חדשות טובות מהולנד: חוק המריחואנה החדש בוטל!

חוק המריחואנה החדש בהולנד, שנכנס לתוקף ב-1 במאי השנה בשלושה מחוזות בדרום הולנד במסגרת פיילוט נסיוני, הפך באופן מיידי את הקופי-שופס למועדונים פרטיים המורשים למכור לאזרחי הולנד בלבד ויתרה מכך – אך ורק למי שחותם את פרטיו האישיים על מסמך רשמי של המדינה. הבוקר מדווחים אמצעי התקשורת בהולנד כי הוחלט לבטל את החוק שהיה אמור להיכנס לתוקף בשאר מחוזות הולנד ב-1 בינואר 2013.

חוקיות קנאביס בהולנד נכון ליולי 2012

על פי החוק החדש שנקבע ב-1 במאי השנה, כל בעל קופי-שופ רשאי למכור לעד 2,000 חברי מועדון בני 18 ומעלה בלבד. החוק אמור היה להיכנס לתוקף בכל מחוזות המדינה החל משנת 2013 ואיים להפוך את רחובות הולנד למוקד של סחר בלתי חוקי בסמים.

חנויות רבות לממכר מריחואנה בעיר מאסטריכט – אחת מהערים שנכללו בפיילוט – הכריזו על שביתה מוחלטת כחלק ממחאה על החוק החדש והכריזו כי אינם מוכנים לקחת חלק באפלייה. כמו-כן איבדו 600 עובדים את מקום עבודתם ופוטרו ממשרותיהם בעקבות החוק. “הפסדנו 90% מהלקוחות שלנו בעקבות החוק החדש” סיפר מארק יוסמנס, הבעלים של הקופי-שופ ‘Easy Going’ במאסטריכט ויו”ר ארגון בעלי הקופי-שופס של מאסטריכט.

יוסמנס טען כי הסיבה העיקרית לנפילה באחוזי המכירות הינה הדרישה לחתום על מסמך רשמי לפני רכישה של תוצרי קנאביס. “גם ההולנדים עצמם, אלו שמותר להם לרכוש מריחואנה, הפסיקו להגיע ולקנות בגלל שאינם יודעים מה הממשלה עושה עם הנתונים שלהם” אמר יוסמנס.

מריחואנה בהולנד

גם זה בטח יעניין אותך

אריאן רוסקאם, הבעלים של הקופי-שופ הנודע “GreenHouse CoffeeShop”, שבין השאר גם הפיק את סדרת המופת “לוכדי הזנים“, היה ממובילי המאבק בחוק החדש והפעיל לחצים מאסיביים ע”י לוביסטים בממשלה ההולנדית. “החוקה ההולנדית קובעת שכל מי שנמצא בהולנד זכאי ליחס שווה ושהפליה על רקע דתי, תרבותי, פוליטי, גזעני או מיני אסורים בתכלית האיסור. על כן, החוק החדש הינו הפרה של החוקה שכן הוא מתיר הפליה של זרים (תיירים) במדינה,” אמר אריאן.

אישור מריחואנה בהולנד
כרטיס אישור מריחואנה בהולנד

הבוקר דיווחו אמצעי התקשורת בהולנד כי החוק השנוי במחלוקת אשר קבע כי מכירת קנאביס לתיירים אסורה – יבוטל. החוק, שקבע שעל בעלי הקופי-שופס להכריז על העסק כ”מועדון סגור” ולאפשר מכירת קנאביס לבעלי כרטיס “Weed Pass”, הוכרז הבוקר כבלתי-חוקי ומנוגד לסעיף הראשון בחוקה ההולנדית הקובע כי אין להפלות לרעה קונים בין אם הם תושבי המדינה או לא.

עם זאת, טרם נקבע סופית מה תהיה המדיניות בנוגע לתיירים המעוניינים לרכוש קנאביס בקופי שופס.

תושבי הולנד יהיו רשאים לרכוש קנאביס גם ללא ה-Weed Pass ולא ייאלצו להיות “חברים” במועדון ממנו הם קונים, אך ההחלטה האם לאפשר מכירה לתיירים תהיה בסמכותם של ראשי הערים. מאחר וראשיהם של 4 הערים הגדולות בהולנד – אמסטרדם, האג, רוטרדם ואוטרכט – כולם תמכו בביטול החוק, סביר שרוב מוחלט של ראשי הערים יאפשרו מכירת קנאביס גם לתיירים.

נמשיך לעדכן על כל התפתחות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר