מגלגל...

יוניבו שוב מסתכסכת עם השותפים, imc פושטת רגל בקנדה

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: פעילות איי.אמ.סי בקנדה הגיעה למה שנראה כמו הליך חדלות פירעון אבל הדיווח לבורסה פורסם תחת כותרת עטופת סוכר מתוק, יוניבו מאבדת דה-פקטו את השליטה על בית המרקחת שבשליטתה עקב סכסוך עם השותפים אך נראה שמדווחת על כך אולי באיחור לבורסה, שיח מדיקל גרופ ממשיכה בהרחבת הפעילות הקמעונאית עם רכישת בתי מרקחת נוספים אך משום מה לא מדווחת על כך למשקיעים, סאגת פשיטת הרגל של קנטק נמשכת והנושים רבים על נתחי הפעילות שנותרו בה, קנבוטק ובול פארמה מדווחות על שיתוף פעולה חדש בהמשך לשיתוף פעולה דומה של אותה חברה עם סופר פארם, וקאנומד השלימה את עסקת המכירה של מניותיה למשקיע שיכניס לה פעילות שאינה בתחום הקנאביס וכן עסקת מכירת החווה שבוטלה בטענה של הרוכש להטעיה צפויה להיות מושלמת תמורת הנחה.

הפעילות העיקרית של IMC הגיעה למה שנראה כמו הליך חדלות פרעון – אך לטענתה מדובר במהלך “אסטרטגי” (וגם – מה פשר הדיווח על ״הזן הנמכר ביותר בישראל״?)

חברת איי.אמ.סי (IM Cannabis) דיווחה השבוע על כך שהיא החליטה “להתמקד בפעילות בישראל ובגרמניה” ולהפסיק את הפעילות שלה בקנדה. הדיווח פורסם תחת מה שנראה כמו ״החלטה אסטרטגית״ מחושבת, רק שבין הכותרת הזו לבין המציאות הקשר נראה קלוש ביותר.

במציאות, אם מקלפים את העטיפה הוורודה שנראה ש-imc מנסה לכסות איתה את הדיווח הזה, חברת טרייכום פיננשיאל (Trichome Financial), המרכזת כיום בפועל את פעילות imc בקנדה, הגישה בקשה להגנה מפני נושים – המקבילה הקנדית להליך חדלות פירעון בישראל השגור בפי הציבור הרחב בשם ״פשיטת רגל״.

כלומר, imc החלה למעשה הליך חדלות פירעון וזאת בגין אי-יכולת תשלום של החובות אותם צברה לנושים שלה, הכוללים חוב של כ-18 מיליון דולר קנדי (כ-47.4 מיליון שקלים) שרובו ככל הנראה משויך לפעילות הקנדית של החברה שנחשבת ל”מחוללת ההפסדים” של החברה.

החברה מצידה טוענת בתגובה למגזין קנאביס שלא מדובר בהליך של פשיטת רגל, אך מדובר בטיעון טכני וסמנטי כשבפועל חברה שנכנסת להליך כזה בדרך כלל, ברוב מוחלט מהמקרים, מסיימת את דרכה במכירת עיקר נכסיה ובפיטורים של עיקר עובדיה, וזאת במקרה הטוב. במקרה הרע מדובר בזניחה מוחלטת של כלל הפעילות בשלמותה.

הסגנון הזה שהחברה נוקטת בו במקרה הזה, של דיווח שלילי שעטוף בכותרת פסאודו-חיובית, נראה כחוזר על עצמו ונדמה שהפך למעין שיטה של imc לנסות הסתיר לכאורה מהמשקיעים את האמת המרה.

כזכור, לפני זמן לא רב, כאשר החברה סגרה את פעילות הגידול שלה בישראל, ככל הנראה כתוצאה מהפסדים וכתבי אישום שהוגשו נגדה בגין בנייה ללא היתרים, היא ניסתה לצייר את המהלך כהחלטה אסטרטגית מחושבת. בפועל, אם “שמים את הקלפים על השולחן”, גם אז היה מדובר בכישלון עסקי ובשריפת כספי משקיעים בהיקף מצטבר של מאות מיליוני שקלים.

אם נחזור לדיווח הנוכחי על יציאה מפעילות בקנדה, imc לא פירטה ולכן לא ברור כמה מהחוב שלה הוא “ריקורס לחברה”, כלומר האם ולכמה מהחוב שנטלה טרייכום פיננשיאל ערבה IMC. מדובר בעניין אקוטי ביותר שמשמעותו עלולה להיות גם סיבוך קשה של imc עצמה בבעיות הפיננסיות של טרייכום.

כזכור, לאחרונה גייסה imc כ-3 מיליון דולר אמריקאי (כ-10.6 מיליון שקלים) לפי מחיר מניה של כ-0.5 דולרים (מה שאומר שמשתתפי ההנפקה כבר מופסדים כ-20% על השקעתם) וזאת כנראה במטרה לייצב את הפעילות ההפסדית שלה לאחר שהציגה הפסד מייצג שהוא שיא חדש בתחום של לא פחות מכ-48.2 מיליון שקלים במחצית הראשונה של השנה. 

מדובר בתקופה מאתגרת מאוד העומדת בפני החברה ורק בחודשים הבאים יוכלו המשקיעים לדעת האם היא תצליח לצאת ממנה יותר “רזה” ופחות הפסדית, או לחילופין – שהכסף מהגיוס האחרון יגמר גם הוא והחברה כולה תמצא את עצמה באותו המצב של הפעילות בקנדה, שעד השבוע הייתה הפעילות העיקרית של החברה.

על רקע זה, בחודש שעבר דיווחה imc לנאסד״ק דיווח משונה שנראה מינורי, בלתי מהותי בעליל שאינו ראוי לפרסום וגם שאינו מייצג נאמנה את המציאות, לפיו הזן ״רומא״ של החברה זכה בתואר ״הזן המועדף ביותר בישראל לחודש אוגוסט 2022״. על פי הדיווח, את התואר קיבל ״רומא״ מבלוג ישראלי קיקיוני שלא מייצג כמובן בשום אופן את כלל השוק הישראלי.

יוניבו מאבדת את השליטה גם על הנכס הלפני-אחרון שלה – האם היא דיווחה על כך באיחור משמעותי לבורסה?

בעקבות המצב הפיננסי הבעייתי (בלשון המעטה) של חברת יוניבו (Univo), שהתבטא בהפסד מייצג של כ-12.8 מיליון שקלים במחצית הראשונה של השנה לצד חובות מוערכים של יותר מ-35 מיליון שקלים לבעלי האג”ח והבנקים, ירד השבוע שווי השוק של מניית החברה עד פחות מ-7 מיליון שקלים – השווי הנמוך ביותר אי פעם לחברת קנאביס ישראלית בבורסה.

ראייה נוספת למצב האקוטי בו נמצאת יוניבו היא המחיר של אגרות החוב שלה, שמאותת על תמימות דעים בשוק ההון על כך שהיא צפויה להגיע לחדלות פירעון כבר בזמן הקרוב. האג״ח שלה נסחר כיום בתשואה של כ-286% והעובדה שבעלי ההון בחברה לא קונים ״פוטנציאל״ אדיר כזה מסמלת משהו גם על אי-האמון שלהם ביכולת של החברה להצליח לעמוד בחובות.

ואם זה לא מספיק, החברה, שכל מה שנותר ממנה לאחר שסגרה את פעילות המפעל ובית המסחר לאחרונה זה 51% בחווה בינונית ו-51% בבית מרקחת בחולון, דיווחה השבוע דיווח שלילי נוסף לבעלי המניות שלה, לפיו השותפים שלה בבית המרקחת בחולון, המחזיקים 49% מהמניות, העבירו, ללא ידיעתה, את כל הפעילות הכלכלית לחשבון בנק שבשליטתם.

המשמעות היא שדה פקטו הכספים ממכירות קנאביס בבית המרקחת (״מדי גרין״ בחולון) זורמים כעת לשותפים, ולא ליוניבו. על פי הדיווח לבורסה, חשבון הבנק הישן של בית המרקחת, שמאוגד תחת שותפות ולא כחברה (ככל הנראה לצורכי מס), אינו נגיש יותר עבור יוניבו והשותפים עקב החלטת הבנק. 230 אלף השקלים ששוכנים בו “נעולים” בפניהם עד להסדרת הסכסוך.

יוניבו טוענת מצידה בדיווח שהמהלך הזה של השותפים נעשה בניגוד להסכם השותפות, אך בבית המרקחת טוענים שיוניבו היא זו שהפרה סעיפים בהסכם עוד קודם, ושהמהלך הוא מעין ״הגנה עצמית״ שבלעדיו בית המרקחת היה נאלץ לפשוט רגל. מה שברור הוא שמדובר בצעד שגם הוא, כמו שת״פים אחרים שיוניבו ניהלה, עשוי, אולי אף צפוי, להסתיים בבית המשפט.

יש לציין שבדיווח הזה של יוניבו, ששוגר אתמול (חמישי) לבורסה, היא ציינה שהדבר נודע לה רק יום קודם לכן, ביום רביעי בשעה 14:00, בעוד שבפועל ייתכן שהיא ידעה על כך לכאורה כבר לפני כחודש וחצי, כך לפחות לטענת עו״ד אבי עמבר המייצג את בית המרקחת. אם זה נכון, מדובר בדיווח מאוחר לבורסה ולא ברור מדוע המשקיעים לא עודכנו על כך בזמן אמת.

לדברי עו״ד עמבר, ״זה קרה פשוט בגלל שיוניבו שלחו יד לחשבון הבנק לצרכים פרטיים שלהם ללא קשר לפעילות בית המרקחת תוך שהם מרוקנים את החשבון מכ-700,000 שקל ולא מותירים כספים לפעילות שוטפת. כבר בפברואר הם החליטו שהם משתלטים על העסק, ריתכו את דלתות בית המרקחת ונוצר בלאגן שמנע מהשותפים שלהם לעבוד. לא היה להם כסף להכניס לפעילות של בית המרקחת – כסף שהיה בו צורך לקניית סחורה. השותפים הם שהכניסו כסף משלהם לשם כך ויוניבו מצידה התחילה למשוך את הכסף הזה לעצמה מבית המרקחת. פשוט רוקנו את החשבון ושוב לא נותר כסף לקנות סחורה. בחודש וחצי האחרונים שוב השותפים הכניסו יותר ממיליון שקל וכדי שיוניבו לא תיקח את זה הם עשו את זה בחשבון אחר. אם יוניבו דיווחה שנודע לה על כך אתמול, הרי שמדובר בדיווח לא נכון לבורסה. החברה והמנכ״ל גולן ביטון יודעים שזה ככה כבר חודש וחצי. לא מאתמול. הצענו להם להפסיק לשדוד את הקופה ולרוקן אותה,להכניס סכום שווה, כמו ששותף נורמלי היה עושה, הצענו להם להיות חלק, לפקח, לא קיבלנו תגובה״.

מיוניבו, שבפועל קיבלה פנייה רשמית מהבנק כנראה רק השבוע ולכן אולי דיווחה על כך רק כעת, ושבפועל מחזיקה 51% מבית המרקחת ולכן נראה שזכותה המלאה למשוך כספים ככל שעולה על רוחה גם אם השותפים בעלי ה-49% לא מרוצים מכך, נמסר בתגובה: ״הנושא נמצא כעת בבירור מול גורמי האכיפה. לכן, החברה אינה יכולה להרחיב בנושא בשלב זה״.

שיח קונה עוד בית מרקחת ומתכננת לקנות עוד שניים, מנסה לצמצם מרחק מאינטרקיור

חברת שיח מדיקל גרופ (Seach Medical Group) דיווחה השבוע בהודעה לעיתונות (ולא כרגיל בדיווח לבורסה) כי היא רכשה שליטה בבית מרקחת ברחובות, שהופך להיות בית המרקחת השישי של החברה. למגזין קנאביס נודע כי מדובר בבית מרקחת ״הנשיא פארמה 10״, שבשלב זה עדיין לא פעיל בתחום הקנאביס אך צפוי להתחיל בפעילות זו בקרוב.

עוד ציינה החברה באותה הודעה לעיתונות על  כך שהיא נמצאת בתהליכי הקמה של שני בתי מרקחת נוספים בתל אביב, שיעלו את מספר בתי המרקחת של החברה ל-8, במה שנראה כמו מגמה של שיח לנסות להגביר את הפעילות שלה בתחום הקמעונאות – פעילות שהחלה בעיקר לפי כשנתיים על ידי חברת אינטרקיור וכיום חברות אחרות מנסות לאמץ. ברכישה הסיטונאית הזאת של בתי מרקחת, שיח מנסה לצמצם את הפער מאינטרקיור, שמפעילה כבר כ-20 כאלה.

הרכישות הללו שמבצעת שיח נתמכות בקו אשראי בסך של כ-15 מיליון שקלים שהיא קיבלה מבנק הפועלים וכן קו אשראי נוסף בסך 10 מיליון שקלים שניתן לה על ידי בנק לאומי – שניהם בריבית טובה צמודה לריבית בנק ישראל של כ-4.25% עד 5.75%.

במחצית הראשונה של השנה הציגה החברה תוצאות מרשימות, צמחה ב-200% בהשוואה למחצית המקבילה ורשמה רווח מייצג של כ-4.4 מיליון שקלים, וכעת האתגר העיקרי שלה יהיה לשמור על הרווחיות של בתי המרקחת שנרכשו, שכן ללא ניהול טוב ורכישת מלאי בשכל, ועל רקע הזינוק במספר בתי המרקחת בתחום עד ל-300, התחרות תהיה קשה למדי.

מעבר לכך שהחברה לא דיווחה על העיסקה למשקיעים משום מה, היא גם לא ציינה בדיווח לעיתונות לגבי אחוז המניות שהיא רכשה בבית המרקחת, מחיר הרכישה, ההכנסות של בית המרקחת, הרווח השנתי של בית המרקחת, וגם לא את שמו. מדובר בהחלטה שלדעת משקיעים בענף היא שגויה והיה מקום לדווח גם להם על עצם הרכישה וכמובן על הפרטים הנ״ל.

נמשכת סאגת פשיטת הרגל של קנטק ומריבת הנושים על נכסיה – אינטרקיור מגיבה בזעם להאשמות של קנטק נגדה

השבוע שיגרה חברת אינטרקיור (Intercure) לבית המשפט תגובה בנוגע למכירת הקרקע בכפר הס של חברת קנטק (Cantek), הנמצאת בימים אלו בהליכי חדלות פירעון.

כזכור, קנטק חייבת כ-2.9 מיליון שקלים לאינטרקיור, כולל ריבית, כאשר לאינטרקיור יש שיעבוד על קרקע של החברה בכפר הס, המיועדת לחוות קנאביס. אבל, בנק מזרחי, נושה נוסף של קנטק, טוען כי יש ברשותו שיעבוד על כלל נכסי קנטק שלטענתו קודם לשיעבוד של אינטרקיור ולא מקנה לה את האפשרות לממש את הקרקע.

בתשובתה לבית המשפט טוענת אינטרקיור כי מכיוון שיש לבנק מזרחי שיעבוד נוסף על כמה נכסי נדל”ן של שמואל קפואנו, בעלי החברה, אין חשש לאי פירעון של החוב ולכן היא זכאית לממש את השיעבוד שיש לה על הקרקע גם מבלי לפגוע בזכויות הבנק.

בתצהיר של עמוס כהן, סמנכ”ל הכספים הוותיק של אינטרקיור שמלווה אותה עוד מאז החלה את פועלה כחברה ציבורית, הוא עונה לטענה של קנטק לגביה דיווחנו בחודש שעבר, לפיה אינטרקיור היא לכאורה האשמה בקריסתה של קנטק (כזכור, לטענת קנטק אינטרקיור ניהלה עימה משא ומתן לביצוע השקעה רק לצורך הסחת הדעת של החברה ממציאת משקיעים חדשים, כאשר בפועל לטענת קנטק לא הייתה לאינטרקיור כל כוונה לביצוע השקעה). כהן מסביר בתגובה כי מדובר ב”טענה נפסדת, כוזבת, ועזת מצח שאין לה ידיים או רגליים – כפי שניתן לראות מההעברות הכספיות ומהתמיכה שהעמידה אינטרקיור בזמן אמת”.

על כל פנים, ההחלטה בשאלה האם הקרקע של קנטק בכפר הס, שההערכות הן שהיא תימכר לבסוף בתמורה לכ-4 מיליון שקלים, תימכר או לא תימכר, היא בעלת השפעה על עתיד קנטק. ככל שהקרקע אכן תמומש בידי אינטרקיור, צפויה קנטק להיות במצב של פשיטת רגל כוללת ולהימכר בחלקים. ככל שלא, יתכן בהחלט שיבוא קונה אחר שיראה ערך מוסף ברכישה של בית המרקחת של החברה שנמצא בשלבי הקמה, של המפעל שלה שגם כן בהקמה ושל הקרקע בכפר הס המיועדת כאמור להקמת חווה, וינסה לבנות חברה יותר ורטיקאלית. ברור הוא שברגע שמוציאים את הקרקע מהמשוואה, הסיכויים להצעה שכזו יורדים דרמטית.

קנבוטק ובול פארמה חוברות לשיתוף פעולה בשיווק מוצרי CBD בחו״ל

בהמשך לשיתוף הפעולה שמקדמת קנבוטק (Cannabotech) עם סופר-פארם ושלגביו נמתחה ביקורת מסויימת שכן סופר פארם קיבלה במסגרתו אופציות ללא תמורה עוד לפני החתימה על ההסכם המחייב, קנבוטק דיווחה השבוע על כך שחתמה על הסכם עקרונות (שווה ערך למזכר הבנות, קרי, אינו מחייב) במסגרתו היא מתכננת לפעול יחד גם עם בול פארמה (BOL Pharma) בשיתוף פעולה דומה. יש לציין שהבעלים של סופר פארם, ליאון קופלר, הוא גם מחזיק מניות מהותי בבול פארמה, כך שאולי יש קשר בין המקרים.

בכל אופן, שיתוף הפעולה של קנבוטק עם בול פארמה צפוי על פי הדיווח להיות בשני חלקים – האחד הינו רפואת מניעה, כלומר תכשירים שמטרתם לשפר את הבריאות הכללית של הגוף ולא בהכרח טיפול במחלה ספציפית, שתהיה מבוססת על טכנולוגיה של שילוב בין CBD לפטריות מרפא שקנבוטק פיתחה. במסגרת שיתוף הפעולה הזה אמורה BOL להחזיק כ-50.1% מהחברה המשותפת, וקנבוטק את ה-49.9% הנותרים. קנבוטק תספק מלאי של מיליון דולרים בתמורה לתשלום ו-BOL תעניק הלוואות בריבית שלא צוינה בהיקף מצטבר של כ-3 מיליון דולרים (10.4 מיליון שקלים) לצורך קידום המיזם, שאמור להתמקד בצפון אמריקה.

החלק השני של שיתוף הפעולה בין שתי החברות אמור להתמקד בפיתוח נוסחאות למתן קנאביס רפואי לחולי סרטן, בתצורת תרופות שאמורות להינתן כשירות נלווה לטיפול בסרטן ולא כתחליף לטיפולים המסורתיים בסרטן. במסגרת הזו השליטה היא הפוכה כך שקנבוטק צפויה להחזיק כ-50.1% והפורמולות צפויות להיות מפותחות בידי BOL בתמורה לתשלום עלות + אחוז מסוים שלא צוין.

כרגיל בהסכמים לא מחייבים מעין אלו, כדאי למשקיעים לחכות לחתימת ההסכם המחייב. יש לציין שייתכן שיקח זמן מה עד אז שכן BOL תצטרך להיות בטוחה שאכן יש בידיה את מקורות המימון למיזם הראשון, וכן גם אם הם בידיה, להחליט האם היא רוצה ״לשים הרבה ביצים בסל אחד״ וזאת רגעים אחדים אחרי שנחשפו אי-סדרים די בעייתיים בחברה. יש לזכור עוד שכפי שפורט במקרה של סופר פארם, פעילות של חברה ישראלית בתחום שיווק CBD בחו״ל עלולה להתנגש עם פקודת הסמים, ובאופן ספציפי יותר עם סעיף ״עבירות חוץ״ האוסר על פעילות בחו״ל בתחום שנחשב בישראל לעבירה. מכיוון ששיווק CBD בישראל הוא איננו חוקי, הרי שלכאורה גורם ישראלי שעושה זאת בחו״ל מפר את פקודת הסמים.

עסקת מכירת קאנומד תושלם במחיר הנחה, וגם החווה צפויה להימכר לבסוף לקונה המיועד תמורת הנחה

כזכור, המכירה של מניות חברת קאנומד (Cannomed) על ידי האחים מנור וכפיר גינדי בסכום של 8.1 מיליון שקלים למשקיע צחי אבו לצורך הכנסת פעילות אחרת ויציאה מתחום הקנאביס, התעכבה, בין היתר בגלל שהתעוררו קשיים במכירת חוות הקנאביס של החברה לחברת בן ישראל השקעות בע״מ.

השבוע דווח כי הצדדים, גינדי ואבו, הגיעו להסכמות בנוגע למכירת השליטה, במסגרתן אבו יקבל הנחה של כ-750 אלף ש”ח, שאמורה לפצות אותו על כך שפעילות הקנאביס אינה נמכרה עדיין בשלמותה.

למגזין קנאביס נודע שעיסקת מכירת החווה לבן ישראל השקעות בע”מ כן תצא לבסוף לפועל, אם כי הדבר עדיין לא דווח לבורסה, וזאת למרות הפיצוץ הנ״ל. השלמת העיסקה צפויה להיות מושלמת במחיר נמוך יותר, שייצג כנראה טוב יותר את שווייה האמיתי, שהקונה הבין בדיעבד לאחר החתימה שהסכום המקורי שסוכם עליו אולי גבוה מדי.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • קאנומד – 37.25%+
 • קנבוטק – 13.83%+
 • קנאשור – 8.53%+
 • אינטרקיור – 3.80%+
 • עמיר שיווק – 3.05%+
 • שיח מדיקל – 2.05%+
 • תיקון עולם קנביט – 1.28%+
 • פארמוקן – 0.15%-
 • אינטליקנה – 3.22%-
 • נקסטייג’ – 4.67%-
 • פנאקסיה – 4.68%-
 • טוגדר – 7.76%-
 • איי.אמ.סי – 9.30%-
 • יוניבו – 28.76%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר