביס למבוגרים במדינות רבות בארה”ב בשנים האחרונות לא הובילו לעלייה בצריכתו ע”י בני נוער ואף להפך מכך – לירידה של עד כ-15%.

המחקר (PDF), שמומן בחלקו ע”י מכון הבריאות הלאומי האמריקאי (NIH), בחן את נתוני השימוש בקנאביס בקרב תלמידי תיכון בארה”ב בין השנים 1993-2019 בהתבסס על נתונים ממשלתיים רשמיים.

הנתונים התקבלו במסגרת סקר ה-Youth Risk Behavior Survey) YRBS), סקר שהרשות הפדרלית למניעה ובקרת תחלואה (CDC) עורכת אחת לשנה במערכת החינוך בארה”ב במטרה להעריך בין היתר את שיעור השימוש בסמים ובאלכוהול בקרב בני נוער במדינה.

שאלון ה-YRBS מכיל שתי שאלות על קנאביס – אחת בה נשאלים התלמידים האם הם משתמשים בקנאביס בכלל, והשנייה האם הם משתמשים בקנאביס לעיתים קרובות. שאלות אלו באות בנפרד במטרה להעריך גם את שיעור בני הנוער שמשתמשים בקנאביס באופן מזדמן וגם את שיעור בני הנוער שמשתמשים בקנאביס באופן קבוע.

החוקרים ניתחו את הנתונים שהתקבלו מהסקר הממשלתי וניסו לבדוק האם שינויים בסטטוס החוקי של קנאביס במדינות מסוימות בארה”ב הובילו לשינוי כלשהו בשיעור בני הנוער שצורכים אותו באותה המדינה.

החוקרים בחנו בנפרד את השפעתם של שני שינויי חקיקה בארה”ב: לגליזציה של קנאביס לשימוש רפואי, שאושרה עד כה ב-36 מדינות בארה”ב, ולגליזציה של קנאביס לשימוש פנאי, שאושרה עד כה ב-18 מדינות בארה”ב.

תוצאות המחקר מראות כי במדינות שהתירו שימוש בקנאביס רפואי, שיעור בני הנוער שמשתמשים בקנאביס בכלל ירד ב-6% בממוצע ושיעור בני הנוער שמשתמשים בקנאביס לעיתים קרובות ירד ב-7% בממוצע.

שיעור תלמידי התיכון שמשתמשים בקנאביס, לפני ואחרי לגליזציה של קנאביס לשימוש רפואי (JAMA 2021)
שיעור תלמידי התיכון שמשתמשים בקנאביס, לפני ואחרי לגליזציה של קנאביס לשימוש רפואי (JAMA 2021)

באשר למדינות ארה”ב שעשו לגליזציה מלאה לשימוש פנאי, המחקר מראה כי שיעור בני הנוער שמשתמשים בקנאביס לא השתנה בשנה שלאחר אישור הלגליזציה, אך כאשר נבדק שוב שנתיים לאחר הלגליזציה ובשנים שלאחר מכן הוא ירד בכ-15% בממוצע, כפי שניתן לראות בגרף שלהלן.

שיעור תלמידי התיכון שמשתמשים בקנאביס, לפני ואחרי לגליזציה של קנאביס לשימוש פנאי (JAMA 2021)
שיעור תלמידי התיכון שמשתמשים בקנאביס, לפני ואחרי לגליזציה של קנאביס לשימוש פנאי (JAMA 2021)

יש לציין כי מחקר קודם של אותו צוות חוקרים שפורסם בשנת 2019 בירחון של התאחדות הרפואה האמריקאית מצא כבר אז כי לגליזציה של קנאביס לשימוש פנאי הובילה לירידה של 8% בשימוש בו ע”י בני נוער, אך המחקר ההוא ספג ביקורת על כך שהתבסס על נתונים מ-3 מדינות לגליזציה בלבד, משום נתונים ממדינות לגליזציה אחרות עדיין לא היו זמינים לחוקרים אז.

המחקר הנוכחי מתפרסם כעת למעשה כתגובה לאותה הביקורת, והוא מצליח לשחזר את תוצאות המחקר הקודם אך הפעם עם נתונים מ-10 מדינות בארה”ב שעשו לגליזציה מלאה למטרות פנאי. הירידה שנמדדה בשיעור השימוש בקרב בני נוער במחקר הנוכחי (15%) היא כאמור אפילו חדה יותר מזאת שנמצאה במחקר הקודם (8%).

תוצאות מובהקות אף יותר פורסמו בשנה שעברה (2020) מנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של ממשלת קנדה, שדיווחה על ירידה של כ-47% בשיעור בני הנוער שצורכים קנאביס במדינה כשנה וחצי לאחר שאושרה לגליזציה באוקטובר 2018.

עד כה לא נקבעה סיבה מובהקת לירידה הזו בצריכת קנאביס בקרב בני נוער במדינות שאישרו לגליזציה אך ניתן להעריך שבמדינות בהן הקנאביס לא חוקי הופך השימוש עצמו למעין מחאה. כלומר, ברגע שהקנאביס חוקי ואין על מה למחות, השימוש יורד. השערות נוספות נוגעות לתאוריית “מים גנובים ימתקו”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר