ח"כים בליכוד מבטיחים: "נקדם לגליזציה – נקים שדולה"

חברי הכנסת שרן השכל ויואב קיש הודיעו כי יקדמו לראשונה את רעיון הלגליזציה בתוך מפלגת השלטון, הליכוד. בכוונתם לקיים הצבעה במרכז הליכוד על מנת לחייב דרישה ללגליזציה בכל הסכם קואליציוני עתידי. בנוסף יקימו שדולה ללגליזציה בכנסת. היום נערך כנס ראשון.

אחרי שנים בהן התעקשו שלא לתמוך בלגליזציה (הסדרת שוק קנאביס למטרות פנאי) אלא רק באי-הפללת הצרכנים, מתרצים ח"כ שרן השכל וח"כ יואב קיש ומודיעים כי יקדמו מעתה יוזמה לתמיכה בלגליזציה מטעם מפלגת "הליכוד".

במפגש שנערך היום (ב') בכנסת הכריזו ח"כ השכל וח"כ קיש כי בכוונתם להביא בקרוב את שאלת הלגליזציה למרכז הליכוד, להצבעה, בתקווה שחברי המרכז יתמכו בהצעתם. בין השאר הם דורשים להוסיף סעיף של הסדרת שוק קנאביס חוקי בישראל לכל הסכם קואליציוני עתידי שייחתם ע"י הליכוד עם מפלגות אחרות.

יואב קיש, שרן השכל (צילום: פלאש90)
"נקים שדולת לגליזציה בכנסת" – ח"כ יואב קיש וח"כ שרן השכל (צילום: פלאש90)

בנוסף דיווחו השניים כי בכוונתם להקים שדולה ראשונה מסוגה בכנסת שתקדם לגליזציה, והציגו מסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת (ממ"מ) שבחן את תוצאות הלגליזציה בקולורדו, שם אושרה בשנת 2013 הקמת שוק קנאביס חוקי והחלה מכירת קנאביס בחנויות חוקיות בינואר 2014.

על פי ממצאי הדו"ח, וכפי שכבר פורסם בעבר במגזין קנאביס פעמים רבות, 3 שנים לאחר הלגליזציה עמד בשנת 2017 שיעור תלמידי התיכון שהתנסו אי-פעם בקנאביס על 35% בלבד – השיעור הנמוך ביותר של מדד זה בשנים שנסקרו (מאז שנת 2005). כלומר בניגוד לאזהרות המתנגדים לגליציה לא הביאה לעליית השימוש בקרב בני נוער.

מבחינת השלכות הלגליזציה על בטחון הציבור נמצא כי סך כל המעצרים הקשורים למריחואנה ירד ביותר ממחצית – מכ-12,700 בשנת 2012 לכ-6,150 מעצרים בשנת 2017. בשורה התחתונה קובע מכון המחקר של הכנסת כי לא ניתן להציע על שינויים דרמטיים כלשהם.

על פי תכנית זו ללגליזציה "ההתמודדות עם סכנות הקנאביס תהיה באופן דומה להתמודדות עם סכנות האלכוהול" כלומר הוצאת הקנאביס מפקודת הסמים, איסור נהיגה תחת השפעת קנאביס, איסור מכירת קנאביס מתחת לגיל 21 והסדרת תחומי הייבוא, הייצוא והמכירה הקמעונאית.

לדברי חברי הכנסת השכל וקיש, ישראל תצטרף בכך למדינות רבות בעולם שהחלו את הליך ההסדרה: הולנד, צ'כיה, קנדה, שוויץ, אורוגוואי, מדינות ארה"ב – קולורדו, קליפורניה, אלסקה, וושינגטון, מסצ'וסטס, מיין, וושינגטון, מישיגן ואילינוי ועוד.

השניים מבטיחים כי הם יפעלו למען "קידום החלטה במרכז הליכוד התומכת בעקרונות הרפורמה, קידום הכנסת הרפורמה להסכמים הקואליציוניים, שדולה בכנסת לקידום הסדרת הקנאביס וצמצום התערבות המדינה בחיי הפרט".

"על מנת שכל זה יקרה צריך שיותר אנשים יצטרפו לליכוד," אמר נציג אחת הקבוצות המשתתפות, חבר הליכוד. "זה אירוע שיא. 80% מחברי הליכוד תומכים בלגליזציה על פי סקרים. מה שנשאר זה לעשות את זה חוקי. צריך להתפקד לליכוד. להתפקד להתפקד להתפקד".

גיא לרר שהוזמן לשאת דברים במפגש אמר: "הפעילות בתוך המפלגות היא חשובה. זה לא עניין פוליטי. הליכוד הוא מפלגת השלטון אז זה חשוב מאוד. לחברי הכנסת אני קורא: אל תהיו פחדנים. תצטרפו למאבק הזה".

ח"כ יואב קיש: "המחקרים מראים שאין שום הוכחה שזה שהפכו את הקנאביס לחוקי ייצר נזקים כלשהם לאזרחים. כשהגעתי לכנסת לראשונה תמכתי באי-הפללה. היה נראה לי אבסורד. אני מאמין בחירות הפרט. אחרי 4 שנים אני מבין שזה קצת מזכיר את תקופת היובש של האלכוהול. זה יצר פשע ונזקים. אני זזתי מהמקום של להגיד אי הפללה למקום של להגיד לגליזציה מלאה. כמובן שיהיה איסור נהיגה בהשפעת קנאביס. יש מחקרים שמראים השפעה רעה על צעירים."

ח"כ שרן השכל: "יש אנשים שעושים עבודה קשה כבר שנים באומץ והובילו אותנו לרגע הזה היום – יריית פתיחה להסדרת שוק הקנאביס באמת. זה פשוט לא הגיוני שמאות אלפי אזרחים נורמטיביים נחשבים עבריינים. חולים מתים בגלל סטיגמה של תרופה. זה אבסורד שקנאביס נחשב כחומר מסוכן למרות שתופעות הלוואי שלו פחותות מאלכוהול. אנחנו יוצאים לדרך שתתמודד עם תופעות הלוואי אבל גם תפסיק את החגיגה של משפחות פשע שמרוויחה ותפנה זמן למשטרה לעסוק בפשיעה חמורה אמיתית. המדינה גם תכניס הרבה מאוד כסף ממיסים. אנחנו נדאג להכניס את זה בסדר העדיפויות של מפלגת השלטון. הצעדים האופרטיביים הם קודם כל איסוף של 800 חתימות של חברי מרכז לצורך כינוס מרכז הליכוד להצבעה בעד הסדרת שוק הקנאביס. המטרה היא שזה ייכנס כחלק מקווי היסוד של הליכוד וכתנאי להסכמים הקואליציוניים. בנוסף נקים שדולה להסדרת שוק הקנאביס".


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט