חקלאות בת-קיימא: גידול קנאביס אורגני משובח

איך לגדל פרחים דביקים וטעימים שעושים את העבודה מבלי להוסיף טיפת דשן לכל אורך מחזור הגידול

באופן כללי המונח “חקלאות אורגנית” מתייחס לשיטת חקלאות בה לא משתמשים בחומרים חיצוניים (בעיקר כימיקלים סינתטיים ואורגניזמים מהונדסים גנטית), אם כי על-פי החוק בישראל המגדיר “חקלאות אורגנית” בכל-זאת מותר לרסס או לדשן בחומרים כימיים מסוימים.

במאמר זה אספר על גידול קנאביס מזן White-Widow שגידלתי בתוך מקרר על-פי קווים מנחים של “חקלאות בת קיימא”:

חקלאות בת קיימא – אורח חיים מן הקיים, פשוט, קרוב לטבע, בהדדיות עם הסביבה – שילוב של שיטות חקלאות מסורתיות עם שיטות חקלאות מודרניות.

חלק מהיופי שבחקלאות זו הוא שהיא מלמדת אותנו להעריך מחדש את יחסינו לדברים הפשוטים ביותר ומעלה את השאלות הנכונות כמו – למה לא לגדל קנאביס אורגני? אבל לא אחד כזה צולע, דל ולא מושך, קנאביס עם באדים שמנים ומסריחים, כזה שאבותינו לא יאמינו שזה אותו הצמח שהם עישנו, ובלי חומרים כימיים.

ראו עוד: גואנו – לשלשת עופות ים שתנפח לכם את הגאנג’ה

אז מה צריך לעשות?

שני מושגים בנושא:

קומפוסט – דשן שנעשה ע”י חיידקים (תרמופיל- Thermophile) החיים בטמפ’ גבוהות, זהו בעצם הקומפוסט הרגיל והמוכר. אוספים פסולת רטובה מהמטבח כמו שאריות מזון, ירקות, פירות, קליפות ביצים וכו’ (ללא מוצרי בשר וחלב), את הפסולת הרטובה מערבבים עם חומר יבש כמו קש, עלי שלכת, ענפים, אפר מדורה וכו’ ביחס של 1:1. מרטיבים, מערבבים, ממתינים מספר חודשים ומקבלים חומר עשיר במקרואלמנטים – חומרי הזנה לצמח (חנקן, אשלגן, זרחן וכו’).

הומוס – נחשב לדשן האיכותי יותר, נעשה ע”י תולעים אדומות (Eisenia fetida), לא השלשולים הרגילות מהגינה. תולעים אלה אינן יכולות לחיות בטמפרטורה של ערוגת הירקות (Cº 25+) ואינן יכולות לחיות בערימת הקומפוסט שלכם (Cº 60), תולעים אלה צריכות לחות, טמפרטורה קרירה (Cº 15-25), תמיד בחושך.

גם דארווין התעסק בתולעים:

It may be doubted whether there are many other animals which have played so important a part in the history of the world as these lowly organised creatures.

(“ספק אם ישנם בע”ח אחרים שלקחו חלק כל כך חשוב בהיסטוריה של העולם כמו יצורים צנועים ומאורגנים אלה.”)

מפנקות את האדמה: תולעים אדומות
מפנקות את האדמה: תולעים אדומות

אז מה בעצם הן עושות? אדמה פוריה! תפקידן לטייב את הקרקע. התולעים אוכלות את האדמה או החומר הרטוב מהמטבח שלכם ומחרבנות אותו כשהוא במצב חומציות ניטראלית (±7) ומכיל אנזימים ומקרואלמנטים שונים. כל זה נעשה במספר שבועות (לאחר שקיימת כבר אוכלוסיה).

לא משנה אם אתם מגדלים indoor או outdoor, יחסי הערבוב של החומר האורגני (דשנים) והאדמה הינם זהים. תערובת הדשן מורכבת מיחס של 1:3 קומפוסט:הומוס בהתאמה. את התערובת הזאת נערבב עם האדמה המיועדת ביחס של 1:1.

לדוגמא: נניח ובחרתם לגדל בדלי בעל נפח של 50 ליטר.

25 ליטר עבור אדמה (מומלץ לקנות במשתלות) ו- 25 ליטר הנוספים מיועדים לתערובת הדשן שנכין: 6 ליטר הומוס ו-19 ליטר קומפוסט (1:3 בערך).

ראו עוד: תזונת המריחואנה: מדריך בסיסי לדישון קנאביס

דגשים נוספים לגידול קנאביס אורגני:

• אם אין הומוס אפשר לערבב את מצע הגידול ביחס של 1:1 קומפוסט-אדמה.

• ניתן להשתמש בתה-קומפוסט (המיץ של הזבל האורגני שלכם) להורדת החומציות בקרקע הגידול, כך שהצמח יצליח לקלוט את חומרי ההזנה בצורה טובה יותר בתקופות השונות (צמיחה-פריחה).

• לא ממליץ על תערובת האדמה בהידרו-שופ. מניסיוני בגידול ובהנבטה באדמה זאת נחלתי מספר כישלונות, לעומת זאת התערובת אדמה לגידול מהמשתלות הרגילות (של טוף מרום-גולן) הייתה מעולה.

• מומלץ בחום להשתמש באחת משיטות האימון בלחץ גבוה (HST) או בלחץ נמוך (LST).

הבנות במקרר שהוסב לחדר גידול
הבנות במקרר שהוסב לחדר גידול

ועכשיו למספרים:

– 2 נסיכות של White Widow
– 12 שבועות משתילה לקציר
– רשת אחת של SCROG
– נורות פלורסנט בהספק כולל של 320w והמון אהבה
= 50 גרם יבש.

נכון, זה לא טירוף של מספר, אבל מה שכן – הטעם היה משובח מאוד, סטלה נעימה ואיכותית, לא מועכת ושוברת. לעניות דעתי אם היה שימוש בנורת נל”ג (HPS) היבול היה מכופל – אבל ככה זה כשיש מגבלות תקציב.

תבלו ותישארו בריאים בלי כימיקלים! :-)

צפו בשיעור מרתק באורך מלא על התולעים האדומות:

ראו גם: מה המריחואנה רוצה לאכול?
ראו גם: “התחביב החדש שלי” – יומן גידול

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר