טוען...

חולדאי מתחייב: נקדם לגליזציה, לא כמו “סיפורי ביבי”

יו"ר מפלגת הישראלים רון חולדאי מבטיח לגליזציה מלאה, לא כמו "סיפורי ביבי". המודל: הצעת החוק שהגיש שר המשפטים לשעבר אבי ניסנקורן, לפני שנפלה הממשלה.

“סיפורי ביבי על ‘בחינת נושא הלגליזציה’ – זה לא אנחנו – קידום רפורמת ניסנקורן לאסדרת שוק הקנאביס – זה אנחנו”, כך פירסם לפני כמה דקות רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב-יפו העומד בראש מפלגת “הישראלים”.

ברשימת ההתחייבויות שמציג חולדאי: “קידום לגליזציה אחראית לצד אי הפללה על שימוש אישי, התרת צריכה אישית מעל גיל 21, מכירה באמצעות חנויות יעודיות ומפוקחות, הפעלת תכנית חינוך והסברה לצריכה אחראית”.

חולדאי מתייחס כמובן להבטחה שנתן רה”מ בנימין נתניהו בשנה שעברה במסגרת קמפיין הבחירות מועד ג’ בחודש פברואר 2020, אז התחייב לקדם הסדרת שוק קנאביס חוקי למבוגרים במודל קנדה. אכן, ההליך קודם, ועדה מיוחדת אישרה את המהלך, וההצעה אושרה בקריאה טרומית, אך רגע לפני קריאה ראשונה פוזרה הכנסת.

כזכור בחודש נובמבר 2020 התחייב שר המשפטים ניסנקורן כי “בתוך 9 חודשים” ייפתחו חנויות קנאביס יעודיות, כלומר לקראת סוף שנת 2021. אך בחלוף שבועות ספורים היה שותף ניסנקורן, יחד עם יוזמי הצעת החוק ח”כ רם שפע וח”כ שרן השכל, בהפלת הממשלה ואיתה את הצעת החוק.

מקורביו של ניסנקורן מכחישים שבזמן שהבטיח לגליזציה “בעוד 9 חודשים” כבר ידע שהממשלה תתפרק בחלוף שבועות, אך בפועל, מאחר והצעת החוק לא הספיקה לעבור בקריאה ראשונה, לא חל עליה דין רציפות לכנסת הבאה כך שבאופן עקרוני, אם לא יאושר דבר חריג, יצטרכו להתחיל את התהליך מחדש.

עד כה “הישראלים” היא המפלגה הראשונה שמתחייבת פומבית ללגליזציה מלאה של קנאביס. מפלגת תל”ם של בוגי יעלון לא מסרה תגובה לפניית מגזין קנאביס אך אחד ממוביליה, חה”כ לשעבר יזהר שי, אמר שהמפלגה תתמוך. הליכוד וכחול לבן, כמו גם מרצ והעבודה, הצהירו בעד לגליזציה בבחירות הקודמות.

מפלגת ‘תקווה חדשה’ בראשות גדעון סער לא הצהירה דבר בעד לגליזציה וברשימתה אף שני מתנגדי לגליזציה מוצהרים – יפעת שאשא ביטון וזאב אלקין. עם זאת, ח”כ שרן השכל תומכת בלגליזציה ונמצאת גם כן ברשימה. ראש הרשימה סער הסכים בינתיים לומר רק כי יתמוך באי-הפללה, אך עדיין לא בלגליזציה.

מפלגת ‘יש עתיד’ בראשות יאיר לפיד הצביעה בכנסת האחרונה בעד הצעת החוק ללגליזציה בקריאה טרומית, אך ראש הרשימה עצמו עדיין לא התחייב לתמוך. לאחרונה הצהיר לפיד כי הוא תומך באי הפללה, לאחר שנים במהלכן התנגד גם לכך ותמך בהמשך הפללת הצרכנים.

ישראל ביתנו מסרה בתגובה כי גם הם עשויים לתמוך. בתשובה לפניית מגזין קנאביס נמסר הבוקר כי “במידה ויוגש חוק ללגליזציה שיהיה בתמיכת המשרד לביטחון פנים ומשרד הבריאות , ישראל ביתנו תתמוך בו”, אם כי סירבו למסור ציטוט מראש הרשימה ליברמן בעצמו.

המתנגדים ללגליזציה נותרו המפלגות הערביות, המפלגות החרדיות (ש”ס ויהדות התורה) ומפלגות הימין: ימינה, הציונות הדתית (איחוד לאומי), עוצמה יהודית (בן גביר) ונעם.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר