טוען...

להסביר במקום לעצור – פרויקט “טריפ”

בזמן שבארץ מסוגלים לעצור אתכם על ג’וינט שהדלקתם במועדון – בקנדה תקבלו עלון עם מידע מפורט על שימוש מושכל בסמים ומין בטוח – כולל הסברים על מצבי חירום. איזו שיטה לדעתכם יעילה יותר במניעת נזקים?

לפעמים נדמה כאילו הדאגה מספר אחת של הרשות למלחמה בסמים היא לשמר את התנהלותה במתכונתה הנוכחית ולא באמת לפתור את הבעיות הנובעות משימוש לא מושכל בסמים ואלכוהול. כולנו נחשפנו בצורה זו או אחרת לתעמולות ההזויות של הרשות המופצות באמצעי התקשורת. מאז בית הספר היסודי ועד היום זה נראה כאילו דבר לא השתנה – במשך כל שנות פעילותה דואגת הרשות רק לטפח בעיניי הציבור את הדימוי המפחיד של אותה מפלצת נוראה – “סמים”. כאילו הייתה זו מדיניות ברורה היוצאת מתוך נקודת הנחה שככל שנפחיד את הציבור יותר כך תקטן תופעת השימוש בסמים. מיותר לציין שהשיטה הזו לא רק שלא עובדת אלא אף יוצרת אינספור בעיות נוספות חמורות הרבה יותר מהתופעה עצמה של השימוש בסמים.

מה שמוזר מאוד ואף מקומם בצורה יוצאת דופן היא השאלה הבאה:
האם ברשות למלחמה בסמים לא חושבים לרגע על בריאותם והרגשתם של צרכני הסמים עצמם??

מעיון קל בתעמולות השונות של הרשות ניתן לחשוב כאילו המצב בארץ הוא כזה:

נכון להיום אף אזרח במדינת ישראל לא צורך סמים, אנחנו (הרשות) נדאג להמשיך לספק לציבור מידע על הנזקים הנוראיים של אותם חומרים אסורים, וכך גם בעתיד אנשים יימנעו מלצרוך אותם.

כאילו לא עברה בראש של אף אחד שם ברשות, המחשבה הרציונלית אשר מבינה (בלית ברירה כמובן) שלא משנה מה יעשו – עדיין יהיו אנשים שיצרכו סמים.

בכל מקרה הם ימשיכו לעשן - צרכני קנאביס
בכל מקרה הם ימשיכו לעשן - צרכני קנאביס

כמה אינטליגנציה בנאדם צריך כדי להבין שאם בעשרות השנים האחרונות אנו משקיעים אינספור משאבים ל”מלחמה בסמים” ובכל זאת יש אחוז נכבד מהאוכלוסיה שממשיך לצרוך סמים – סיכוי טוב שגם בעשרות השנים הבאות יהיה אחוז נכבד מהאוכלוסיה שימשיך לעשן/להסניף/לבלוע/להזריק?

האם לא כדאי לספק לאותם צרכנים מידע מהימן על שימוש נכון ומושכל במוצר אותו הם צורכים??
ובכן, ברור שלא – אותם צרכנים הינם עבריינים פליליים בעיניי הרשות למלחמה בסמים. והדבר הרציונאלי ביותר שניתן לעשות איתם הוא לזרוק אותם לבית הסוהר…

נא להכיר – פרויקט “טריפ”

לפני מספר שבועות יצא לי לצפות בתוכנית בערוץ National Geographic אשר סיקרה את הפעילות של פרויקט ייחודי למדי המתרחש בטורונטו קנדה. הפרויקט נקרא “TRIP Project” והוא קם מתוך הצורך ההכרחי של הפצת מידע אמין ואובייקטיבי בנושא צריכת סמים ומין בטוח עבור הבליינים הקנדים. הקו המנחה את הפרויקט הוא ההבנה הבסיסית שצעירים היוצאים לבלות בפאבים ומועדונים יהיו (סביר להניח) מעורבים בפעילות מינית ו/או צריכת סמים בכל מקרה, ועל כן כדאי וראוי להגיש להם את כל האמצעים הדרושים על-מנת שיעשו את אותן פעילויות ויצאו במינימום נזקים.

מתנדבים בפרויקט "טריפ" בפעולה - צילום: Air'leth Aodfin, Jammcat Photography
מתנדבים בפרויקט “טריפ” בפעולה – צילום: Air’leth Aodfin, Jammcat Photography

במהלך הפעילות שלהם מסתובבים המתנדבים של פרויקט “טריפ” בין המועדונים השונים בטורונטו ומחלקים עלונים עם מידע מהימן על ההשפעות השונות של סוגי הסמים, מה הסכנות הטמונות בצריכת כל סם, אילו אמצעי זהירות ניתן לנקוט וכמובן מספרי טלפון והוראות למקרי חירום. בנוסף מחולקים לכל המעוניין קשיות נקיות להסנפה, מזרקים סטרילים (באופן אנונימי), קונדומים ואפילו אטמי אוזניים לשמור על השמיעה שלכם.

הזמנו את לורי קופנר, המתאמת הראשית בפרויקט “טריפ” לענות על מספר שאלות:

לורי, תוכלי להסביר לנו מה בדיוק המטרה של “פרויקט טריפ”?

“טריפ” הינו ארגון “מזעור נזקים” המספק מידע מהימן ולא שיפוטי על מין בטוח וצריכת סמים לתושבי טורונטו. איננו מעודדים או לחילופין מגנים שימוש בסמים מכל סוג שהם אלא כאמור מספקים מידע עובדתי על מנת לעזור לבליינים לקבל החלטות מתוך ידע, החלטות שעלולות להשפיע לעיתים גם על לטווח הארוך של חייהם.

אני מבין שלפני שהמתנדבים יוצאים “לשטח” הם מחויבים לעבור סדנא בת חודש ימים – תוכלי לספר לנו בכמה מילים אילו דברים הם לומדים ועוברים באותה סדנא?

בנות על בנות, הכל טוב - רק תדעו לשמור על עצמכן
בנות על בנות, הכל טוב - רק תדעו לשמור על עצמכן

הנושאים הנלמדים בסדנא הם בין היתר:
– מזעור נזקים 101
– הזרקה בטוחה
– אנטי דיכוי
– יעוץ ידידותי
– מניעת מוות ממנת-יתר
– סקס בטוח
– איידס 101
– החייאה במקרה חירום ועוד…

מה בדיוק עושים המתנדבים כשהם מסיימים את הסדנא? תוכלי לתאר לנו על יום ממוצע במועדון עם המתנדבים של “פרויקט טריפ”?

אנחנו פועלים באירועים – אם זה במתכונת של דוכן עם עלוני הסברה ומידע, אם זה במתכונת של מתנדבים שמסתובבים בתוך המועדון ומחלקים לאנשים את “ערכת המסיבות” שלנו הכוללת קונדום, חומר סיכה, קשים וחומר הסברה העוסק במזעור נזקים. לפעמים זה גם כולל מסטיק ומגני אזניים. הבליינים יכולים לגשת ולשוחח עם מתנדבי “פרויקט טריפ” על סקס סמים ובכלל כיצד לחגוג באופן בטוח. והמתנדבים מצידם יכולים לענות להם בעצמם, לענות בעזרת עלון מידע, להפנות אותם לדפים מסוימים ברשת העוסקים בשאלה או פשוט להפנות למישהו מקצועי בעל ידע רחב יותר. אנחנו גם עובדים מספר ימים ברצף כשיש פסטיבלים כמו מצעד הגאווה או יום המריחואנה הבינלאומי.

חיי לילה בטוחים יותר - פרויקט "טריפ"
חיי לילה בטוחים יותר - פרויקט "טריפ"

אין ספק שאתם עושים מלאכת קודש – אולם אני בטוח שלא כולם מאמינים בתאוריית “מזעור הנזקים” שלכם – איזה סוג של תגובות שליליות יוצא לכם לקבל במהלך הפעילות?

כמו שאמרת בהחלט יש גורמים מסוימים שלא מסכימים עם הרעיון – אנו משתדלים לא לייחס לכך יותר מידי חשיבות – משתדלים להתרכז יותר בפעילות החשובה שלנו.

נכון להיום “פרויקט טריפ” פועל רק בעיר טורנטו – האם יש לכם תכניות להתרחב לשאר קנדה?

כרגע אנו אכן פועלים רק בטורנטו. אבל אנו עובדים בשיתוף פעולה עם קבוצות מסוימות בערים אחרות – אותם קבוצות יכולות להזמין חומרים ועלוני מידע בכל מה שקשור למין בטוח וצריכה נבונה של סמים.

עלוני הסברה - פרויקט "טריפ"
עלוני הסברה – פרויקט “טריפ”

תודה רבה לורי על הראיון – האם יש לך איזה מסר להעביר לקוראי מגזין “קנאביס” בישראל?

JUST SAY KNOW!
(כתשובה לקמפיין המתנזר – JUST SAY NO)
המוטו שלנו הוא:
“ידע זה כח – דע את הגוף שלך, את המוח ואת המקורות שלך”

אנו מודים ללורי קופנר ול”פרויקט טריפ” על שיתוף הפעולה. אתם מוזמנים להיכנס לאתר הבית של הפרויקט: http://www.tripproject.ca/trip/, שם תוכלו גם כן ללמוד עוד על מין בטוח וצריכת סמים אחראית.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר