מגלגל...

ידיעות אחרונות מציגים: פרסומת סמויה ונתונים שגויים

ביקורת תקשורת: מידע מטעה ושגוי, פרסומת סמויה, נטילת קרדיט והעלמת נתונים - כל זה בפחות מ-700 מלים בכתבה אחת שפורסמה הבוקר בידיעות אחרונות. עושים סדר.

הפרקטיקה שבה יחצ”נים פונים לעיתונאים ומעבירים להם מידע מעניין בעל ערך חדשותי תמורת אזכור העסק שלהם בכתבה, היא מקובלת וגם הוגנת. משולש האינטרסים שנבנה ובו הכתב מקבל ידיעה מעניינת, מוסר המידע מקבל יחסי ציבור לעסק שלו, והציבור לומד משהו חדש, הוא ראוי ואין איתו כל בעיה.

אבל לעתים, כשחלק אחד או יותר במשולש שוגה ומטעה, מדובר כבר בתרגיל נלוז ביחסי ציבור, שמשלב בורות והכי גרוע – הטעיית הקוראים. זה בדיוק מה שהתרחש הבוקר (2.9) בכתבה שפורסמה בידיעות אחרונות וכותרתה “הקו הירוק”.

עוד לפני תוכן הכתבה, הכתבת, ענבר טויזר, נטלה לעצמה קרדיט על פרסום “בלעדי” ודיווחה על נתונים “שהגיעו לידי ידיעות אחרונות”, למרות שמדובר במידע שאולי הועתק מחשיפה שפורסמה כבר לפני כחודשיים במגזין קנאביס בעקבות בקשת חופש מידע שהגיש בעלי חברת ‘כאן עולם’ אסף אוחיון.

אך נטילת הקרדיט וההדגשה כי מדובר כאילו במידע “בלעדי” על אף שהוא נחשף כולו עוד קודם במגזין קנאביס, זו לא הבעיה העיקרית. הכתבת נתנה בנוסף במה לפרסומת לעסק מסחרי, ללא כל קשר לתוכן הכתבה, ובעיקר – הטעתה את הציבור.

לצד דיווח (שגוי) על מספר המטופלים בכל עיר בארץ, מוצגת בכתבה טבלה ובה אחוז מטופלי הקנאביס בכל אחת מההתוויות (מחלות). גם נתון זה נחשף באותה כתבה במגזין קנאביס והועתק אולי לכתבה של טויזר ללא קרדיט, אך במקרה זה, במהלך ההעתקה הושמטו מהנתונים 57% מהמטופלים.

על פי הכתבה בידיעות אחרונות 72% ממטופלי הקנאביס הרפואי הם חולי סרטן, 11% “אחר”, 8% פוסט טראומה וכן הלאה. במציאות, הנתונים מראים כי 57% מהמטופלים הם דווקא הסובלים מכאב, בעוד חולי הסרטן מהווים כ-9% בלבד ממספר המטופלים.

לא מדובר רק בשגיאה קלה, אלא במהלך שעלול לגרום לציבור הקוראים לחשוב שההקלות הנוספות שמבטיח סגן שר הבריאות יעקב ליצמן לאחרי הבחירות, הן רלוונטיות למרבית המטופלים – בעוד שבפועל הן רלוונטיות לפחות משליש מתוכם.

גם בנתונים אודות מספר המטופלים בכל עיר נרשמה שגיאה כאמור. בעוד שבידיעות אחרונות פורסם כי תל אביב, “באופן לא מפתיע” לטענתם, היא העיר בה ישנם הכי הרבה רשיונות קנאביס רפואי, בפועל שכחה הכתבת לבצע את ההתאמה המתבקשת למספר התושבים בעיר. אם היתה עושה זאת היתה מגלה כי דווקא טבריה עומדת במקום הראשון ות”א רק במקום הרביעי.

כאמור הכתבה לא מסתיימת לפני פרסומת סמויה לחברה המשווקת קנאביס רפואי במחירי-עתק, שמייסדה, יוסי בורנשטיין, אף מכחיש נתונים רשמיים שנחשפו לאחרונה גם הם במגזין קנאביס אותם הוא מכנה “טענות”, ולפיהם הרפורמה הובילה לעליית מחירי הקנאביס הרפואי למרבית המטופלים.

בורנשטיין מסביר לידיעות כי “למרות הטענות שעולות על עליית המחירים, הנתונים דווקא מצביעים על כך שהמינון הממוצע בשוק עומד על כ־33 גרם לחולה בחודש, כלומר הוא משלם מחיר דומה לזה שהיה משלם עד היום”.

חשבון פשוט מראה שהמחיר של שקית קנאביס ממוצעת בבתי המרקחת (10 גרם ב-150-160 ש”ח) יעלה למי שמקבל 33 גרם בחודש בין 450 ולעתים גם עד 600 ש”ח ואף יותר – מחיר גבוה בהרבה מהעלות עד כה העומדת על 370 ש”ח בלבד לכל כמות.

יש לציין כי למרבה האירוניה דווקא בורנשטיין ושותפיו הם אלו שגובים את מחירי הקנאביס הרפואי מהגבוהים בישראל, עד 210 ש”ח לשקית בודדה – מה שמוביל מטופלים לשלם פי 2 ואף יותר מכפי ששילמו באסדרה הישנה עד כה.

לצד זאת, בניגוד לקביעות של מומחים על עליית מחירים נוספת שצפויה בקרוב, כל עוד לא יצליח משרד הבריאות להטמיע את התכנית לפיקוח מחירים ולמעשה גם אם כן, בורנשטיין קובע אף כי “מחירי המוצרים צפויים לרדת”.

לבסוף מזמינה הכתבת את הקוראים להשתתף באירוע שמארגן בורנשטיין, כולל תאריך האירוע ומיקומו, ללא שום קשר לכותרת ותוכן הכתבה, מה שמעיד על כך שייתכן והוא זה שמסר לה את המידע המועתק לכאורה.

הכתבה מסתיימת בציטוט של מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מהשבוע, שביקש להדגיש (כי ממש חשוב מאוד להדגיש) ש”חשוב לציין כי אין ראיות שקנאביס מרפא סרטן”. מה הקשר לכתבה המקורית, ולמה צריך לציין זאת בסופה? לא ברור.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר