יומן גידול – דישון קנאביס: ‘אקוגן’ זול מול ‘אדבנסד’ היוקרתי

חבר פורום המגזין ביקש לבדוק שאלה המסקרנת רבים ממגדלי הקנאביס: האם דשנים ייעודיים עם שמות מפוצצים ותג מחיר יקר של עד אלפי שקלים, מצדיקים את המחיר המנופח שלהם – או שבכלל ניתן לגדל קנאביס איכותי לא פחות גם עם דשן ב-49 שקל?

מגדלי הקנאביס בישראל ובכלל, לא נהנים לראות את הסכום אותו הם נדרשים לשלם עבור דישון איכותי לצמח האהוב שלהם. בזמן שכל מגדל עגבניות ממוצע נאלץ להיפרד מסכום פעוט של 30 עד 70 ש”ח בלבד בכדי לספק לשיח העגבניות שלו תזונה מלאה, מגדלי הקנאביס נאלצים לשלם סכום שמגיע לעתים אפילו עד 4 ספרות.

כך למשל מחירו של דשן מסוג ‘אקוגן‘, שיעלה למגדל הקנאביס 49 ש”ח עבור בקבוק 5 ליטר, יספיק לכל מחזור הגידול. לעומת זאת דשן של המותג ‘האוס אנד גארדן‘ (House & Garden) יעלה 1043 ש”ח עבור כמה בקבוקים של ליטר דשן בסיס ותוספים. כך גם הדשן של ‘דאטש פרו‘ (Dutch Pro) שיעלה 1350 ש”ח עבור סדרה מקיפה של בקבוקי ליטר אחד. בקיצור, הפער הוא עצום.

המחירים הבלתי נתפסים הללו מעמידים את המגדלים הישראלים בדילמה רצינית: האם להשקיע למעלה מאלף ש”ח ברכישת סט דשנים ייעודי שאמור לכאורה לעבוד במדויק עבור צמחי קנאביס ולצדו גם תוספים עם אריזה יוקרתית ומיתוג מפוצץ, או להסתפק בדשן בסיסי ופשוט יותר הנמצא בשימוש בגידול של כל צמח אחר?

‘עמיתוס’, חבר פורום המגזין החליט לבדוק את הנושא בעצמו, וערך ניסוי ביתי מושקע בו גידל מספר צמחים בתנאים זהים לגמרי (עד כמה שניתן בגידול ביתי פשוט יחסית) מלבד פרמטר אחד: קבוצת צמחים אחת מקבלת דשן “אקוגן פרפקט” הנפוץ והזול, ניתן לרכישה במחיר של 49 ש”ח ל-5 ליטר בכל משתלה, וקבוצת צמחים שנייה המקבלת את סט הדשנים של חברת “Advanced Nutrients” הקנדית, מותג שיופיע בחנויות הגידול (גרו שופס) בלבד, שמבטיחה תוצאות גבוהות בהרבה ועם מחיר בהתאם: למעלה מ-2,000 ש”ח.

אז איזה דשן הניב בבדיקה צמחים עם יבול רב יותר? לפני שניגש לתוצאות הניסוי, חשוב לציין שהיו לא מעט הסתייגויות מהניסוי בפורום – הסתייגויות שהובילו לדיון שנמשך חודשים ארוכים ובו לא פחות מ-590 תגובות. רבות מהתגובות הן של מגדלים שמתרעמים על כך שלא מדובר בניסוי מדויק מספיק ושאינו כולל תנאים והגבלות מחקריות אשר רק בעזרתן ניתן לקבוע תוצאה חד משמעית.

גם זה בטח יעניין אותך

מערך הגידול

עמיתוס השתמש בחלל גידול בגודל 60x60x160 ס”מ, הצמחים גדלו במצע גידול שהורכב מ-60% אדמה, 20% פרלייט ו-20% קוקוס בתוך אדניות 3 ליטר של ‘איירפוט’, יחד עם תאורת לד 280 וואט.

הסירקולציה בחלל בוצעה באמצעות שני מאווררי קליפס, ונטה קטנה הותקנה לתחלופת האוויר. הזן שנבדק היה BigbudXXL, הנחשב לזן אינדיקה דומיננטית עם תפוקת יבול מעל הממוצע, וכמקור מים הוא השתמש במים שעברו אוסמוזה הפוכה – תהליך אשר מסנן את המלחים והמתכות המצויים במי הברז.

מהלך הגידול

11.2 – נלקחו ייחורים מצמח אם

Mother plant amitos

4.3 – הייחורים נשתלו לאחר השרשה מלאה

Clones planted amitos

12.3 – תחילת שלב הפריחה: מעבר למשטר אור של 12/12 ושינוי גוון התאורה מכחול לכתום.

 Starting blooming phase amitos

14.3 – יום שלישי לפריחה

amitos Blooming day 3

20.3 – יום 9 לפריחה – הופעה ראשונה של סימני מיניות וזיהוי כי מדובר אכן בנקבה

amitos plant sexing

26.3 הותקנה תאורה מרכזית חדשה – 280W LED של חברת UPLOX

amitos Led light

31.3 סממנים קלים של הנצה מוגברת נצפו בדישון של “Advanced Nutrients”

amitos Blooming advanced more

16.4 – יום 36 לפריחה – אקוגן בצד ימין, אדוונסד בצד שמאל ( בשלב זה טענו חלק מחברי הפורום כי ישנם סימנים קלים של מחסור בחנקן לצמחים שדושנו ב’אקוגן’).

amitos Blooming day 36

3.5 – קציר

before Harvest amitos

Drying buds amitos

תוצאות

הפרחים עברו שקילה ולאחר תהליך ייבוש פירסם עמיתוס את הנתונים:

הצמח בו היה שימוש ב’אקוגן’ הזול הפיק 60 גרם קנאביס, כאשר הצמח בו היה שימוש בדשן היקר הרבה יותר של ‘אדוונסד’ הפיק לבסוף 76 גרם. בסך הכל נמצא הבדל של 22% לטובת הדשן הייעודי והיקר יותר.

מבחינת פרמטרים נוספים כמו נראות חזותית, השפעה, טעם, ארומה, אופי הבעירה וכדומה – המגדל העיד כי היה קשה להבחין בהבדלים.

ניסוי השוואתי: דשן בסיס זול נגד סדרת דשנים יוקרתיים

פרחי קנאביס שגדלו בעזרת דשן אקוגן

פרחי קנאביס שגדלו בעזרת דשן ADVANCED
פרחי קנאביס שגדלו בעזרת דשן ADVANCED

מסקנות

לפני שניגש למסקנות, חשוב לציין כי גולשים רבים כאמור דחו את התוצאות ואת כל התהליך עצמו. אחד המגיבים טען כי בעקבות ריבוי הבעיות המתודולוגיות (שיטות הפעולה) בניסוי, הרי שלא ניתן להבין ממנו דבר. מגדל אחר כתב כי בעקבות העובדה שחלק מהצמחים סבלו מחוסר מסוים בחנקן במהלך מחזור הגידול, קשה להסיק תובנות אמיתיות מהבדיקה.

טענה נוספת שעלתה מפי חבר אחר בפורום, התייחסה לכך שיש צורך לבדוק את היחס והמינון הסופי של כל האלמנטים בשתי תמיסות ההשקיה השונות, ולכן “הניסוי הזה מבחינתי ומבחינת כל מי שחושב בהיגיון ומבין כיצד צמחים פועלים פסול” כדבריו.

ביקשנו מעמיתוס לשתף אותנו בסיבות שהביאו אותו לערוך את הניסוי המרתק הזה, לשמוע ממנו על הבעיות שהיו באמצע הדרך, את תגובתו לטענות שעלו נגד הניסוי ועל המסקנות האישיות שלו בסיום המחזור.

אז מה גרם לך בעצם לפתוח בניסוי הזה?

אי הודאות לגבי אקוגן. היה מדובר בדשן זול ואפילו “זול מדי”. היו משתמשים שתמכו והיו כאלו שדחו אותו על הסף. אני תמיד ממליץ על דשן מינרלי (דשן “כימי” המגיע בזמינות מיידית לצמח) ולכן היה חשוב לי לבדוק אותו בעצמי לפני שאמליץ עליו באופן ספציפי.

האם היו קשיים, בעיות חריגות או מחדלים במהלך מחזור הגידול שעלולים לפגוע בניסוי עצמו?

מבחינת הדישון של אדוונסד הכל רץ חלק וירוק מתחילת המחזור ועד לסיומו. מבחינת הדישון של אקוגן צצו חוסרים בין שבועות 3-4 לפריחה, מה שהוביל אותי להעלות במינון מ-2.5 מ”ל/ל ל-4 מ”ל/ל למשך שבוע בכדי לפתור את אותם חוסרים. באופן כללי הייתי ממליץ למשתמשים באקוגן להעלות את המינון ב0.5-1 מ”ל/ל במעבר לפריחה.

מה המסקנות שלך מהתוצאות שקיבלת?

המסקנות דיברו במבחן התוצאה הסופית. היבול של אדוונסד היה קרוב ל-22% יותר מהיבול שקיבלו הצמחים שדושנו עם אקוגן. מבחינת טעם, ריח, דחיסות וכו’ – אין הבדל, מה שאומר שצריך לבדוק שוב את עניין התוספים של אדוונסד. עם זאת, בתחילת הפריחה ניתן היה לראות הנצה מוגברת בדישון עם אדוונסד, שלדעתי זו גם הסיבה להבדלים בכמות היבול הסופי.

מה תשובותיך לאלו שהביעו התנגדות כל כך נמרצת הן להליך והן לתוצאותיו?

זה לגיטימי. כנראה שהמתנגדים הם לא חלק מהקבוצה ששאלו את השאלות שגרמו לי להתחיל את הבדיקה. סוס מנצח לא מחליפים וזה בעיקר תלוי במגדל – כך שלמגדל שהכל הולך לו טוב עם חברת דשנים X, יהיה לו יותר קל להיות ביקורתי כלפי בדיקה כלשהי לחברת דשנים Y.

על זה נאמר – טעם וריח. הכי חשוב שמי שהיה זקוק למסקנות האלו קיבל אותן – הן באובייקטיביות, הן בשקיפות והן במקצועיות שיש למגדל הביתי הישראלי (הלא חוקי) להציע.

מה היית ממליץ למגדלים ישראלים – אקוגן או דשן ייעודי ויקר?

למגדלים הישראלים אני תמיד ממליץ על דשן מינרלי. למתחילים אין ספק שאמליץ על אקוגן ולמשתמשים מתקדמים יותר אמליץ על אדוונסד. היתרון המובהק שיש לאדוונסד על שאר חברות הדשנים הוא שדשני הבסיס שלו וכמעט כלל התוספים כוללים בתוכם מייצבי חומציות. ניתן לראות על פנים המוצר את הסימון PH Perfect, שגם עובד מעולה במערכות הידרופוניות.

דברים נוספים שתרצה לציין?

במים הארץ ישראליים יש דבר אחד במשותף – חסרים בהם מיקרואלמנטים חיוניים. הסוד שלי לגידול טוב, בריא ומוצלח, מסתכם במשטר השקיה נכון ושילוב של קל-מג ייעודי (תוסף סידן ומגנזיום שחסר במים בישראל) בכל השקיה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר