מהם טרפנים וכיצד הם משפיעים על טעם וריח הקנאביס

נא להכיר – טרפנים

“טרפנים” היא המילה החדשה בלקסיקון של מומחי קנאביס רפואי ושל מובילי העמותות והארגונים השונים. עם זאת, סביר להניח שרבים טרם נתקלו בביטוי טרפנים או “טרפנים של מריחואנה רפואית” על אף שכולנו חשים אותם כמעט בכל רגע נתון.

ההסבר הפשוט ביותר למושג טרפנים הוא שהם מולקולות אורגניות פשוטות (ביחיד – “טרפן“) אשר נמצאות בכל היצורים החיים. רוב מוחלט של ריחות וטעמים בהם אנו חשים מגיעים מהטרפנים.

צפו: מהם טרפנים?

תהיתם פעם מאיפה הריח הנדיר של הקנאביס?

הכינוי “טרפנים” בא ממרכיב עיקרי אשר נמצא בשרף של זן עץ אורן ונקרא “טרפנטין“, ממש כמו שמו של החומר לדילול צבע.

ניחוחות הקנאביסאם לא הייתם חיים בישראל השמרנית היינו שואלים האם לא תהיתם איך זה שהזן “Blue Dream” מזכיר כל כך בריחו את ריחן של אוכמניות טריות, או איך זה שכשפותחים שקית של “K.O” נפוץ ריח של תפוז טרי בכל החדר…

הטרפנים הם הסיבה לניחוחות הייחודיים שיש לפרחי הקנאביס ומזכירים לעיתים ניחוחות של מנגו, לימון, שוקולד וכו’, והם גם אלו שנותנים את הריח המיוחד לאקליפטוס, את הטעם המעקצץ לקינמון ולג’ינג’ר ואת הצבעים הצהובים לפרחים.

הסגולות הרפואיות של הטרפנים

ברפואה הסינית וברפואות אלטרנטיביות אחרות זיהו לפני שנים רבות את הסגולות הרפואיות שבטרפנים ומחקרים רבים פורסמו בנושא והראו שקנאביס איכותי מכיל כמות נכבדה של טרפנים שנקראים “בטא קריופילן” ויעילים בטיפול בכאבים, דלקות, טרשת ובריחת סידן.

יורג גרטש מהמכון הטכנולוגי של ציריך (אחת האוניברסיטאות הטובות ביותר באירופה בתחומי ההנדסה והמדעים המדויקים) ועמיתיו משלוש אוניברסיטאות, גילו שהמולקולה מפעילה חלבון שנקרא קולטן קנאבינויד מסוג CB2. כשתהליך ביולוגי זה מתרחש הוא מרגיע את המערכת החיסונית, מעלה את צפיפות העצם ומשכך כאבים – כל זאת ללא השפעה פסיכואקטיבית (High) וללא פגיעה במערכת העצבים המרכזית.

גרטש ושותפיו פרסמו את ממצאיהם באסופת המאמרים של האקדמיה הלאומית למדע. הם התמקדו בתכונות האנטי דלקתיות של החומר המרשים ובחנו את השפעתו על תאים במערכת החיסון וגם על עכברים.

היות ובטא-קריופילן נראה חזק, מופיע בצורה טבעית במאכלים רבים ואיננו ממסטל יש לו פוטנציאל אידיאלי לשמש כתרופה. יצירת התרכובת האורגנית זולה מאוד לייצור. חברת סיגמא אלדריך לדוגמא, מוכרת את התרכובת במחיר של בערך 400 ש”ח לקילוגרם.

מתוך וויקיפדיה:

“הטרפנים מיוצרים בעיקר על ידי צמחים ומהווים מטבוליטים משניים. חומרי סיכה, ריח, הגנה וצבע רבים, וכן שמנים אתריים, הינם טרפנים. טרפנים בריכוז גבוה ניתן להפיק משרף של עצים, במיוחד עצי מחט (ראו טרפנטין). גומי הוא פוליטרפן המכיל עשרות יחידות איזופרן. הקרוטנים הם קבוצה של צבענים (פיגמנטים) המורכבים משמונה יחידות איזופרן והמקנים צבעי צהוב, כתום ואדום לפירות, פרחים, עלים ולמבנים אחרים בצמח. טרפנים רבים מהווים מרכיב באלקלואידים, הקבוצה הגדולה ביותר של מטבוליטים משניים בצמחים”.

אנו כנראה ניאלץ להמתין…

למרבה הצער, חברות תרופות גדולות נוטות שלא לבקש אישור של מנהל התרופות והמזון (FDA) על כימיקלים טבעיים ומרבית הרופאים לא ממש נלהבים לרשום לפציינטים תרופה שלא קיבלה את אישור המינהל. במצב הנוכחי, יידרש מאמץ הרואי של החוקרים באקדמיה להוכיח שהבטא-קריופילן בטוח לשימוש ואפקטיבי על בני אדם.

נותר רק לקוות שהגורמים המנהלים את העניינים יתעשתו ויביאו לשינוי במדיניות כלפי הקנאביס וצמחי מרפא אחרים ויזנחו את תאוות הבצע של חברות התרופות וקונצרני-ענק אחרים.

OG bubble hash - 42% THC

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר