טוגדר תובעת את RCK ב-250 אלף ש”ח: “סיפקה סחורה לא ראויה”

חברת הקנאביס החדשה 'טוגדר' תובעת את חברת RCK העוסקת בפיתוח גנטי של זני קנאביס. לדברי 'טוגדר', בניגוד לסיכום, RCK סיפקה צמחים באיחור, באיכות פגומה, ללא בדיקות מעבדה ועם פגעי דישון קשים.

חברת הקנאביס החדשה ‘טוגדר‘, בראשות המפכ”ל לשעבר רנ”צ בדימ’ יוחנן דנינו, הגישה אתמול (ב’) תביעה על סך 250,000 ש”ח נגד חברת ‘אר.סי.קיי’ (RCK) מקיבוץ רוחמה בהובלת היועץ המדעי ד”ר נועם צ’כנובסקי ובשליטת חברת MZM של היזם חיים בר יוסף, העוסקת בפיתוח ומכירת גנטיקה של קנאביס.

לטענת ‘טוגדר’ היא התקשרה במאי 2019 עם RCK בהסכם לרכישת צמחי קנאביס אותם היא תגדל בחממות שלה באזור אשקלון, ובסוף חודש יוני כבר יצאה הזמנה ראשונה ל-180 שתילים.

עם זאת, במקום צמחים בוגרים, כך לטענת ‘טוגדר’, חברת RCK סיפקה רק צמחים קטנים, ייחורים ולא שתילים כפי שהתחייבה. “התובעת נאלצה להסכים לקבל משלוח זה כדי לאפשר הנעת גידול צמחי הקנאביס על ידה,” נטען.

לדברי טוגדר היא קיבלה מ-RCK שלושה זני קנאביס מסוגים G2, טסלה ואדיסון. “אספקה של כמות מזערית זו של שתילים הכוללת שלושה זנים שונים עמדה בניגוד מוחלט להבטחות כי משלוח כל הזמנה יכלול זן אחד של שתילים,” טענו.

בנוסף נטען כי השתילים שהגיעו היו באיכות ירודה לכאורה: “השתילים מזן G2 הגיעו במצב יחסית טוב, ללא מחסורים ויחסית אחידים, אך הזנים טסלה ואדיסון נראו עם סימני מחסור, הצהבות עלים, חוסר אחידות ובית שורשים לא מפותח”.

יוחנן דנינו
יוחנן דנינו, מפכ”ל המשטרה לשעבר, בחוות הקנאביס של ‘טוגדר’ באזור אשקלון

לאחר שפנתה בחודש יולי 2019 אל RCK כדי לדווח על חוסר שביעות רצונה מאיכות הצמחים, שלחה RCK נציג מטעמה כדי לבדוק. “לבסוף הוחלט למצוא זנים שיהיו ראויים וכן שהנתבעת תספק כ-3,300 צמחים נוספים מזן גלילאו 25,” טוענת טוגדר.

בכך לא תמו הצרות. בחלוף חודשיים, ספטמבר 2019, לקראת מעבר הצמחים בחממה משלב הצמיחה לשלב הפריחה, זיהו בעלי ‘טוגדר’ כי על חלק מהצמחים צצו אברי רבייה זכריים, כלומר שלא ניתן להפיק מהם תוצרת והם אף מסכנים את איכות שאר הצמחים הנקביים] שאם יקלטו את את אבקני הזכר ייצרו זרעים במקום תפרחות.

“במהלך סיור שגרתי בחממה התגדלו אברי רבייה זכריים על מספר צמחים מזן גלילאו 25 וכל על צמח אחד מזן אדיסון 11,” נכתב. “יודגש כי נמסר על ידי האגרונומית של RCK שהזן גלילאו יוצא מרשימת הזנים המוצעים למכירה, מה שמעלה את החשד”.

בתגובה, כך לדברי טוגדר, התעלמה RCK מהתלונות וטענה כי לא הבחינה באברי רבייה זכריים כאשר הצמחים היו ברשותה, עד שלאחר כמה ימים השיבה כי תוכל להתחייב על אספקה של 2,000 שתילים שיגיעו לחממה בנובמבר 2019.

“המשלוח שהיה אמור להגיע ב-1 בנובמבר לא יצא לפועל עקב תקלה שאירעה במערכת ההשקיה של RCK,” נכתב בעתירה. “התקלה גרמה לצריבות דישון על הייחורים שיועדו לאספקה ובעקבות מידע זה הודיעה טוגדר שלא תקבל את הצמחים במצב כזה וכי מועד העברת הצמחים יידחה שוב.

“אין צורך להכביר במילים על הנזקים שנגרמו ולתגובת השרשרת הנובעת מכישלון של RCK לעמוד בתנאי ההסכם,” טענו. ב-18 בנובמבר, לאחר שלא עמדו במועד האספקה שוב, הודיע מנכ”ל טוגדר, ניר סוסינסקי, על קביעת מועד חדש לאספקה, ב-15 בדצמבר 2019, בתוספת 1,500 שתילים מזן אדיסון על ה-3,300 שכבר הוזמנו מזן גלילאו.

לבסוף הגיעו אל חממת בסוף חודש דצמבר אלפי צמחים, אך לטענת החברה “העובדה שהמשלוח הכיל ייחורים ולא שתילים, נגרם עיכוב”. בנוסף טענה כי “RCK לא המציאה לתובעת תוצאות בדיקת מעבדה, מה שלא מאפשר להמשיך בגידול”.

רק בתחילת חודש פברואר 2020, באיחור של 43 ימים, הגיעו אל טוגדר תוצאות בדיקות המעבדה ובחלוף חודש נוסף, תחילת חודש מארס לפני כשלושה חודשים, שוב נתגלו אברי רבייה זכריים על חלק מהצמחים של הזן גלילאו 25.

לטענת טוגדר חברת RCK הפרה את ההסכם מולה, סיפקה ייחורים באיכות ירודה כולל משלוח שהכיל שאריות של חומרים שאינם מאושרים לשימוש על ידי היק”ר, ודחתה שוב ושוב את מועדי האספקה עד שהחממות עמדו ריקות במשך חודשים.

“הנתבעת התקשתה לספק שתילים ולכן נאלצה טוגדר להסכים לקבל שתילונים, האספקה היתה מזנים שונים ולא אחידים, מסוג שאין לו ביקוש בשוק הקנאביס, וטיפחה זנים על פי צרכיה תוך התעלמות מדרישות השוק וצרכיו,” נכתב.

לצורך הערכת שווי הנזק שנגרם לה הציגה ‘טוגדר’ חוות דעת של גורם מומחה, גב’ יהודית בלאושילד, שמאית אגרונומית במקצועה, שקבעה כי “התרשמנו כי רוחמה (RCK, מ.ק) הוקמה כמתקן טיפוח זנים ולא משתלה מסחרים, ולמדנו שאין להם את היכולת לספק את כמות השתילים שבהסכם”.

בנוסף קבעה המומחית בלאושילד כי “אין למשתלה (RCK, מ.ק) קטלוג זנים, הסחורה המתקבלת אינה של שתילים אלא ייחורים לא מושרשים, לא נמסרו פרוטוקולי גידול, לא נעשו בדיקות מעבדה לחומר הריבוי, זנים כגלילאו 25 הוצאו בשל תפרחות זכריות”.

לאור הממצאים קובעת טוגדר כי “RCK התיימרה להציג עצמה כגוף המסוגל לטפח זנים ולספקם משל היתה משתלה מסחרים בעוד בפועל אין לה את הכלים והיכולות”, וטוענת כי הנזק שנגרם לה הוא בגובה של כ-500 אלף ש”ח.

“לצרכי אגרה תעמיד התובעת את סכום התביעה על מחצית מסכום זה, דהיינו 250 אלף ש”ח,” נכתב. “התובעת פונה לבית המשפט בבקשה לבטל את ההסכם בין הצדדים ולחייב את הנתבעת לשלם לתובעת סך של 250 אלף ש”ח”.

מחברת RCK נמסר בתגובה: “ההליכים בהם נוקטת טוגדר הנם חסרי בסיס ובעיקר מעידים על אופן התנהלות החברה ומנהליה, שאינם בוחלים באמצעים על מנת שלא לקיים הסכם עליו חתמו. ההליכים ננקטו על ידי טוגדר כפעולת מנע וכתגובה ישירה לפנייתה של אר.סי.קיי אליה בחודש מאי האחרון, במסגרתה נדרשה טוגדר לעמוד בהתחייבויותיה לפי ההסכם בין הצדדים. הגשת התביעה הינה ניסיון חסר תום לב שמטרתו אחת ויחידה – להשתחרר שלא כדין מהתחייבויות חוזיות בגובה של 4.2 מיליון ש”ח שטוגדר נטלה על עצמה כלפי אר.סי.קיי עוד בחודש מאי 2019. לראיה, כתב התביעה של טוגדר (שטרם התקבל בידי אר.סי.קיי כדין) הוגש על ידה כעת, למעלה מחצי שנה לאחר סיום גידול מחזור השתילים הראשון וכ-3 חודשים לאחר סיום גידול מחזור השתילים השני לפי ההסכם. לגופו של עניין, טענותיה של טוגדר, כפי שעולה מהכתבה, רצופות אי דיוקים חמורים  וסילוף קיצוני של העובדות והכל על מנת להתחמק בכל מחיר מקיום ההסכם עליו חתמה. בין היתר, ובניגוד גמור לנטען, ביכולתה של אר.סי.קיי לספק לטוגדר את יתרת השתילים על פי ההסכם ביניהן וזאת באיכות ובסטנדרטים הגבוהים ביותר כפי שיעידו לקוחותיה של אר.סי.קיי.  אר.סי.קיי תגיב לטענותיה חסרות הבסיס של טוגדר בצורה סדורה במסגרת ההליכים המשפטיים ובכוונתה להגיש נגד טוגדר תביעה לקיום ההסכם ולפיצוי כספי בגין נזקיה.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר