טוען...

חדש: רישיון קנאביס ב-300 ש”ח בלי לצאת מהבית

צדיקים בסדום: בעוד עשרות רופאים גובים אף עד 2,000 ש"ח עבור המלצה בלבד לרשיון קנאביס, שלעתים נדרשת גם לאישור משרד הבריאות, יש מי שמנפקים את הרישיון בעצמם, לאחר שיחת וידאו קצרה, ובעבור מחיר של פחות מ-300 ש"ח.

במשך שנים גובים רופאי הקנאביס עד אלפי שקלים מהמעוניינים ברישיון קנאביס רפואי, וזאת אף מבלי להבטיח שבתום הפגישה אכן יתקבל הרישיון. יתרה מכך – חלקם מספקים המלצה בלבד, הנשלחת למשרד הבריאות שיחליט אם לאשרה או לא.

הסכומים לפגישות הללו מגיעים לפעמים גם עד 2,000 ש”ח, מה שהוביל את חלק מהרופאים להקים משרדים מפוארים ולהפוך עם הזמן למן “בית חרושת לכסף”. הביקוש הרב גם הוביל לתופעה של מאכערים שגובים אלפי ש”ח על תיווך ללא סיבה.

בחודש יולי 2019, בנסיון לפתור את הסוגיה, החליטה הכנסת כי מעתה יוכלו רופאים מסויימים, מוסמכים, לנפק רשיונות בעצמם, בעזרת מחשב ומדפסת ייעודיים שניתנו להם על ידי היחידה לקנאביס רפואי, וללא צורך באישור משרד הבריאות.

הח”כים הצביעו בעד, אך כדי לא לייצר מן “בתי חרושת לכסף” שכאלה, וכדי להימנע אף מניצול של חולים, הוחלט כי אותם רופאים יוכלו לנפק רשיונות קנאביס כאלה בעצמם רק במסגרת הרפואה הציבורית, ובעבור סכום גג של 278 ש”ח לשנה ולא יותר.

מה קרה בפועל? קופות החולים סירבו לסבסד את עבודת הרופאים, ורוב הרופאים העדיפו להרוויח יותר כסף בפרטי. כמה מהם, שהספיקו לקבל את המדפסות הייעודיות בפיילוט שנערך קודם, הפכו אכן ל”בתי חרושת לכסף”, כפי שנחשף בתחקיר.

לא הרבה השתנה מאז אותו תחקיר, עד לאחרונה. בחודשים האחרונים החלו כמה רופאים בודדים בענף לספק שירות לניפוק קנאביס רפואי במחירים הוגנים, כ-300 ש”ח בלבד, ולעתים ובמיוחד עכשיו בימי קורונה – אף ללא צורך ביציאה מהבית

כמובן שעל המעוניינים לעמוד בתנאים הנדרשים על פי נוהל 106, כלומר לסבול מאחת ההתוויות ובמאפיינים נוספים כגון מיצוי טיפול תרופתי קודם והמלצת רופא מומחה. ניתן לבדוק את העמידה בחלק מדרישות הסף בעזרת מחשבון קנאפדיה,

כך למשל רופאה חדשה בענף, ד”ר לביה תמיר, תנפק רישיון קנאביס רפואי בעבור 285 ש”ח בלבד, לצד עלות השתתפות עצמית של כמה עשרות שקלים. יש גם שירות של ‘מכון מור’ במחיר 278 ש”ח, המיועד למטופלי ‘כללית’ ולא כולל לפוסט טראומה (PTSD).

גם ד”ר עובד כהן, הפועל בחיפה, מציע שירות דומה. בעבור כ-300 ש”ח בלבד ואף פחות מכך לעתים ניתן לקבל אצלו רישיון קנאביס אם עומדים בתנאים. ד”ר דרור רובינסון גובה מחיר דומה, אם כי במקרה שלו יש להוסיף כ-200 ש”ח כהשתתפות עצמית.

בשיחה עם מגזין קנאביס מספרת ד”ר תמיר, אורטופדית במקצועה, כי היא מנפקת רשיונות לכל מי שעומד בתנאים, ברובם בגין כאב, אך גם לכאלה שלא בתחום התמקצעותה, למשל הסובלים מ-PTSD, מקרוהן או מחלות ובעיות אחרות.

איך מתמודדים עם מי שנמצא בשטח האפור? אלה שלא עומדים במאה אחוז בנוהל 106 אלא רק בחלק מהתנאים? “כל מקרה לגופו, אני מנסה לעזור כמה שניתן,” היא אומרת. “היו גם כאלה שחשבו שהם לא עומדים בתנאים, וכן אפשר היה להוציא להם”.

לצד הברכות יש כמובן גם תגובות ביקורתיות לתופעה, שטוענות שמדובר בחלק מניסיון של משה”ב להגדיל את מספר המטופלים במהירות על מנת להוכיח לשופטי בג”ץ שתם עידן האסדרה הישנה, או כדי להצדיק כלכלית את הפעילות של עשרות החברות בענף.

כך או כך, מומלץ למטופלים להימנע מתשלום מיותר לגורמים וארגונים מתווכים, ולפנות ישירות לרופאים. חשוב להדגיש כי יש להכין תיק רפואי לפי ההנחיות בנוהל 106 וכן להגיע עם המלצה מרופא מומחה לכך שאינו מתנגד לטיפול בקנאביס רפואי.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר