מגלגל...
x

יוניבו פושטת רגל, קולבר עוזב את פנאקסיה, תביעת טוגדר-RCK תמה

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה:

מדוע כל מניות הקנאביס צנחו השבוע?

השבוע ירדו כל מניות הקנאביס בבורסה של תל אביב באופן גורף, כאשר רובן רשמו ירידה בשיעור דו ספרתי של אחוזים. הירידה נראית אומנם מפתיעה, אך בהסתכלות על התנאים הכלליים בשוק המניות בעת האחרונה ניתן לראות כי הדבר דווקא אינו מאוד חריג. במהלך החודש וחצי האחרונים ירדו המדדים המרכזיים בבורסת תל אביב בכ-8%, כאשר המניות הקטנות רשמו ירידות כפולות ואף יותר מכך, וזאת בעקבות עלייה בשיעור הריבית וכן בריחה של משקיעים מקרנות הנאמנות וההשקעות, שבתורן מכרו מניות בהיקף משמעותי. מהלכם אלו יצרו תגובת דומינו של ירידות בשווקים, הגוררות פדיונות נוספים של משקיעים מקרנות הנאמנות וההשקעה, שגוררים בתורם המשך ירידות וכך הלאה.

בקשת יוניבו לעיכוב הליכים נדחתה; החברה צפויה להתפרק והמנכ”ל להיות מפוטר

השבוע סיקרנו בהרחבה את הדחייה החריגה של שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע, יעקב פרסקי, את הבקשה של חברת יוניבו (Univo) לעיכוב הליכי הוצאה לפועל לכ-60 ימים, הצעה שהייתה אמורה להשאיר את ההנהלה של החברה על כיסאה ולמנוע מינוי כונס נכסים ופירוק של החברה למשך כחודשיים, במהלכם היו אמורים מנהלי החברה לפעול למכירת נכסי החברה.

הבקשה נדחתה לאחר טענות קשות שהטיח עו”ד גיא גיסין, נציגי מחזיקי אגרות החוב, במנכ”ל יוניבו, גולן ביטון. בין היתר טען עו”ד גיסין בדבר היחסים האישיים לכאורה שקיים ביטון עם מורן עטר, סמנכ”לית הכספים של החברה לשעבר, לה אושר בונוס של מאות אלפי שקלים. כמו כן טען עו”ד גיסין לחוסר אמון בין בעלי אגרות החוב, שמלבד קבוצת אביסרור (שהינה בעלת מניות וחוב בחוות הקנאביס של יוניבו כך שלא בהכרח האינטרסים שלה זהים) הצביעו כולם בעד דחיית ההצעה של ביטון. בין היתר נטען כי ביטון העביר לאחרונה 500 אלף שקלים מהנפקת המניות ליו”ר החברה, חיים הורוביץ, אל חשבון של בנק מזרחי, נושה של החברה, וזאת לכאורה בניגוד להסכם עם מחזיקי האג”ח שמחייב העברת הכספים אל החשבון המשותף איתם. מדובר בהחלה שעלולה להיחשב העדפת נושים אסורה, שהינה עבירה על החוק לכאורה, ודבר שעו”ד גיסין רמז כי עלול להוביל לתביעה כנגד ביטון (הרחבה נוספת כאן).

על כל פנים, ומכיוון שהחברה אינה צפויה להיות בעלת נכסים מספקים לצורך תשלום חובותיה שהגיעו לסך של מעל ל-60 מיליון שקלים, צפוי להתבצע מימוש כספי גם של השלד הבורסאי בתור נכס בפני עצמו, וכן כנהוג, צפויים פיטורים של הנהלת החברה והחלפתם באנשי מקצוע של נאמן החברה, כולל כמובן פיטוריו של המנכ”ל ביטון, שעד אז ימשיך להשתכר כרגיל.

לאחר ההפסדים והצפי לעזיבת ענף הקנאביס: יונתן קולבר עוזב את פנאקסיה

השנה היא לא השנה של יונתן קולבר; השבוע הוא ושותפו סגרו את ION Acquisition 3, שהינו ספאק (SPAC), כלומר “חברת רכישה למטרות מיוחדות”, שהם הקימו כתאגיד שמטרתו היתה לאתר חברה אחרת כלשהי לצורך מיזוג – שלא אותרה לבסוף כנראה בין היתר בעקבות הירידות בשווקים – השניים החליטו לסגור את ה-SPAC ולהחזיר את הכספים למשקיעים. ככל שהמיזוג היה כן מתקיים הוא היה מזכה את הצמד בעמלות של כמה עשרות מיליוני דולרים.

במקביל לכך, השבוע גם דווח כי קולבר הגיש את התפטרותו מתפקיד יו”ר חברת פנאקסיה (Panaxia), תפקיד בו החל לכהן בשלהי שנת 2019. סיבת ההתפטרות לא פורטה, אך ככל הנראה מקורה בהפסדים המתמשכים שרושמת פעילות הקנאביס של חברת פנאקסיה, שרשמה הפסד מייצג של כ-29.6 מיליון שקלים בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה, כאשר לאחרונה החברה דיווחה על הסכם מיזוג עם חברת ניהול ההשקעות ברק, מיזוג שעל כדאיותו הכלכלית הוצגו לא מעט השגות.

כזכור, קולבר עלה לכותרות בעיתונות הכלכלית לאחר שדווח כי עורך הדין של פנאקסיה הפרטית, יחיאל כשר, מונה לשופט עליון בידי הוועדה לבחירת שופטים בראשות שר המשפטים גדעון סער, אשר למפלגתו נתן קולבר ערבות של כ-4 מיליון שקלים. למרות כל זאת, המינוי אושר ברקע סערה ציבורית.

לאחר מכן, אותה ממשלה בה חבר סער אישרה באופן יוצא דופן חוק חריג שמאפשר לחברות הקנאביס לייצא לחו”ל מוצרי קנאביס שאסורים לשיווק בתוך גבולות ישראל. חברת פנאקסיה היתה היחידה שהרוויחה מהחוק החריג הזה והתחילה מיד לאחר מכן ביצוא מוצרים מסוג זה. יתרה מזאת, פנאקסיה דיווחה על כוונתה לייצא מוצרים אלו עוד בטרם אושר החוק, מה שהוסיף לחששות שהעלו גורמים שונים, גם באופוזיציה, על התנהלות בלתי תקינה לכאורה.

על כל פנים, מדובר בעוד מכה לחברת פנאקסיה, שנראה כי אינה מצליחה ליצור התייעלות אמיתית. על פי הערכות של גורמים בשוק, הסיבה לכישלון של פנאקסיה בישראל היא הסטת עשרות מיליוני שקלים אל עבר ייצוא, זאת על חשבון התבססות בארץ באמצעות בתי מרקחת פיזיים, חוות גידול ומיצוב הפעילות המקומית. בפועל, כאשר הייצוא לחו”ל נתקל בקשיים מבחינת הרווחיות, נותרה החברה אל מול שוקת שבורה, הפסדים מתמשכים וחובות של מעל ל-20 מיליון שקלים לבנק מזרחי ולבעל השליטה, דדי סגל, המחזיק 66.59% מהחברה באופן ישיר ובאמצעות פנאקסיה הפרטית שבשליטתו. 

יריב לרנר ביסס סופית את שליטתו בחברת פארמוקן

השבוע דיווחה חברת פארמוקן (Pharmocann) על תנאי השכר הצפויים של יו”ר החברה החדש, גיא סיגורה, המחליף בתפקידו את פרופסור זאב רוטשטיין, היו”ר הקודם של החברה, כשעל פי תנאי ההעסקה צפוי סיגורה לקבל כ-35,000 שקלים + מע”מ בחודש עבור לפחות חצי משרה.

אבל השכר השוטף הנ”ל הוא רק המרכיב השולי בשכרו של סיגורה. המרכיב העיקרי הוא כ-1,060,000 אופציות שיקבל סיגורה, במחיר מימוש של כ-136 אגורות, הנקבע לפי מחיר המניה הממוצע ב-30 הימים שקדמו להקצאה, כאשר האופציות יבשילו באופן יחסי למשך 3 שנים (כלומר כל שנה, יבשילו שליש מהאופציות).

כלל האופציות מהוות כ-7.36% ממניות החברה, כך שסיגורה, הנחשב לאיש אמונו של יריב לרנר (14.99% ממניות החברה) מבסס את השליטה של לרנר בחברה, לאחר שהאחרון חבר כזכור ללירן חלפון (17.73% ממניות החברה) במאבק נגד בעל המניות הגדול ביותר בחברה, בית ההשקעות ווליו בייס (18.62% ממניות החברה).

במאבק ניצחו הצמד לרנר-חלפון את ווליו בייס, שרצתה כזכור לבחון שינוי פעילות של החברה ומעבר לפעילות שאינה קנאביס. במסגרת זו הם החליפו לאחרונה את הדירקטוריון של החברה בדירקטוריון חדש שנחשב מטבע הדברים כמקורב יותר להם.

אך יחסי הכוחות הללו עשויים להיות זמניים בלבד, אם למשל ווליו בייס ירכשו את המניות של יוני שוקרון (18.36%), או של גיל חובש (5.19%), או ירכשו מניות בבורסה, מאזן הכוחות יכול להשתנות ולהעניק להם יתרון בעתיד, אם כי כנראה לא בעתיד הנראה לעין.

תיקון עולם קנביט וקאנוניק מבטלות את שיתוף הפעולה, בן רוזן משקיע בחברה עוד כסף

חברת תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit) דיווחה השבוע על סיום הסכם שיתוף הפעולה עם חברת קאנוניק (Canonic) שבשליטת החברה הציבורית אבוג’ן (Evogene), לאחר שבמסגרת ההסכם, שנחתם לפני כשנתיים, היו הצדדים אמורים לפתח מותג משותף של זני קנאביס שיגודל בחווה של תיקון עולם.

תיקון עולם קנביט מציינת בדיוול לבורסה בעניין זה כי ההסכם בוטל לאחר שהיא וקאנוניק השלימו את הגדרת המוצר ובניית תוכנית העבודה, אך לא גיבשו את הסכם הביצוע, ולכן גם הצדדים לא יהיו חייבים בתשלומים של צד אחד למשנהו בגין הביטול.

ייתכן מאוד כי הסיבה לביטול היא חלק ממגמת הצטמטצות בעלויות שמנסה תיקון עולם להוביל, לאחר תקופה של הפסדים מתמשכים, לצד פגיעה בפעילות העיקרית האחרת של משפחת רוזן, בעלי השליטה בחברה, אשר חברת ייזום הנדל”ן שלהם ישראל קנדה, שמהווה את הנכס העיקרי שלהם, רשמה עד כה ירידה דרמטית של כ-58% במחיר המניה מתחילת השנה.

במקביל, בהמשך להנפקה קטנה בהיקף של כ-2.1 מיליון שקלים למספר חברי הנהלת החברה עליה דווח בשבוע שעבר, דיווחה תיקון עולם קנביט השבוע כי היא ביצעה הנפקה נוספת, קטנה עוד יותר, בהיקף של כ-750 אלף שקלים, לאלוף במיל’ ויו”ר החברה איתן בן אליהו ולבעל השליטה בחברה בן רוזן (18.05%) – בנו של ברק רוזן – שהשקיעו שניהם לפי מחיר של כ-139 אגורות למניה.

את עיקר הכסף (700,000 שקלים) ישקיע רוזן, ואילו רק חלק קטן (50,000 שקלים) יושקע בידי בן אליהו. על כל פנים, מדובר בהנפקה בהיקף לא מהותי, שלשם מתן פרופורציות היא מספיקה לזמן קצר, אף פחות משבוע וחצי של הפסד מייצג, לפי קצב ההפסד המייצג של כ-14.1 מיליון שקלים שרשמה החברה במחצית הראשונה של השנה.

טוגדר תשלם כ-864,000 שקלים ל-RCK

השבוע הגיעו לידי מגזין קנאביס מסמכי בית משפט המעידים על פשרה בין חברת טוגדר פארמה (Together Pharma) לבין חברת אר.סי.קיי (RCK) העוסקת בטיפוח וריבוי גנטיקה של קנאביס ומכירת ייחורים לחוות הגידול, במסגרתה צפויה חברת טוגדר לשלם ל-RCK כ-800,000 שקלים + מע”מ ו-64,480 שקלים + מע”מ ב-4 תשלומים חודשיים.

הסיבה לתשלום במסגרת הסכם פשרה היא בגין סכסוך בין השתיים, במסגרתו תבעה לפני כשנתיים וחצי חברת טוגדר את RCK בסכום של כ-250 אלף שקלים בגין ייחורים שהיא קיבלה ממנה שהיו לטענתה באיכות ירודה, כשמנגד RCK תבעה את טוגדר בתביעה-שכנגד על אי קיום התחייבויות חוזיות לרכישת שתילים בכ-4.2 מיליון מיליון שקלים.

טוגדר לא דיווחה על התביעה בדוחותיה הכספיים, וככל שלא בוצעה הפרשה לנושא החברה צפויה לרשום את כלל ההוצאות בדוח למחצית השנייה של השנה אותו ביא תפרסם רק בעוד מספר חודשים.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • וונטייז – 0.00%
 • עמיר שיווק – 0.52%-
 • פנאקסיה – 3.08%-
 • שיח מדיקל – 3.90%-
 • אינטליקנה – 4.50%-
 • אינטרקיור – 5.17%-
 • נקסטייג’ – 7.57%-
 • תיקון עולם קנביט – 9.16%-
 • פארמוקן – 11.43%-
 • קנבוטק – 13.24%-
 • טוגדר – 14.47%-
 • קאנומד – 15.28%-
 • קנאשור – 16.12%-
 • איי.אמ.סי – 20.35%-
 • יוניבו – 35.42%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר