מגלגל...

יזם קנדי בונה את מטוס הקנאביס הראשון בעולם

דרק קסק שוק בימים אלו על בניית מטוס הקנאביס הראשון בעולם – שיהיה מורכב ברובו מקנבוס (המפ), ינוע על דלק שיופק מקנבוס ואף יהיה ניתן למיחזור.

קנבוס (המפ – Hemp), אחיינו של צמח הקנאביס אשר אינו בעל השפעה פסיכואקטיבית ושימש במשך ההיסטוריה כולה כחומר הגלם העיקרי להפקת שמנים, סיבים, טקסטיל, נייר, אנרגיה ועוד, נחשב היום כסם מסוכן מדרגה ראשונה וללא כל תועלת רפואית ותעשייתית – רק בגלל דמיונו לצמח הקנאביס. אך יחד עם הקנאביס, עושה במהלך השנים האחרונות ה’המפ’ את דרכו חזרה אל המיינסטרים ובעת האחרונה אנו שומעים על פיתוחים ושימושים חדשים ומעניינים לצמח האסור.

כאשר דרק קסק (Derek Kesek), בעל מסעדה אורגנית לשעבר מאונטריו, קנדה, סיפר לחבריו על התכנית שלו לבנות מטוס קנבוס אמיתי, הם כולם צחקו עליו. “האם אפשר גם לעשן אותו?” הם שאלו.

“אבל הם לא צוחקים עליי עכשיו,” אומר כעת היזם והפעיל החברתי. בחודש שעבר, החברה שלו, ‘Hempearth‘, חתמה חוזה עם חברת מטוסים בפלורידה לבניית כלי טיס שעשוי כמעט כולו מקנבוס.

מטוס המפ קנבוס
מטוס המפ קנבוס

קסק מאמין שמטוס הקנבוס שלו יכול לעשות מהפכה בתחום התעופה – “מה שסטיב ג’ובס עשה עם האייפון,” הוא אומר. “למטוס, שעשוי מקנבוס, תהיה פליטת פחמן הרבה יותר נמוכה משל מטוסים סטנדרטיים. אנחנו בעצם בונים את המטוס מעשבים מהגינה, כך שהוא ניתן למיחזור בניגוד למטוסים אחרים,” הסביר.

לפחות 75% מהמטוס של קסק – כולל הכנפיים, המושבים, הריפוד והמעטפת החיצונית – יהיו עשויים מקנבוס, במקום מפיברגלאס, ותהיה לו מוטת כנפיים של 12 מטרים וארבעה מושבים. בנוסף, המטוס יפעל על דלק שמופק מקנבוס. “אף אחד לא חשב שזה יהיה אפשרי, ועכשיו כל האנשים שניבאו לזה כישלון מצטרפים לפרוייקט,” הוא אומר.

גידול והפקת קנבוס למטרות תעשייתיות הותר בחוק בקנדה עוד בשנות ה-90 של המאה הקודמת, אבל בארה”ב (וגם בישראל) מרבית המדינות עדיין אינן מתירות גידול של הצמח.

מטוס המפ קנבוס
דרק קסק ומטוס הקנבוס

המטוס של קסק צפוי לעלות כחצי מיליון דולר ובימים אלו בוחנת החברה את חוזקו ועמידותו של החומר באמצעות השוואתו לחוזקם של חומרי בנייה שהופקו מפיברגלאס. ברוב מוחלט של המקרים ה’המפ’ היה שווה בחוזקו או חזק יותר, כך על פי הדיווח.

“ברגע שהוכחנו ש’המפ’ שווה בחוזקו לפיברגלאס, הפרוייקט הזה הפך למציאות,” הוא מסכם, ומקווה שהמטוס יעלה מודעות לקנבוס וליתרונות הפוטנציאליים הגלומים בו עבור העולם.

המפ, קנבוס, נמצא כבר כיעיל ביותר למגוון תחומים בתעשייה, חזק ויעיל יותר מבטון לבנייה ועמיד וקל לגידול יותר מכותנה. הנרי פורד, מייסד חברת הרכבים הגדולה, בנה את הדגם T הראשון של החברה מצמח הקנבוס, כריסטופר קולומבוס, מגלה הארצות הנודע, הפליג בספינות שמפרשיהן היו עשויים מקנבוס ומגילת העצמאות האמריקנית נכתבה על נייר שהופק מצמח הקנבוס – אף על פי כן, הוכרז הקנבוס על ידי הממשל האמריקני ובהמשך על ידי שאר ממשלות העולם כ”סם מסוכן בלתי חוקי וללא תועלת”.

בישראל גידלו קנבוס בקיבוץ דפנה עד שנות ה-40 המאוחרות (ראו כאן).

ראו גם:
בית המפ אוטונומי
“יבול מיליארד הדולר” – 10 עובדות מעניינות על המפ
זרעי המפ – מזון בריאות אולטימטיבי
ביקור בשדות ההמפ החוקיים של קולורדו
המפ (קנבוס) לניקוי פסולת גרעינית

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר