“ים בעננים” – שירי סטלנים כחול לבן

ישבנו, העברנו, חשבנו, סחבנו, משכנו, ואלה שירי הסאטלה והקנאביס שמצאנו בשפה העברית. שכחנו משהו? כתבו לנו.

מאת: זהר אחאי

כפרה – דני בן ישראל והבמה החשמלית

בשנת 70 חבר דני בן-ישראל, יוצא להקה צבאית, ללהקת “הבמה החשמלית” והקליט איתם את האלבום “חנטריש 3 ורבע”. בעצם, כל האלבום הזה הוא שיר סטלה אחד ארוך שכמותו לא נראה בארץ עד אז (וגם מאז לא ממש). נציין את השיר ‘כפרה’ שמתייחס לאחת הבעיות הקשות של המעשן הישראלי מאז ועד היום: “איזה בררה.. איזה חנטריש!”

שישי חם – שמוליק קראוס

בתחילת שנות ה-70 פעלה בארץ חבורת ‘לול’, שחבריה היו ידועים בחיבתם לחשיש. אחד מהם היה שמוליק קראוס (אז קראוז), שנכלא בשנת 71 בגין איום בנשק. בזמן מאסרו כתב קראוס והקליט את אלבום הסולו הראשון שלו – ‘מדינת ישראל נגד קראוז שמואל’. שם השיר הראשון באלבום, ‘שישי חם’, הוא משחק-מילים על המילה ‘חשיש’. לשיר צולם גם קליפ פסיכודלי שנגנז, בו שמוליק המלך מדגים קיסוס, גלגול ועישון למתקדמים. קלאסיקה.

גם זה בטח יעניין אותך

שיר הצינגלה – עממי

מי לא רקד פעם לצלילי שיר הצינגלה? אמנם המסר קצת מבלבל – מצד אחד “כל המצב-רוח שפתאום עולה”, מצד שני “תפסיק כבר לעשן”, אבל להיט החאפלות העל-זמני הזה, בעצם גרסה עברית לשיר ‘עממי טורקי’, הוא אחד האזכורים המפורשים היחידים של עישון קנאביס במוסיקה הישראלית עד העשור האחרון. וחוץ מזה… יאללה כפיים!

מעשנים ביחד – תיסלם

כן, רשמית זה שיר-הלל לסיגריות, מה שאולי נתפס היום (ובצדק) לגרוע וחמור, אבל מותר להאמין שהם התכוונו לקנאביס, ואולי ההוכחה באה בדמות הביצוע המשותף עם מוקי באיחוד ב2003.

ארול – מאיר אריאל

בשביל לעשן, ארול, דאווין של שיר מחאה ועוד – כממשיך דרכם של דילן, לנון ואולי גם מארלי, רבי מאיר בעל הטקסט היה חובב-קנאביס ידוע והתייחס לכך בכמה שירים, לרוב במטאפורות (העשב המתוק, סחבנו-משכנו).

שיר הגאנג’ה – שב”ק ס’

ילד ירוק, שיר הגאנג’ה, ועוד – בסוף שנות ה-80 ותחילת ה-90 התחילה להתפתח בארץ (סוג-של) תרבות היפ-הופ, שכמו מקורות ההשראה שלה הכירה במעלותיו של הצמח הידוע. שב”ק ס’, שהיו מחלוצי הסצינה והראשונים שזכו להכרה רחבה, הרבו לאזכר את התחביב הלא-מזיק שלהם ואף הקדישו לו שני שירים שנכנסו לפנתאון של סטלני ישראל.

הדג נחש – מה נעשה

ללא ספק המנון הקנאביס הישראלי של המאה ה-21. הדג התייחסו לעישון גם קודם לכן – בעזרת העשב נחפף ת’עצב” וכו’ – אבל ב’מה נעשה’, מהצליל הראשון עד “…….זה רץ כבר איזה חמש דקות…” – הפליאו לנסח את חייו, מעלליו והווייתו המעשן הישראלי/תל-אביבי, לטוב ולרע.

אדולן – פישי הגדול

אדם בן-לביא, הידוע יותר כ’פישי הגדול’, היה ונשאר מהדוברים הבולטים בשבחם של צמח הקנאביס והלגליזציה. לאחרונה נרתם לעזור ל”דור האמת” בהפצת הבשורה, הכריז על התמודדותו על מקום בכנסת ואף הקליט שיר נושא בשם ’50 שקלים’. אך פישי מוכר יותר בשירו ‘אדולן’, המבכה את מצבו העגום של החשיש בישראל.

מרסדס בנד – רק עם גראס

אפשר לומר שאחרי הדג נחש, מרסדס בנד הם ההרכב הפופולרי ביותר בארץ היום. הלהקה פרצה לתודעה בעקבות סדרת המופת “תעשה לי ילד” בה שיחקו חברי הלהקה, ובראשם הסולן גל תורן, בתפקיד עצמם ונתנו לנו הצצה לעולם הרוקנרול הישראלי.
שימו את שתי הלהקות המצליחות בארץ בחדר סגור, בלי צנזורה ובלי ועדת פלייליסט, ותראו מה יוצא להן…

רמי מואשם באחזקת סמים קלים – ג’ירפות

שיר פולחן מאלבום פולחן, שניהם חביבים מאד על המטיילים הישראלים בארץ ובעולם, בעיקר בשל שורות כמו –
רמי: “את שומעת, לא מוצאים ת’בנאדם..אלק בתולות מאמסטרדם…
ילדה, רוצה לבוא איתי לסיני?..חצי האי סיני..?”
ילדה: “קוראים לי ארבע עשרה”

לרשימת סרטי הסטלנים הטובים בעולם ליחצו כאן

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר